• Посилання скопійовано

Для оформлення відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами наказ не обовʼязковий: позиція Мінекономіки

Видання наказу на період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами не є обов'язковим. Основною і достатньою підставою для надання такої відпустки є листок тимчасової непрацездатності

Для оформлення відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами наказ не обовʼязковий: позиція Мінекономіки

Фахівці Мінекономіки у своєму листі від 21.05.2025 №4701-05/38100-09 зауважили, що відповідно до ч. 1 ст. 179 КЗпП та ч. 1 ст. 17 Закону №504 на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

Висновок 1: підставою для надання працівниці відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами є факт наявності медичного висновку (вже сформованого листка непрацездатності) з категорією «Вагітність та пологи», в якому зазначаються дати початку та закінчення його дії.

Мінекономіки вважає, що саме дати дії медичного висновку відповідають початку та закінченню цієї відпустки.

Окремо у листі наголошено, що за ч. 4 ст. 23 Закону №504 фінансування допомоги по вагітності та пологах провадиться з коштів державного соціального страхування.

Листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, який надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Висновок 2: видання наказу на період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами не є обов'язковим. Основною і достатньою підставою для надання такої відпустки є листок тимчасової непрацездатності.
 
Від редакції.  Зауважимо, що у Мінсоцполітики у 2019 році була інша позиція. Тоді було вказано, що видання наказу про надання відпустки по вагітності й пологах є обов'язковим, і його наявність дасть змогу правильно вести облік робочого часу та уникнути помилок в нарахуванні заробітної плати та допомоги по вагітності й пологах. Для оформлення зазначеної відпустки роботодавець може використати типову форму №П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки" або ж розробити власну форму. 
Тож тепер виходить, що є дві протилежні позиції міністерств щодо необхідності видання наказу для відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. 

Ми вважаємо, що працівниця має надати заяву на таку відпустку, а роботодавець - скласти наказ про її надання.

На це є ще одна причина: використання цієї відпустки є правом, а не обов’язком працівниці. Роботодавець не може самостійно вирішити відправити працівницю у відпустку, а отже, працівниця повинні висловити бажання скористатися такою відпусткою. 

Тим паче, що іноді вагітність у працівниць виникає під час відпустки для догляду за іншою дитиною. А дві відпустки одночасно працівниці надати не можна – вона може вийти з відпустки для догляду і піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Але для оформлення відповідних наказів потрібні заяви працівниці. Про це все ми писали тут

Де почитати про відпустки у 2025 році?

Велика добірка актуальних статей від редакції – ось тут. Розповідаємо про те, як оформити щорічну відпустку у 2025 році, нарахувати відпусткові, провести розрахунок компенсації за невикористані відпустки, надати відпустку без збереження зарплати, а також розглядаємо з десяток практичних ситуацій.

Усе необхідне для розрахунку відпускних (правила, методика розрахунків, кількість днів відпустки, що належить працівникам підприємства, приклади нарахування відпускних) – читайте у актуальному довіднику  від редакції «Дебет-Кредит».

Зручний Калькулятор терміну відпусток – за цим посиланням.

Усе про тривалість основних та додаткових щорічних відпусток в Україні – у календарних днях та зручних таблицях – ви знайдете у ще одному довіднику від редакції.

Нарешті, усі новини про відпустки на нашому сайті дивіться тут, а консультації – ось тут.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»