Ми вже писали, що 28 листопада Президент підписав Закон України від 10.10.2024 №4015-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану". З текстом можна ознайомитися на сайті ВРУ.
Ним передбачається:
- підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5%. Для фізосіб-"загальників" також запроваджується ставка у 5%;
- встановлення ВЗ для ФОПів І, ІІ й ІV груп у розмірі 10% від 1 розміру МЗП від встановленої законом на 1 січня поточного року. Тож у IV кварталі 2024 року ВЗ доведеться сплачувати у розмірі 710 грн щомісяця, а у 2025 році - 800 грн;
- встановлення ВЗ у розмірі 1% від доходу для ФОПів та юросіб ІІІ групи ЄП.;
- підвищення ВЗ обмежене податковим періодом, в якому буде скасовано військовий стан;
- ВЗ буде спрямовуватись через спецфонд виключно на фінансування ЗСУ;
- збільшення ставки податку на прибуток для банків до 50%, а для фінустанов - 25%;
- встановлення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток для АЗС як для юросіб, так і фізосіб-"загальників";
- оновлення правил сплати авансового внеску з податку на прибуток для "обмінників";
- збільшення МПЗ для земель. З 1 січня 2024 та до 31 грудня року закінчення війни Розмір МПЗ не може становити менше 700 грн з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків – 1400 грн з 1 гектара;
- зміни у сплаті рентної плати для деяких її платників;
- щомісячна звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Ця норма почне діяти з 1 січня 2025 року. Тож за IV квартал 2024 р. потрібно буде звітувати за поточними правилами та окремо вже подавати за січень 2025 р. відповідну нову звітність. Звісно, її ще має затвердити Мінфін, а ДПС - підготувати відповідні е-формати.
- щодо змін МРЦ на алкоголь. В законі прописано так: у період починаючи з дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" для вин виноградних та іншої виноробної продукції застосовується розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, затверджений постановою КМУ №957, збільшений на 50 відсотків. А мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв переглядаються КМУ відповідно до статті 68 Закону №3817-IX з урахуванням 50-відсоткового збільшення. Тобто для вин виноградних та іншої виноробної продукції однозначно треба міняти, а на інші - питання.
Щодо набрання чинності
Закон має набрати чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім окремих норм, які запрацюють з 1 січня 2025 року.
Його опубліковано в "Голосі України" від 30 листопада. Тож з 1 грудня почнуть діяти його норми.
Тож всі нараховані доходи фізосіб з цієї дати мають оподатковуватися вже за ставкою 5% (є надія, що доходи, які підлягають оподаткуванню за 2024 рік ще будуть оподатковуватися ВЗ за ставкою 1,5, але це ще має вирішити ВРУ).
Але у Законі прописано, що доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України.
А от ВЗ для ФОПів-"єдинників" та юросіб-"єдинників" ІІІ групи за Законом запроваджено з 1 жовтня.
Проте цей обовʼязок ще переглядатимуть та перенесуть початок на 1 січня 2025 року.
Комітет Гетманцева вирішив виправити ситуацію щодо окремих норм Закону №4015 та на наступному тижні мають вирішити їх долю.
UPD_02.12.2024
Розʼяснення ДПС щодо ВЗ для податкових агентів
До лікарняних до 1 грудня застосовується ставка ВЗ 1,5% незалежно від нарахування у грудні. Лікарняні після 1 грудня оподатковуються ВЗ у 5%.
До відпускних до 1 грудня 2024 року застосовується ставка ВЗ 1,5 %, а за час перебування у відпустці після 1 грудня 2024 року - ставка ВЗ у 5% незалежно від того, коли будуть проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів.
Якщо відпускні були нараховані у листопаді 2024 року за період перебування у відпустці як у листопаді, так і в грудні, то роботодавець має провести перерахунок утриманих сум ВЗ.
До доходу за ЦПХ, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів, які нараховані після 1 грудня – ставка ВЗ у 5%.
***
Читайте також:
- Підвищення податків з 1 грудня: поки розʼяснення від Уряду
- Закон про підвищення податків разом із новою ставкою ВЗ 5% діятиме з 1 грудня!
- Як збільшаться розміри МРЦ на алкоголь через Закон №4015: розʼяснення від ДПС
- Зміни в оподаткуванні податком на прибуток та сплата авансів торговцями пальним: інформаційний лист ДПС №8
- Рентна плата за видобуток корисних копалин: аналіз Закону №4015
- Збільшена ставка ВЗ та нове коло платників ВЗ: аналіз Закону №4015
- Зміни для ФОПів – роздрібних торговців пальним: аналіз Закону №4015
- Зміни щодо податку на прибуток: аналіз Закону №4015
- Земельний податок та МПЗ: що зміниться для платників податків?