Ще 2 листопада 2020 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №4306 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії мобінгу». Його авторами є Ю. Гришина, С. Гривко, Г. Третьякова та ще два десятки нардепів. Про це ми писали тут.
12 липня 2021 року з’явилося два нових законопроєктів щодо цієї теми. А саме:
- законопроект №5748 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії порушенню прав у сфері праці. Йогог текст можна завантажити тут.
- законопроєкт №5749 про внесення змін до КпАП щодо протидії порушенню прав у сфері праці. З текстом можна ознайомитися тут.
Їхніми авторами є Г. Третякова, Ю. Гришина, та ще два десятки нардепів.
Законопроєктом №5748 пропонується визначити мобінг як діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.
Передбачено внесення змін до трудового законодавства у частині врегулювання питання протидії мобінгу.
Зокрема, в КЗпП має з’явитися ст. 2-2 – Заборона мобінгу (цькування).
Мобінг (цькування) – це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.
Типовими ознаками мобінгу (цькування) є:
- повторюваність діяння;
- наявність сторін – кривдник, потерпілий (жертва мобінгу (цькування)), спостерігачі (за наявності);
- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.
А от законопроєктом №5749 встановлено адмінвідповідальність за мобінг. Зокрема, за такі порушення передбачено штраф від 100 до 150 н.м.д.г. (1700 – 2550 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. Такий же розмір було запропановано й за порушення, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, – штраф від 200 до 300 н.м.д.г. (3400 – 5100 грн) або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Ці Закони мають набрати чинності з дня, наступного за днем їхнього опублікування.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!