Мінфін своїм наказом від 09.08.2024 №400 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» затвердив нові редакції форм ПН й РК до неї та декларації з ПДВ з додатками. Також оновлено форму уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ.
Зміни до форми ПН
Наказом Мінфіну №400 передбачено:
1) викладення форми ПН у новій редакції у зв’язку з доповненням її новими реквізитами. А саме щодо:
- зазначення інформації про договір (контракт), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та реквізитів митної декларації за такою операцією;
- проставлення ознаки «власна сільськогосподарська продукція» у разі складання податкової накладної за операцією з постачання на митній території України та/або вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією у розумінні пп. 14.1.33-1 ПКУ, що класифікується за кодом УКТ ЗЕД, до якого застосовано режим експортного забезпечення.
Зауважується, що зазначення платниками ПДВ у формі податкової накладної вказаної ознаки дозволить визначити обсяг сільськогосподарської продукції, яку платник виробив самостійно. А також забезпечить проведення розмежування власної сільськогосподарської продукції та продукції, яка була придбана в інших виробників, з метою визначення походження товару.
За Наказом №400 вносяться зміни до Порядку №1307. Зокрема, зауважено, що у верхній лівій частині податкової накладної на експорт:
- у відповідному рядку графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» зазначаються дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі робиться позначка «X»;
- в окремому рядку зазначаються дата та номер відповідної митної декларації.
Це потрібно буде робити всім платникам-експортерам.
Зміни до форми декларації з ПДВ та додатків до неї
Наказом №400 передбачено викладення форм податкової звітності з ПДВ у новій редакції. Основні зміни – декларацію та уточнюючий розрахунок буде доповнено новими рядками, в яких підлягатимуть відображенню операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та інформація про коригування показників за такими операціями.
Додатків до декларації тепер буде шість!
Зокрема, об’єднуються додатки 2 та 3 до декларації у додаток 2, у зв’язку з чим буде змінено порядкові номери додатків 4, 5, 6, 7 до декларації на додатки 3, 4, 5, 6.
В об’єднаному додатку 2 до декларації передбачено застосування оновленої таблиці 1, в якій структуровано порядок та змінено хронологію надання платниками податку інформації про розрахунок суми від’ємного значення та суми бюджетного відшкодування, а саме: в розрізі звітних (податкових) періодів, у яких виникло від’ємне значення; податкових накладних, згрупованих за періодами їх складання окремо стосовно кожного постачальника товарів / послуг, за яким сформовано таке значення, а також розрахунків коригування, складених на підставі пп. «в» пп. 97.4 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, у разі якщо таке коригування призвело до виникнення від’ємного значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ПКУ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню.
При цьому з метою повноти контролю правомірності декларування платниками податку суми від’ємного значення, яка сформована за результатами коригування податкових зобов’язань після завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів товарів та заявлена до бюджетного відшкодування, додаток 2 до декларації доповнено новою таблицею 1.1. У такій таблиці запропоновано зазначати інформацію про розрахунок сум податку за операціями з придбання товарів / послуг, які було враховано на погашення податкових зобов’язань, визначених за операціями з експорту окремих видів товарів, за умови фактичної сплати сум податку таким постачальникам товарів / послуг або до Державного бюджету України.
Оновлена форма додатка 2 до декларації забезпечить проведення автоматизованої перевірки правильності декларування платниками податків суми від’ємного значення під час проведення електронної камеральної перевірки платників податку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість тощо.
Але при цьому до форми декларації вносяться й косметичні правки. Про них ми докладно писали тут.
Щодо набрання чинності та початку застосування нових форм
Цей наказ набирає чинності з 01 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Його опубліковано в "Офіційному віснику" від 25.09.2024.
Тому нові форми ПН й РК почнуть діяти з 1 жовтня, а звітувати з ПДВ за новою формою за правилами п. 46.6 ПКУ мало б бути за листопад 2024 року. Але ДПС вважає інакше: з 01 листопада 2024 року – для податкової декларації з податку на додану вартість, тобто яка подається починаючи із звітного (податкового) періоду за жовтень 2024 року.
Вже з'явилися формати для нових форм ПН та РК і декларації (поки що для розробників)
ДПС оприлюднила в Реєстрі е-документів формати для складання нових форм ПН та РК до них та декларації з ПДВ (поки що для розробників). Самі форми набирають чинності з 1 жовтня. Проте в Е-кабінеті ДПС поки що немає форматів для нової форми ПН та РК
За даними Реєстру електронних форм податкових документів ДПС станом на 25 вересня нові формати податкової накладної та розрахунку коригування (поки що проєкти) будуть такими:
J1201116 - для юросіб;
F1201116 - для фізосіб.
Також є формати для:
декларації з ПДВ: для юросіб – J0200126, для фізосіб – F0200126;
уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ: для юросіб – J0217026, для фізосіб – F0217026.
З новими формами можна ознайомитися далі за посиланнями:
- Податкова накладна
- Розрахунок коригування до ПН
- декларація з ПДВ
- додаток 1 до декларації
- додаток 2 до декларації
- Додаток 3 до декларації
- додаток 4 до декларації
- Додаток 5 до декларації
- Додаток 6 до декларації
- Уточнюючий розрахунок до декларації
***
UPD_27/09/2024
З 1 жовтня всі платники ПДВ мають застосовувати для складання та реєстрації нові форми ПН та РК
За повідомленням ДПС, початком застосування нових форм ПН та РК стане 1 жовтня. Це стосується тих ПН та РК, які з цієї самої дати надсилаються на реєстрацію в ЄРПН (у тому числі і ПН та РК, які складені до 1 жовтня 2024 року та не зареєстровані в ЄРПН).
Зауважимо! За розʼясненням ДПС формати для ПН та РК будуть такими: J/F1211116, J/F1211216 – е-формати форм ПН та РК для операцій з постачання товарів/послуг. В них не відображаються дані щодо експорту в межах РЕЗ. А от J/F 1211101, J/F1211201 – це коди для операцій в межах РЕЗ.
УВАГА! За даними Реєстру електронних форм податкових документів ДПС нові формати податкової накладної та розрахунку коригування (поки що проєкти):
J1201116 - для юросіб;
F1201116 - для фізосіб.
Також є формати для:
декларації з ПДВ: для юросіб – J0200126, для фізосіб – F0200126;
уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ: для юросіб – J0217026, для фізосіб – F0217026.
***
Читайте також: