Главная Все новости Упрощенная система Общие положения

Включается ли в доход експедитора-«единщика» компенсация утраченного товара?

При перевозке товар был поврежден перевозчиком. Экспедитор компенсирует заказчику стоимость такого товара, а перевозчик компенсирует соответствующую сумму экспедитору. Попадет ли сумма компенсации в доход экспедитора - «единщика»?

За ст. 932 ЦКУ експедитор має право залучити до виконання своїх обов'язків інших осіб, зокрема це стосується залучення перевізників. При цьому, у разі залучення експедитором до виконання своїх обов'язків за договором транспортного експедирування інших осіб експедитор відповідає перед клієнтом за порушення договору.

Відповідно до цього, податківці у ІПК від 16.08.2019 р. №3850/6/99-99-12-02-03-15/ІПК зазначаються, що відповідальність за договором транспортного експедирування перед замовником несе не третя особа - перевізник, а безпосередньо експедитор..

Оскільки між експедитором та перевізником укладено окремий договір перевезення, то суми коштів, які компенсує перевізник експедитору вважаються отриманими в межах взаємовідносин між цими двома особами.

 

Які в зв’язку з цим податкові наслідки для експедитора?

Згідно з пп. 2 п. 292.ПКУ доходом юридичної особи, платника єдиного податку є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Для платників єдиного податку третьої групи (юридичних осіб) дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку) (п. 292.13 та 296.1.3 ПКУ), який здійснюється згідно з НП(с)БО або іншими нормативно-правовими актами Мінфіну України з питань бухгалтерського обліку.

В свою чергу, як роз’яснюють податківці, суми відшкодування збитків і компенсацій відображаються в бухгалтерському обліку у складі інших операційних доходів (п. 7 П(С)БО 15) за кредитом субрахунку 715 "Одержані штрафи, пені, неустойки".

Водночас, ПКУ не передбачено врахування витрат при визначенні доходу платника єдиного податку третьої групи. В бухгалтерському ж обліку, виставлена замовником претензія буде відображена в бухгалтерському обліку експедитора у складі інших витрат операційної діяльності на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки».

Отже, згідно роз’яснення фіскалів отримана експедитором від перевізника сума компенсації вартості завданих збитків від втрати вантажу замовника включається до доходу експедитора та оподатковується єдиним податком.

 

А що з ПДВ?

За загальним правилом об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ).

І як роз’яснюють податківці, суми штрафних санкцій, пені (неустойки) не входять до складу договірної вартості. Тож у випадку, коли один із контрагентів порушує договірні умови і сплачує неустойку (пеню, штраф, відсотки) за таке порушення, дані суми не є об‘єктом оподаткування податком на додану вартість і на них не виписується податкова накладна.

Оскільки за роз’ясненням податківців експедитор отримує від перевізника не компенсацію за товар, а саме сплату штрафних санкцій за порушення договору перевезення. То ж вважаємо, що отримані від перевізника кошти не є об’єктом оподаткування ПДВ експедитора.

Однак як оподатковуватиметься ПДВ сума такої компенсації, перерахована експедитором замовнику, податківці в коментованій консультації не зазначають. Тому з цього приводу варто отримати власну ІПК. 

***

Читайте також: 

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Упрощенная система / Общие положения
Теги:
Доходы , Единый налог

Обратите внимание: новостная лента «Дебет-Кредит» содержит не только редакционные материалы, но также статьи сторонних авторов, разъяснения сотрудников фискальной службы и т.п.

Данные материалы, а также комментарии к ним, отражают исключительно точку зрения их авторов и могут не совпадать с точкой зрения редакции.

Редакция не идентифицирует лица комментаторов, а не модерирует тексты комментариев и не несет ответственности за их содержание.

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?