ТОВ звернулося до господарського суду з позовом до ПАТ про зобов’язання останнього скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від господарських операцій за договором про постачання електричної енергії, станом на дату отримання від позивача коштів.
Позов мотивовано тим, що у зв’язку з невиконанням ПАТ вимог Податкового кодексу України щодо складення податкових накладних та здійснення їх реєстрації у ЄРПН ТОВ не може віднести суму ПДВ до складу податкового кредиту.
Господарський суд Запорізької області ухвалою від 16 серпня 2018 року відмовив у відкритті провадження у справі у зв’язку з тим, що заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Суд зазначив, що обов’язок зі складання та реєстрації податкових декларацій виникає саме на підставі податкового законодавства, а проведення відповідних перевірок і встановлення фактів порушення вимог податкового законодавства є виключною компетенцією ДФС та відповідних податкових інспекцій.
ПКУ передбачено певний порядок дій на випадок нереєстрації контрагентом податкових накладних у ЄРПН.
У разі ж бездіяльності суб’єкта владних повноважень позивач має право звернутися до окружного адміністративного суду.
Центральний апеляційний господарський суд постановою від 21.11.2018 року скасував ухвалу Господарського суду Запорізької області від 16.08.2018 року, а справу направив до цього ж суду для подальшого розгляду. Суд послався на те, що між сторонами існують правовідносини, підставою виникнення яких є господарський договір. Отже спір щодо спонукання відповідача виконати вимоги податкового законодавства має розглядатись і вирішуватись в залежності від встановлення судом обставин належного виконання сторонами умов такого договору та виникнення у сторін такого договору відповідних господарських зобов’язань, а тому такий спір підлягає вирішенню в судах господарської юрисдикції.
Велика Палата Верховного Суду, розглядаючи справу №908/1568/18, погодилася з висновком суду першої інстанції про те, що спір не підлягає розгляду в судах господарської юрисдикції.
ВП також звернула увагу, що обов’язок продавця зареєструвати податкову накладну є обов’язком платника податку у публічно-правових відносинах, а не обов’язком перед покупцем, хоча невиконання цього обов’язку може завдати покупцю збитків.
Тому позовна вимога покупця про зобов’язання продавця здійснити таку реєстрацію не є способом захисту у господарських правовідносинах і не підлягає розгляду в суді жодної юрисдикції.
Натомість належним способом захисту для позивача може бути звернення до контрагента з позовом про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення контрагентом за договором обов’язку щодо складення та реєстрації податкових накладних.
Сергій Студенников
***
Тобто не обов’язково подавати скаргу за період, в якому була виписана (повинна бути виписана) податкова накладна. Зробити це можна в будь-який звітний період протягом зазначеного вище терміну.
До заяви необхідно додати:
- або копії товарних чеків чи інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів (послуг);
- або копії первинних документів, що підтверджують факт отримання таких товарів (послуг).
Заява зі скаргою подається за формою згідно з (Д8) Додаток 8 до декларації з ПДВ, а копії розрахункових (первинних) документів подаються до контролюючого органу за місцем обліку платника податків у строки, передбачені для подання податкової декларації. Про це ми писали тут>>
Читайте також: