Це – одинадцятий з початку року (сто сорок шостий загалом і сорок сьомий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість. З моменту написання попередньої розсилки минуло майже три тижні, і нам є про що розповісти. А саме:
- повідомимо, що до запровадження КМУ рішення всі ПН на експорт складаються за загальними правилами;
- дізнаємося, в якому розділі Е-кабінету можна переглянути інформацію щодо рішення про врахування таблиці даних;
- зʼясуємо, чи нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ на вартість ОЗ, знищених під час війни;
- зауважимо, чи потрібно при отриманні відсотків на залишки коштів на банківському рахунку нараховувати ПДВ;
- розповімо, як БЕБ упередило розповсюдження ризикового ліміту в СЕА ПДВ;
- проінформуємо, що ВРУ підтримала пільги з ПДВ та мита під час ввезення енергообладнання;
- підкреслимо, що пільговий режим ввезення генераторів та інверторів пропонують продовжити до 1 червня 2026 року.
Як БЕБ упередило розповсюдження ризикового ліміту в СЕА ПДВ?
Аналітики БЕБ
виявили підприємства, які впродовж двох років сформували значні суми ліміту за операціями з придбання товару, що мають ознаки ризику.
Зокрема, товари широкого вжитку, продукти харчування, сигарети купувались у ризикових контрагентів. Надалі їх реалізація не відбувалась. Водночас згадувані компанії понад рік не подавали звітність, не вели жодної діяльності та не сплачували податки. Також жодна з них не мала працівників чи основних засобів для роботи.
За рекомендаціями БЕБ 207 платникам податків анульовано свідоцтва платника ПДВ. Зазначені компанії в системі електронного адміністрування ПДВ сформували ліміт на суму понад 1,49 млрд грн. Наразі його безпідставне розповсюдження упереджено.
До запровадження КМУ рішення всі ПН на експорт складаються за загальними правилами, – ДПС
Вінницькі податківці
підкреслили, що до дати запровадження режиму експортного забезпечення на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів товарів (в тому числі здійснених після 01.07.2024) складання податкових накладних за такими операціями та їх відображення в декларації з ПДВ здійснюється в загальному порядку.
Тобто наразі всі ПН на експорт складаються за старими правилами, а зміни до форми ПН будуть затверджені тільки після затвердження постанови КМУ щодо режиму експортного забезпечення.
В якому розділі Е-кабінету можна переглянути інформацію щодо рішення про врахування таблиці даних?
Податківці у підкатегорії 101.17 «ЗІР»
зазначили, що інформацію щодо рішення про врахування таблиці даних платника ПДВ користувач може переглянути в режимі «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету.
За таким же алгоритмом платник ПДВ може дізнатися про рішення, якщо воно було оскаржено в адміністративному/судовому порядку.
Чи нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ на вартість ОЗ, знищених під час війни?
Податківці з Офісу великих платників
зауважили, що платник ПДВ податкові зобов'язання з ПДВ (у тому числі відповідно до норм п. 198.5 ПКУ) не нараховує у разі списання товарів, які класифікуються як основні засоби, у зв'язку з їх розібранням або перетворенням у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням, якщо факт їх знищення або зруйнування документально підтверджується відповідно до законодавства.
Незалежно від форми складання документа на списання основних засобів такий документ має підтверджувати факт знищення, розібрання або перетворення основних засобів в інший спосіб, внаслідок чого основний засіб не може використовуватися за первісним призначенням.
Платник ПДВ отримав відсотки на залишки коштів на банківському рахунку: що з ПДВ?
Дніпровські податківці
підкреслили, що кошти, що отримуються платником ПДВ у вигляді відсотків на залишки коштів на банківському рахунку, не є компенсацією вартості товарів/послуг.
Тому їхня сума до бази оподаткування ПДВ не включається та не підлягає відображенню в декларації з ПДВ.
ВРУ підтримала пільги з ПДВ та мита під час ввезення енергообладнання
- №11258 «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу Українищодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування»;
- №11259 «Про внесення змін до розділу ХХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу Українищодо звільнення від оподаткування ввізним митом товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування».
За законопроєктами тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні передбачено звільнити від оподаткування митом та ПДВ операції з імпорту складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів, у тому числі машинокомплектів), що ввозяться СГ для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування.
Крім того, цими ж проєктами передбачено пільги з митних платежів та ПДВ під час ввезення в Україну енергетичного обладнання, інших відповідних товарів, необхідних для відновлення процесу безперебійного постачання електроенергії в Україні. Це стосується:
- електрогенераторного обладнання;
- обладнання для вітро та сонячної генерації;
- акумуляторіви (крім акумуляторів малої потужності).
Пільговий режим ввезення генераторів та інверторів пропонують продовжити до 1 червня 2026 року
15 липня 2024 року Д. Разумков та інші нардепи
зареєстрували у ВРУ законопроєкти:
- №11403 "Про внесення змін до пункту 9-21 розділу XXІ Митного кодексу України щодо продовження пільгового режиму ввезення електричних генераторів та інших супутніх товарів у зв’язку з ворожими обстрілами енергетичної системи України";
- №11404 "Про внесення змін до пункту 87 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо продовження пільгового режиму ввезення електричних генераторів та інших супутніх товарів у зв’язку з ворожими обстрілами енергетичної системи України".
Ними передбачено продовження пільгового режиму ввезення в Україну генераторів та інверторів і комплектуючих для їхньої експлуатації / ремонту, а також екофлоу, павербанків тощо до 1 червня 2026 року.
Наразі це все.
Більше новин, присвячених виключно ПДВ, ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»