ДФС у Луганській області розповідає про відмінності між ЦПД та трудовим договором.
Що таке трудовий договір?
Трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ст. 21 КЗпП).
Відповідно до гл. 52 ЦКУ договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Що таке цивільно-правовий договір?
Цивільно-правовий договір (договір підряду, доручення тощо) – це угода між громадянином і підприємством або підприємцем, предметом якої є виконання фізичною особою певної роботи, спрямованої на досягнення конкретного результату.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Тобто, за договорами підряду оплачується не процес праці, а його конкретний (кінцевий) результат, який визначається після закінчення роботи і оформляється актом приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких і здійснюється виплата винагороди.
Таким чином, якщо роботодавець укладає договір, який передбачає оплату процесу праці, тобто містить ознаки трудового договору, то такий платник враховує працівників, яких залучає за таким договором, до загальної кількості осіб, що перебувають з ним в трудових відносинах.
Якщо укладений договір відповідає нормам договору підряду, то роботодавець не враховує працівників, яких залучає за таким договором, до загальної кількості осіб, що перебувають з ним в трудових відносинах.
***
Читайте також:
- Чим відрізняється трудовий договір від договору підряду? Роз'яснення від Держпраці
- Держпраці не може примушувати укладати трудові договори – суд
- В яких випадках Держпраці визнає відносини за договорами ЦПХ трудовими? – аналіз юристів
- Продавці не можуть працювати за договором ЦПХ, – рішення ВС
- Чіткого переліку робіт, під час виконання яких не можна укладати ЦПД, немає – Держпраці
- ТОП-10 умов для договорів ЦПХ, аби при перевірці їх не визнали трудовими
- Договори ЦПХ чи трудові? Або як до одного роботодавця застосували штраф у 3,5 млн грн і він від нього відбився
- Підміна трудових відносин договорами ЦПХ – найпоширеніше порушення з праці