• Посилання скопійовано

До 10 березня Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю порахує суми штрафів за невиконання нормативу!

Як Фонд осіб з інвалідністю дізнається про порушення роботодавців? За яких умов Фонд може оштрафувати роботодавців? Як дізнатися про нараховані штрафи? Що буде за несвоєчасну сплату?

До 10 березня Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю порахує суми штрафів за невиконання нормативу!

У 2025 році роботодавцям не треба подавати окремий звіт про те, скільки осіб з інвалідністю вони працевлаштували, та рахувати в ньому суму штрафу, яку треба сплатити за невиконання нормативу. Але правила виконання нормативу та сплати штрафу у разі його невиконання зберігаються! Докладно про це ми писали тут. 

Проте у 2026 році все може змінитися через прийняття законопроєкту №5344-д (наразі його передано на підпис Президенту)! 

Про те, що й як потрібно буде виконувати у 2026 році, ми писали тут та тут.

А тепер повернемося у 2025 рік. Нещодавно фахівці Держпраці нагадували про необхідність виконання нормативу. 

 

Хто та як має виконати норматив?

Як і раніше, виконувати норматив повинні роботодавці. А саме: підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю. Причому незалежно від їх форми власності та системи оподаткування. Також цей обов’язок поширюється і на ФОПів-роботодавців.

Не потрібно виконувати норматив лише:

  • роботодавцям з кількістю найманих працівників до 8 осіб (рахуємо, як і раніше, у середньому за календарний рік);
  • представництвам іноземних компаній, які не є юрособами.

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено у розмірі:

  • одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб;
  • 4% середньооблікової кількості штатних працівників – якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше).

Виконанням нормативу вважається працевлаштування осіб з інвалідністю:

а) для яких місце роботи є основним. Відповідно сумісники до нормативу не враховуються (внутрішні сумісники зараховуються у виконання нормативу лише за основним місцем роботи);

б) інвалідність яких підтверджено:

  • копією довідки до акта огляду МСЕК (якщо медогляд відбувся у 2025 році, такої підставою є витяг з рішення експертної команди щодо встановлення чи невстановлення інвалідності. Про це ми писали тут);
  • копією пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії. 

Зупинимося окремо на нюансах форми витягу із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, бо для багатьох роботодавців це новий документ.

Витяг затверджено наказом МОЗ України від 10.12.2024 №2067.

Роботодавцям необхідно звернути увагу на такі графи витягу:

  • Дата встановлення інвалідності (17.1.5).
  • Група інвалідності (17.1.6).
  • Інформація про безстрокову інвалідність (17.1.8).
  • Дата наступного огляду (17.1.9).

А також разом із витягом із рішення надсилаються і рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації (далі – ІПР) особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності).

 

Чи впливає група інвалідності на виконання нормативу?

У 2025 році на зарахування до нормативу не впливає:

  • група інвалідності, яку встановлено особі;
  • режим роботи такої особи на підприємстві (повний чи неповний робочий час);
  • коли саме особі було встановлено інвалідність (до її працевлаштування на підприємство чи вже коли вона перебувала у трудових відносинах).

 

Який розмір штрафу?

Сам розмір штрафу, як і раніше, залежить від загальної кількості працівників та від кількості непрацевлаштованих осіб з інвалідністю. Усі ці показники братимуться в середньому за рік, тож працевлаштувати особу з інвалідністю у грудні для виконання нормативу буде недостатньо.

Так, для роботодавців, у яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафу за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати працівників.

Для решти роботодавців (тобто якщо у них працює більше 15 осіб) штраф буде у розмірі цілої середньої річної заробітної плати працівників.

Таким чином, за кожну непрацевлаштовану особу з інвалідністю, яку роботодавець не найняв всупереч нормативу, треба буде платити зазначений вище штраф. Чим більше буде порушення нормативу, – тим більшими будуть і штрафні санкції. 

Наприклад, у вас у середньому за рік працює 10 працівників, середня річна зарплата яких становить 150 000 грн (на одного працівника). Ви мали працевлаштувати 1 особу з інвалідністю, але не зробили цього (чи зробили це надто пізно, скажімо у листопаді 2024 року. Тож цілого числа в середньому за рік не виходить). У цьому випадку ви маєте сплатити штраф 150 000 / 2 = 75 000 грн. 

А якщо у вас працює 100 працівників, середня річна заробітна плата яких становить 200000 грн, то ваш норматив 100 х 4% = 4 особи. Ви працевлаштували лише одну особу з інвалідністю, тож за 3 особи вам доведеться сплатити штраф: 200 000 х 3 = 600 000 грн. 

Просто колись розмір таких штрафних санкцій визначали самі роботодавці. А останні три роки розмір штрафу визначає Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю. 

  

Як Фонд накладає штраф?

За Законом №875 Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств е-порталу Пенсійного фонду України у затвердженій формі. Тобто кожен роботодавець повинен самостійно дізнатися про нараховані штрафи через е-портал послуг ПФУ.

Зверніть увагу! У разі зміни до 31 березня показників за попередній рік у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, що впливають на визначену суму адміністративно-господарських санкцій, Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю до 10 червня формує та надсилає уточнений розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік. Але зміна показників у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування після 31 березня не призводить до зміни сум адміністративно-господарських санкцій, які визначені у відповідному розрахунку або уточненому розрахунку.

Пенсійний фонд України надсилатиме розрахунки через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, ФОПів, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ протягом п'яти календарних днів з дня їх одержання від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Інформація про дату і час надсилання розрахунків надається Пенсійним фондом України в електронному вигляді у формі квитанцій протягом трьох робочих днів з дня їх надсилання.

 

Як на сайті е-послуг ПФУ перевірити нараховані штрафи?

За допомогою електронного цифрового підпису співробітника юрособи або ФОПа потрібно зайти на портал послуг та знайти розділ «Документи». У ньому є розділ документів – «Адміністративно-господарські санкції». Ось у цьому розділі і зазначатиметься відповідна інформація щодо штрафу.

Про це ми писали тут.

 

У який строк потрібно сплатити штраф?

За ст. 20 Закону №875 сплатити штраф за надісланим розрахунком треба до 15 квітня.

У Законі №875 не прописано жодних пільг на час воєнного стану. Тому не варто забувати, що порушення термінів сплати штрафу тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

У разі несплати штрафу або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення у примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

 

Не згодні зі штрафом – оскаржуйте!

Відсутність порядку вирішення спорів з Фондом осіб з інвалідністю у самому Законі №875 не означає, що роботодавці не мають права звернутися до територіальних відділень Фонду для оскарження та надати всю необхідну інформацію на підтвердження виконання нормативу або для зменшення суми штрафу.

Для оскарження потрібно врахувати таке:

  1. оскаржити розраховану Фондом суму штрафних санкцій можна двома шляхами: в адміністративному і в судовому порядку; 
  2. адміністративний порядок передбачає подання скарги протягом 30 днів з дати появи в електронному кабінеті на вебпорталі ПФУ Розрахунку про штрафні санкції (ст. 78, 80 Закону №2073);
  3. оскільки розрахунки здійснюються територіальними відділеннями Фонду осіб з інвалідністю (вони же звертаються до суду за стягненням несплачених штрафних санкцій), то скаргу можна подавати до органу вищого рівня – самого Фонду осіб з інвалідністю (орган вищого рівня визначається відповідно до вимог ст. 79 Закону №2073);
  4. проходження адміністративної процедури оскарження не скасовує права роботодавця на звернення до суду. Мало того, оскаржувати рішення вищого органу Фонду можна тільки в суді (у строк за ч. 4 ст. 122 КАС України). Тобто якщо пощастить, то проблему буде вирішено швидко в адміністративному порядку, а якщо ні, – доведеться чекати на рішення суду (до якого має право звернутися як Фонд, так і сам роботодавець). 

У будь-якому разі у роботодавців залишається можливість не проходити процедуру адміністративного оскарження та одразу заперечити законність розрахунку в суді за позовами до територіальних відділень Фонду осіб з інвалідністю про стягнення суми штрафних санкцій. Про це ми докладно писали тут.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»