Коментар до листа Мінекономіки від 04.01.2021 р. №4706-06/14-09
Мінімальні гарантії для працівників, які направляються на підвищення кваліфікації
Як передбачено ст. 122 КЗпП, при направленні працівників для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за ними зберігається місце роботи (посада) і провадяться виплати, передбачені законодавством, зокрема п. 1 Постанови №695:
- збереження середньої заробітної плати;
- оплата вартості проїзду працівника до місця навчання і назад;
- виплата добових за кожний день перебування в дорозі у розмірі, встановленому законодавством для службових відряджень за основним місцем роботи.
Детальніше про виплату добових працівникам, які направлені на підвищення кваліфікації, ми писали тут.
А якщо підвищення кваліфікації дистанційне?
Мінекономіки у коментованому листі зазначило, що положення Постанови №695 не містять винятків щодо встановлення працівникам, які направляються для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва, вказаних вище мінімальних державних гарантій (йдеться про дистанційне підвищення кваліфікації).
Водночас звертається увага, що у випадку навчання працівника дистанційно він не має витрат на оплату проїзду до місця навчання чи наймання житла, тому відповідне відшкодування таких витрат, у тому числі виплата добових (оскільки йдеться про добові саме за дні перебування у дорозі), на думку Мінекономіки, не здійснюється.
Проте, якщо працівник все ж таки підтвердить відповідні витрати, то гарантії, передбачені Постановою №695, мають бути забезпечені. Вочевидь говориться про випадки, коли для здійснення дистанційного навчання працівнику все ж таки необхідно здійснити певні переміщення (відповідно будуть витрати на проїзд до місця дистанційного навчання).
Чи можна направляти працівника на підвищення кваліфікації під час його відпустки?
У листі було розглянуто можливість направлення працівника на дистанційне навчання під час його перебування у щорічній відпустці. З однієї сторони, використання щорічної відпустки працівником є реалізацією його права на відпочинок, що має на меті відновлення працездатності, задоволення власних потреб та інтересів. А тому Мінекономіки вважає, що він не зобов'язаний у цей період проходити навчання за направленням роботодавця.
Але «не зобов'язаний» не означає «заборонено». А тому далі продовжується, що працівник має право використовувати відпустку на власний розсуд. Отже, факт перебування працівника у щорічній відпустці не може бути перешкодою (забороною) для нього проходити підвищення кваліфікації.
Тобто зобов'язати проходити навчання під час перебування працівника у щорічній відпустці роботодавець не може, проте за власним бажання за працівником таке право зберігається.
Водночас необхідно звернути увагу, що підставою для внесення до табеля обліку використання робочого часу (форма №П-5) того чи іншого коду причин неявок на роботу є накази (розпорядження) роботодавця щодо направлення у відрядження, про відпустку, листки непрацездатності тощо.
Виходячи з документу-підстави, у табелі проставляються відповідні буквенні відмітки:
- «ін» (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством) – наказ (розпорядження) про направлення працівника на курси підвищення кваліфікації з відривом від виробництва;
- «р» – години роботи;
- «в» – період відпустки.
Зважаючи на різний порядок обліку та оплати в наведених випадках відповідних періодів Мінекономіки робить висновок про недоцільність направлення роботодавцем працівника на навчання для підвищення кваліфікації у період його щорічної відпустки.
Тобто чинним законодавством таке поєднання, навіть за власним бажанням працівника, не врегульоване. І щоб не втратити право на гарантії, які передбачені тим, хто навчається з відривом від виробництва, працівнику слід робити вибір: або відпустка, або навчання. Подвійну оплату цього періоду або подовження відпустки він, звісно, не отримає.
***
Читайте також:
- Підвищення кваліфікації працівника: коли оподатковувати ПДФО?
- Підвищення кваліфікації працівника, який працює за договором ЦПХ: чи буде ЄСВ?
- Працівники підвищують кваліфікацію: чи необхідно оподатковувати ПДФО?
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!