29 квітня Мінекономіики оприлюднило проект свого наказу (завантажити), яким пропонує затвердити новий Порядок надання допомоги по частковому безробіттю. Перглянути його можна тут.
Цей Порядок визначає механізм та умови надання застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно з Порядком, допомога по частковому безробіттю надається територіальним органом працівникам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції без припинення трудових відносин.
Виплата працівникам допомоги по частковому безробіттю здійснюється роботодавцем, з яким оформлено трудові відносини.
За отриманням коштів для виплати працівникам допомоги по частковому отримання безробіттю роботодавець має право звернутися до територіального органу за місцем реєстрації його як платника ЄСВ.
Кошти Фонду для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю надаються підприємствам незалежно від їх форми власності та підпорядкування, діяльність яких пов’язана з виробництвом продукції.
Право на допомогу по частковому безробіттю мають працівники;
- які протягом 12 місяців, що передували місяцю, в якому почалося скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, працювали не менше шести календарних місяців,
- за яких сплачено ЄСВ в розмірі, не меншому, ніж мінімальний розмір страхового внеску,
- та у яких скорочення тривалості робочого часу становить 50 і більше відсотків на місяць;
- які перебували у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і на день початку зупинення (скорочення) виробництва приступили до роботи.
У разі, якщо роботодавцем вживаються заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення обласної державної адміністрації, право на допомогу по частковому безробіттю мають усі працівники, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини.
Допомога по частковому безробіттю не надається якщо:
- зупинення (скорочення) виробництва носить сезонний характер або виникає виключно з організаційно-виробничих причин;
- є можливість працевлаштування (тимчасового переведення) працівників на період зупинення (скорочення) виробництва на інших дільницях, у цехах;
- працівник:
- письмово відмовився від працевлаштування (тимчасового переведення) на підходящу роботу на підприємстві з повним робочим днем (тижнем);
- працює на цьому підприємстві за сумісництвом;
- проходить на підприємстві альтернативну (невійськову) службу;
- залучений до профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків, передбачених статтею 71 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
Документи, визначені цим Порядком подаються до територіального органу роботодавцем в електронному (з накладенням електронного цифрового підпису) або паперовому вигляді.
***
Читайте також:
- Уряд затвердив порядок надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину
- Допомога по частковому безробіттю: аналіз порядку надання
- Допомога по частковому безробіттю на час карантину: облік та оподаткування
- Увага! Нові правила щодо орендної плати та допомоги по частковому безробіттю з 18 квітня!
- Встановлено мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину