10 січня 2025 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №12398 "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на працю ветеранів війни".
Як зазначено у пояснювальній записці, законопроєкт покликаний посилити співпрацю бізнесу та держави у контексті працевлаштування ветеранів війни, сприяти створенню робочих місць, гарантованих саме ветеранам, розширити перелік сфер їх залученності, зруйнувати стереотип про вичерпний перелік посад, на які готові наймати колишніх військових, а також сприяти їх інтеграції до усіх сфер економічної діяльності країни.
Законом передбачається забезпечення права ветеранів війни на працю шляхом встановлення нормативу для працевлаштування ветеранів війни у кількості:
- 1 особа - для підприємств з чисельністю від 8 до 25 осіб,
- 4% робочих місць для підприємств з чисельністю 25 і більше штатних працівників облікового складу для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховуватимуть кількість робочих місць для працевлаштування ветеранів війни відповідно до цього нормативу і здійснюватимуть працевлаштування ветеранів війни у рахунок нормативу робочих місць.
Керівники підприємств, установ, організацій, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни нестимуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Також пропонується запровадити сплату внеску на підтримку працевлаштування ветеранів війни. Платниками цього внеску будуть роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становитиме вісім і більше працівників та які в цьому кварталі не виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни.
Не будуть платниками внеску:
- роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить менше восьми працівників;
- роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить вісім і більше працівників, та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни, встановленого цією статтею;
- дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.
Розмір внеску обраховується платником шляхом визначення результату добутку таких показників:
- 40 відсотків середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;
- кількість місяців у кварталі;
- різниця між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування ветеранів війни і середньообліковою кількістю штатних працівників – ветеранів війни за квартал, які працевлаштовані роботодавцем з урахуванням вимог, визначених цією статтею щодо розміру оплати праці.
Розмір внеску розраховується з показників кварталу, за який він сплачується.
У разі прийняття цей Закон набере чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 2 цього розділу, який набере чинності з дня опублікування цього Закону.