Держбюджет-2025 прийнято в цілому: основні показники та мінімуми
19 листопада ВРУ прийнято у другому читанні та в цілому проєкт Держбюджету на 2025 рік. За ним:
- розмір мінімальної зарплати з 1 січня становитиме 8000 грн;
- розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на весь 2025 рік планують залишити на рівні 3028 грн.
Більше подробиць – у новині.
З січня 2025 року можуть запровадити нові рахунки для сплати податків
За традицією рахунки за бюджетними надходженнями відкриваються протягом 45 днів з дня прийняття Закону про Держбюджет (у разі потреби).
Тож у 2025 році нові рахунки для сплати податків можуть запрацювати з 2 січня 2025 року. Звісно, рішення має прийняти Держказначейство.
У 2025 році для всіх ФОПів сплата ЄСВ стане обов’язком, а максимальна величина зросте
Законом про Держбюджет передбачено збільшити на 2025 рік розмір максимальної бази зарплати для нарахування ЄСВ з 15 до 20 МЗП та призупинити дію воєнної пільги для ФОПів щодо сплати ЄСВ. Але, як і раніше, діятиме звільнення від сплати ЄСВ для окремих осіб. Докладніше – у статті від редакції.
Що нового у ДПС?
- ДПС оприлюднила оновлений Довідник умовних кодів причин коригування. До нього додано нові умовні коди для режиму експортного забезпечення - 501, 502, 503.
- З 21 листопада діятиме оновлений Порядок блокування реєстрації ПН та РК. Нагадуємо, що Порядок №1165 доповнено ознаками безумовної реєстрації ПН та РК на операції з експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, й уточнено механізм проведення автоматизованого моніторингу для таких операцій. Але ці правила поки що не діють.
- Змінена Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ діятиме з 5 грудня. Ми вже розповідали, що Мінфін затвердив зміни до Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ. Її привели у відповідність до Закону №3680-ІХ щодо регулювання праці домашніх працівників. Ці зміни почнуть діяти з 5 грудня.
П’ять свіжих податкових роз’яснень
- Як заповнювати додатки 2 та 3 до декларації з ПДВ? ДПС нарешті надала детальний приклад щодо заповнення оновлених додатків 2 та 3 до декларації з ПДВ у вигляді відеоінструкції.
- Який порядок заповнення таблиці 1 додатка 2 до оновленої декларації з ПДВ? Податківці зупинилися на правилах заповнення таблиці 1 додатка 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» до декларації з ПДВ.
- Як у додатку 1 до єдиної звітності зазначати дані мобілізованого працівника? У разі відсутності рішення про добровільну виплату мобілізованим працівникам у додатку 1 заповнюються графи 8, 10, 14 (кількість к. дн. перебування у трудових відносинах), у графах 16-17 та 20 проставляються нулі, інші графи заповнюються у загальному порядку.
- Чи повинні ФОПи-працівники повідомляти ДПС про наявність основного місця роботи з метою несплати ЄСВ? Податківці підкреслили, що фізичні особи – підприємці або особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не повинні повідомляти про факт сплати за них єдиного внеску роботодавцем.
- Нюанси заповнення розділу 3 ф. №20-ОПП. ДПС нагадує: якщо продаж товарів здійснюється без використання транспортного засобу, то у графі 4 повідомлення №20-ОПП може зазначатися назва об’єкта оподаткування, де товар зберігається та відпускається продавцеві.
Останнім днем для сплати податків за жовтень 2024 року буде 2 грудня
За даними ДПС, 2 грудня є граничним терміном сплати податкових зобов’язань платниками податків за жовтень 2024 року. Яких саме – дивіться у новині.
Але ті, хто поки що не має можливості сплатити податки та підтвердили це, зможуть сплатити після закінчення війни.
Статистична звітність-2025: затверджено альбом форм та календар подання
На сайті Держстату у розділі «Для респондентів» оприлюднено на 2025 рік:
- Альбом форм державних статистичних спостережень на 2025 рік. У ньому представлено бланки форм державних статистичних спостережень на 2025 рік за розділами по галузям економіки.
- Календар подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності на 2025 рік. У ньому помісячно зазначено граничні терміни подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2025 році.
Нагадаємо, що раніше також було оприлюднено Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2025 рік.
До уваги роботодавців!
- Не забудьте подати Держпраці заяви про медогляди на 2025 рік до 1 грудня! Нагадуємо, що роботодавці повинні подати Держпраці заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду у 2025 році (вже до кінця цього тижня!). Яких медоглядів це стосується? Як роботодавцю організувати медогляд? Чи діють окремі правила через війну? Читайте у статті від редакції.
- Як відбуватиметься бронювання з 1 грудня через Дію? За словами Федорова, з 1 грудня відновлюється сам процес бронювання саме через портал Дія. Бронювання працюватиме тільки в електронному форматі. Скористатися послугою зможуть лише ті компанії, які підтвердять свою критичність за новими правилами.
- Роботодавців зобов’яжуть запровадити служби охорони психічного здоров’я. Прийнято за основу законопроєкт №12030, яким пропонується зобов’язати роботодавців запроваджувати служби охорони психічного здоров’я. Крім того, кожен роботодавець має розробити та затвердити політику або план захисту та зміцнення психічного здоров'я на робочому місці.
- Запровадження оцінки працездатності для осіб, в яких вона обмежена. ВРУ прийняла у І читанні законопроєкт №12209. Його метою є створення правових передумов, відповідно до яких особа, яка отримала травму чи профзахворювання, може повернути собі працездатність і фіннезалежність.
- Подарунки дітям працівників до новорічних свят: облік та податкові наслідки. Незважаючи на те, що війна триває, роботодавці дбають про привітання дітей своїх працівників з новорічними святами. Як оподатковуються такі подарунки? Читайте у статті.
УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
Незважаючи на те, що «воєнний» мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд.
Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів.
Мінфін вніс зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухобліку
Наказом від 04.11.2024 №550 Мінфін вніс зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій.
Інструкцію привели у відповідність до чинного законодавства, зокрема щодо відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій з обліку коштів після закриття небанківськими надавачами фінансових послуг платіжних рахунків користувачів, а також господарських операцій, пов’язаних з необоротними активами, утримуваними для розподілу між власниками.
Інші новини
- Нацбанк уточнив низку «воєнних» валютних обмежень. З 20 листопада українські підприємства отримали можливість розраховуватися за імпорт товарів без обмеження терміну їхньої поставки в Україну, але є додаткові умови. Також вже дозволено часткову репатріацію дивідендів за корпоративними правами.
- З 1 січня 2025 року МСЕК буде замінено новою системою оцінювання. Кабмін прийняв постанову, яка закладає ці зміни у системі вже з 1 січня 2025 року. Йдеться про запровадження нової концепції оцінювання, спрощення для пацієнта процесу встановлення або підтвердження статусу інвалідності та доступність та фаховість оцінювання. Також Президент підписав минулого тижня закон про термінове реформування МСЕК. Ним, зокрема, пропонується виключити обов’язок особи проходити медичний огляд у МСЕК та передбачити право особи визначати форму своєї участі у засіданні МСЕК.
- Оновлено порядок відкриття та закриття рахунків користувачів. Національний банк надав право користувачам (представникам користувачів) під час підписання електронних документів використовувати ЕЦП, якщо його використання попередньо визначено договором між користувачем та надавачем платіжних послуг.
- Порядок надання ПФУ Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб підкоригують. У Порядку буде уточнено, що надання інформації з реєстру застрахованих осіб здійснюється наростаючим підсумком у розрізі місяців та за попередній рік станом на 01 квітня наступного року – до 01 травня відповідного року.
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»