Главная Все новости Труд и социальная защита Трудовые отношения

Как считаются отпускные тем, кто работает неполное рабочее время: разъясняет Минэкономики

Минэкономики разъяснило порядок расчета отпускных при работе в режиме неполного рабочего времени. Как выяснилось, этот порядок может быть различным и все зависит от того, почему возникло неполное рабочее время (по желанию работника или нет)

За загальним правилом, передбаченим п. 2 Розділу ІІ Порядку №100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Водночас час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Мінекономіки у листі від 01.04.2021 р. №4711-06/19889-07 роз’яснює, що наведена вище норма, зокрема, стосується випадків, коли працівники з незалежних від них причин працювали в режимі неповного робочого тижня. Наприклад, наказом по підприємству працівники були переведені на роботу на умовах неповного робочого тижня у зв’язку з неможливістю забезпечити їх роботою впродовж нормальної тривалості робочого тижня.

Тобто, якщо працівник з незалежних від нього причин працював у режимі неповного робочого тижня, середньоденна заробітна плата для оплати часу відпустки проводиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки дванадцять місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого фактично відпрацьованого періоду, зменшену на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (ст. 73 КЗпП), а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював у зв’язку з переведенням на роботу на умовах неповного робочого тижня. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки. Наголосимо, що вихідні дні з цього розрахунку не вираховуються.

Простій, якщо він оплачується виходячи не з середньої заробітної плати (а наприклад, 2/3 тарифної ставки) є частково оплачуваним, а отже підлягає виключенню з розрахункового періоду – не враховується ні оплата простою, ні дні (лист Мінсоцполітики від 20.12.2007 р. №929/13/84-07).

У коментованому листі йдеться про випадок, коли відбувається скорочення робочого часу шляхом зменшення кількості днів роботи, а не годин. Якщо кількість робочих днів за графіком не змінилася, а зменшилася кількість робочих годин у цих днях (наприклад, зменшення тривалості робочого дня до 6 годин), навіть за умов, що кількість таких годин менша за звичайні 40 годин на тиждень, виключати ці дні з розрахункового періоду немає підстав.

Водночас у коментованому листі зазначається: якщо працівник за власним бажанням працює в режимі неповного робочого тижня, обчислення середньої заробітної плати провадиться на загальних умовах відповідно до п. 7 Порядку №100.

 

Приклад 1. Оклад працівника становить 11 000 гривень на місяць. З 1 вересня 2020 року по 31 грудня 2020 року працівника за ініціативою роботодавця (в зв’язку зі зниженням потужностей виробництва) було переведено на роботу на умовах неповного робочого тижня (4 робочих дні на тиждень, понеділок-четвер) з оплатою відповідно до фактично відпрацьованого часу. Працівник іде у відпустку з 26.04.2021 року терміном на 14 календарних днів.

Насамперед визначаємо розрахунковий період – в даному випадку це буде квітень 2020 – березень – 2021 року.

Далі розраховуємо сумарний заробіток за розрахунковий період: 5 * 11 000 грн + 11000 грн * 18/22 + 11000 грн * 16/21 + 11000 грн * 17/21 + 11 000 грн * 19/22 + 3 * 11 000 = 123 785,71 грн.

Після цього визначаємо кількість календарних днів відпрацьованого графіку згідно з наведеним вище роз’ясненням: 365 – 11 (святкові дні у періоді) – 4 (вересень) – 5 (жовтень) – 4 (листопад) – 3 (грудень) = 338 календарних днів.

Відповідно середня заробітна плата становитиме: 123 758,71 грн / 338 к. д. = 366,23 грн 

А відпускні становитимуть 366,23 грн * 14 к. д. = 5127,22 грн.

 

Приклад 2. А тепер візьмемо зазначені вище умови, однак з тією відмінністю, що скорочення робочого тижня на період вересень – грудень 2020 року було ініційовано самим працівником (наприклад, у зв’язку з сімейними обставинами).

В такому випадку зміниться кількість календарних днів відпрацьованого періоду (365 – 11 = 354), а отже і відпускні: 123 785,71 грн / 354 к. д. * 14 к. д. = 4895,52 грн.

***

Читайте також:

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ к полному тексту материала возможен только для зарегистрированных пользователей. Если Вы уже зарегистрированы на нашем сайте - пожалуйста, авторизуйтесь.

Если пока нет - зарегистрируйтесь прямо сейчас: это просто, не требует Ваших персональных данных и займет не более одной минуты.

Что еще дает регистрация?

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
Отпуска , Трудовые отношения

Обратите внимание: новостная лента «Дебет-Кредит» содержит не только редакционные материалы, но также статьи сторонних авторов, разъяснения сотрудников фискальной службы и т.п.

Данные материалы, а также комментарии к ним, отражают исключительно точку зрения их авторов и могут не совпадать с точкой зрения редакции.

Редакция не идентифицирует лица комментаторов, а не модерирует тексты комментариев и не несет ответственности за их содержание.

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 1

Новости по теме

Консультации по теме