• Посилання скопійовано

Коли ФОП має застосовувати РРО, а коли – ні: деталі від ДПС

Якщо клієнт платить ФОПу через банк (Приват24, каса, термінал), РРО не потрібен. А от оплата через небанківські сервіси потребує видачі фіскального чека. Про це та про оплату на картку ФОПа, а також післяплатою через Укрпошту – у новині

Коли ФОП має застосовувати РРО, а коли – ні: деталі від ДПС

Тема застосування РРО при продажу товарів та наданні послуг залишається актуальною для ФОПів. Адже ДПС має право перевіряти ці питання й під час війни.

Зауважимо, що ми багато разів вже зупинялися на цій темі й навіть наводили судову практику.

 

Надання послуг та РРО

Так, в одній з ІПК податківці роз’яснювали, як застосовувати правило звільнення від застосування РРО, викладене у п. 14 ст. 9 Закону про РРО. Дослівно воно звучить так: РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються «при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів».

Ми наводили свої поради.

У цьому випадку повинні виконуватись три умови:

  • Оплата приймається саме за послуги. У разі оплати за товари та роботи це правило не працює. Тому треба бути уважними і чітко розуміти, що ви надаєте саме послуги, а не виконуєте роботи. Оскільки термін «послуга» у Законі про РРО не визначений, то орієнтиром будуть норми ЦКУ – глава 61 про договір підряду і глава 63 про послуги. Ознаки договорів підряду та надання послуг викладені у ст. 873 та ст. 901 ЦКУ. Щоб не потрапити у неприємну ситуацію, спочатку треба впевнитися, що ваш договір відповідає вимогам ст. 901 ЦКУ – виконавець надає послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності. Наприклад, розробка дизайну приміщення і нагляд за його втіленням – це послуга, оскільки вона споживається під час її надання, а ремонт приміщення за цим дизайном – це вже робота.
  • Оплата приймається у безготівковій формі – прямим переказом на рахунок виконавця, за допомогою еквайрингу, через ПТКС і за допомогою будь-яких банківських систем і сервісів, за яких виконавець не отримує готівку.
  • Виконавець повинен повністю відмовитися від приймання готівки в оплату за послуги.

 

Судова практика щодо доставки поштою 

Зокрема, Одеський окружний адміністративний суд виніс рішення про те, що при доставці товару поштою на умовах післяплати продавець товару не зобов’язаний формувати фіскальний чек і вкладати його до поштового відправлення. Але це рішення ще може бути оскаржене. Про це ми писали тут

 

Правила застосування РРО в інтернет-магазині

Ми вказували, що в інтернет-магазині немає можливості одразу оплатити і одразу забрати товар – його ще потрібно доставити зі складу продавця на адресу, що вказує покупець під час формування замовлення. При цьому покупець може оплатити товар різними способами, наприклад:

  1. Оплатити на сайті магазину платіжною карткою.
  2. Зробити переказ коштів на рахунок продавця за реквізитами у форматі IBAN (РРО не потрібен).
  3. Оплатити готівкою або карткою під час отримання товару у кур’єра.
  4. Оплатити готівкою або карткою під час отримання товару (післяплата) у відділенні Укрпошти (РРО не потрібен).
  5. Оплатити готівкою або карткою під час отримання товару (післяплата) у відділенні Нової пошти*. 

* Ми не розглядаємо тут інших поштових операторів, тому що для кожного оператора потрібно проводити окремий аналіз особливостей його роботи.

РРО потрібно застосовувати у першому, третьому та п’ятому випадках. Докладніше про це можна почитати в інших наших матеріалах, наприклад:

А наразі адвокат Богдан Янків зауважив, що ДПС надала ще нову індивідуальну податкову консультацію щодо застосування РРО/ПРРО у низці ситуацій, які часто виникають у підприємців — особливо тих, хто працює онлайн або на маркетплейсах.

Далі наводимо головні питання з цієї ІПК.

Оплата на IBAN — коли чек не потрібен? 

Якщо клієнт платить через банк (Приват24, каса, термінал) — це банківська операція, і РРО не потрібен. Достатньо видаткової накладної.

Важливо: оплата через небанківські сервіси (типу Новапей, iBox, EasyPay та подібні) — це не банківська операція, тому потребує видачі фіскального чека.

 

Що з оплатою на картку ФОПа? 

Часто ФОПи дають покупцю ключ-карту ПриватБанку або Монобанку для оплати.

Але навіть якщо це картка до поточного рахунку — така оплата вважається розрахунковою операцією згідно з Законом №265. Тому РРО/ПРРО обов'язковий!

 

Оплата післяплатою через Укрпошту

А ось тут цікаво. Якщо товар надсилається через Укрпошту з післяплатою (наложкою), і кошти надходять на рахунок ФОПа:

РРО не потрібен, бо чек видає працівник Укрпошти при врученні товару покупцю.

Оплата за дистанційні послуги. ФОП надає онлайн послуги, що з ПРРО?

Онлайн-послуги потрапляють під виняток п. 14 ст. 9 Закону №265.

Таким чином, якщо послуги надаються повністю онлайн і без фізичного контакту з клієнтом — РРО не потрібен.

Але продаж товарів під цей виняток не підпадає.

***

Читайте також:

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»