
24 березня 2025 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №13131 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення медичного обстеження водіїв".
Як зазначено у пояснювальній записці, розроблено його з метою створення законодавчого підґрунтя для впровадженням нового процесу медичного обстеження кандидатів у водії та водіїв, а також інтеграції електронного медичного висновку щодо допуску до керування транспортним засобом для водіїв відповідно до їх належності до груп.
Для чого потрібні ці зміни?
Як вважають законотворці, система медичних оглядів водіїв та кандидатів у водії, яка наразі існує в Україні, сформувалась ще за радянських часів до набуття Україною незалежності. Нині вона не відповідає ні сучасним викликам, пов’язаним з глобальними процесами цифровізації і депаперизації, ні потребам, з якими наша країна стикається під час збройної агресії з боку рф та внаслідок якої кількість випадків травм опорно-рухового апарату серед населення України зросла майже вдвічі.
Отримання якісної медичної послуги для встановлення придатності за станом здоров’я до керування транспортними засобами відносно групи, до якої належить водій або кандидат у водії, є особливо актуальним в умовах технічного прогресу і можливостей переобладнання транспортних засобів для осіб з інвалідністю та осіб з обмеженням повсякденного функціонування.
А запровадження електронного медичного висновку для отримання водійського посвідчення у центральній базі даних ЕСОЗ дозволить відмовитися від застарілої паперової форми медичної довідки щодо придатності до керування транспортним засобом (форми №083/о) та, разом з вже існуючими Реєстрами центральної бази даних ЕСОЗ, забезпечить простежуваність та повноту медичної інформації про пацієнта в електронній медичній картці, а також можливість подальшого надання інформації про статус допуску до керування шляхом інформаційного обміну даними між державними установами.
Що пропонують змінити?
Проєктом Закону пропонується внести зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я, законів «Про дорожній рух» та «Про автомобільний транспорт».
Основна зміна - це впровадження електронного медичного висновку водія, який забезпечить автоматизацію ведення обліку медичної послуги з обстеження водія або кандидата у водії з отриманням електронного медичного висновку з подальшим наданням інформації про статус допуску до керування транспортним засобом державним установам на всіх етапах надання послуг населенню.
Крім того, проєктом змін передбачено розподіл водіїв та кандидатів у водії, які мають проходити медичне обстеження та медичний огляд, на дві групи.
До групи І пропонується віднести осіб, які використовуватимуть транспортний засіб категорій А, А1, А2, АМ, В, В1 і ВЕ для власних потреб, а також кандидатів у трактористи-машиністи та трактористів-машиністів.
До групи ІІ - осіб, які використовуватимуть транспортний засіб категорій С, СЕ, СІ, С1Е, D, DЕ, D1 і D1Е для власних потреб, а також водіїв, які належать до персоналу автомобільного перевізника та автомобільних самозайнятих перевізників.
Проєктом Закону пропонується також встановити, що водій (кандидат у водії) за результатами медичного обстеження буде отримувати електронний медичний висновок про допуск або недопущення за станом здоров’я до керування транспортним засобом відповідної групи, у якому (за необхідності) зазначатимуться умови допуску.
Крім того, законопроєктом пропонується:
1) встановити, що медичний висновок для водія або кандидата у водії формується та видається за результатами медичного обстеження, а медичний огляд водія проводитиметься для водіїв транспортних засобів при:
- проведенні щозмінного передрейсового, післярейсового медичного огляду,
- проходженні щорічного профілактичного медиогляду (водії, що перевозять харчову продукцію та працівники дорожньо-транспортного комплексу),
- проведенні огляду на стан сп’яніння, що проводиться медичним працівником у закладі охорони здоров’я у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу, або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським за допомогою спеціальних технічних засобів у разі підозри на стан сп’яніння згідно з ознаками такого стану;
2) замінити застарілу систему видачі паперової медичної довідки водія на електронний медичний висновок, запровадивши відповідне базове регулювання;
3) актуалізувати застарілі норми щодо навчання водіїв домедичної допомоги потерпілим внаслідок травм, отриманих під час дорожньо-транспортної пригоди;
4) уточнити права і обов’язки водія транспортного засобу щодо проходження медичного обстеження відповідно до порядку, що встановлюється МОЗ та МВС за наявних визначених законодавством критеріїв.
Коли можуть запрацювати зміни?
У разі прийняття цей закон наберечинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2026 року.
При цьому медичні довідки щодо придатності до керування транспортним засобом, видані до 31 грудня 2025 року відповідно до порядку, затвердженого спільним актом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, та Міністерства внутрішніх справ України, будуть чинними протягом строку їх дії, але не більше ніж 10 років з дати видачі.