• Посилання скопійовано

«Фізособи-підприємці» №04(83) | 08.05.2025 р.

Вісімдесят третій лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», присвячений діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах

«Фізособи-підприємці» №04(83) | 08.05.2025 р.
Це – вже вісімдесят третій (четвертий у 2025 році та тридцять четвертий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах. З часу написання попереднього листа минуло більше ніж місяць, тож нам є про що розповісти. А саме:
  • визначимося, чи треба сплачувати ЄСВ ФОПу у разі роботи на основному місці та за сумісництвом;
  • розповімо, чи може ФОП сплачувати ЄП та ВЗ з особистої картки фізособи;
  • пояснимо, коли фізособи-«єдинники» І та ІІ груп мають подавати квартальну декларацію;
  • зауважимо, що Дія відновила роботу сервісу щодо декларацій з ЄП;
  • дізнаємося, який порядок включення до доходу фізособи-«загальника» вартості безоплатно отриманих послуг;
  • зʼясуємо, до чого призведе несплата авансових внесків з ПДФО ФОПами – торговцями пальним;
  • наведемо найпопулярніші помилки ФОПів, що призводять до великих штрафів від ДПС.
Гарного вам читання!
 

До чого призведе несплата авансових внесків з ПДФО ФОПами – торговцями пальним?

Вінницькі податківці вказали, що не сплачена протягом звітного року сума авансового внеску не дає права на зменшення податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, визначеного за результатами остаточного розрахунку за звітний податковий рік.

ФОП працює на основному місці та за сумісництвом: що зі сплатою ЄСВ за себе?

ДПСУ видала новий лист №461/2/99-00-24-01-01-02 від 02.05.2025. У ньому податківці вказали, що нормою щодо ЄСВ визначено дві умови для звільнення ФОПів від сплати єдиного внеску за себе: 
  • наявність основного місця роботи або укладеного гіг-контракту з резидентом. Дія Сіті; 
  • сплата роботодавцем страхового внеску за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску за відповідні місяці звітного періоду. 
Тож у разі, якщо ФОП працює за основним місцем роботи і сумісництвом, та будь-яким з його роботодавців (не обов'язково за основним місцем роботи!) сплачено ЄСВ за нього в розмірі не менше мінімального страхового внеску, то такий ФОП звільняється від сплати за себе ЄСВ за відповідні місяці звітного року.

Дія відновила роботу сервісу щодо декларацій з ЄП

30 квітня команда Дії оновила форму податкової декларації. Тепер можна подавати документи й про сплату військового збору за кілька кліків.
Усі дані та суми в декларації редагуються. Тому уважно перевірте та виправте за необхідності. 
Внизу під кнопкою «Підписати та надіслати» ви можете завантажити PDF-файл із попередньою версією, щоб перевірити заповнені поля. Про це ми писали тут.

Найпопулярніші помилки ФОПів, що призводять до великих штрафів від ДПС

ФОПи у 2025 році зіштовхуються з низкою ризиків, які можуть призвести до штрафів і проблем із податковою. І навіть якщо все здається простим – варто бути максимально уважними.
Ось ТОП-6 найпоширеніших штрафів:
  1. Несвоєчасна сплата ЄСВ;
  2. Запізнення зі звітністю або її неподання;
  3. Робота без РРО/ПРРО там, де він обов’язковий
  4. Використання особистої картки замість рахунку ФОПа
  5. Неведення та помилки в обліку товарних залишків. 
  6. Іноді навіть закриття діяльності або блокування операцій.
Про це ми писали тут.

Який порядок включення до доходу фізособи-«загальника» вартості безоплатно отриманих послуг?

Херсонські податківці підкреслили, що  фізична особа – підприємець включає до складу загального оподатковуваного доходу вартість безоплатно отриманих товарів по даті їх реалізації за ціною, визначеною на рівні не нижче звичайної ціни.
При цьому вартість безоплатно отриманих послуг включається до складу загального оподатковуваного доходу ФОП за ціною не нижче звичайної по даті їх отримання.

Чи може ФОП сплачувати ЄП та ВЗ з особистої картки фізособи?

Наразі джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. 
Тобто ФОП може здійснювати сплату податків та зборів як власними коштами, так і з банківської картки фізичної особи. Про це ми писали тут.

Коли фізособи-«єдинники» І та ІІ груп мають подавати квартальну декларацію?

Податківці у підкатегорії 107.01.07 ЗІР вказали, що платниками єдиного податку першої та другої груп, які перевищили протягом року обсяг доходу, визначеного у п. 291.4 ПКУ, або відмовилися від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, подають Декларацію за ідентифікатором форми F0103309.
При цьому при створенні Декларації за ідентифікатором форми F0103309 в режимі «Введення звітності» приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету платником обирається звітний (податковий) період, в якому було перевищено граничний обсяг доходу, або в якому (після якого) було подано заяву щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування, а саме: рік та період (І квартал, півріччя, 9 місяців, рік).

Наразі це все.
Більше новин щодо діяльності підприємців ви завжди знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит» 

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Фізособи-підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Фізособи-підприємці»