• Посилання скопійовано

«Податок на додану вартість» №05(158) | 02.04.2025 р.

Сто п'ятдесят восьмий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість

«Податок на додану вартість» №05(158) | 02.04.2025 р.
Це – п’ятий з початку року (сто пʼятдесят восьмий загалом і п’ятдесят дев’ятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість. З моменту написання попередньої розсилки минуло майже три тижні, і нам є про що розповісти. А саме:
  • зазначимо, чи можна включити до ПК суму ПДВ за ПН після закінчення 365 к.дн.;
  • зауважимо, що витяг з реєстру платників ПДВ тепер можна замовити в е-формі;
  • розкажемо, які рішення Голова ДПС запропонував для реальних змін щодо блокування ПН;
  • розглянемо підстави і наслідки анулювання реєстрації платником ПДВ;
  • роз’яснимо нюанси заповнення податкової накладної у 2025 році;
  • з’ясуємо, що робити, якщо неплатник ПДВ, якому виписали ПН, виявився платником ПДВ.
Гарного Вам читання! 

Чи можна включити до ПК суму ПДВ за ПН після закінчення 365 к.дн.?

Податківці у підкатегорії 101.13 «ЗІР» вказали:  якщо платник податку не включив суму ПДВ до податкового кредиту протягом термінів, визначених п. 198.6 ПКУ (з урахуванням особливостей, передбачених п. 80 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ), то він може включити суму ПДВ до податкового кредиту шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ за той звітний період, у якому виникли підстави для формування податкового кредиту за такою податковою накладною, а саме:
  • за звітний (податковий) період, у якому таку податкову накладну було складено, – якщо вона була вчасно зареєстрована в ЄРПН;
     
  • за звітний (податковий) період, у якому таку податкову накладну було зареєстровано в ЄРПН, – якщо реєстрація відбулася з порушенням терміну, визначеного ПКУ.

Відтепер витяг з реєстру платників ПДВ можна замовити в електронній формі

ДПСУ оновила форму запиту про отримання витягу з реєстру платників ПДВ (ідентифікатор форми J/F1301705).  Відтепер у запиті можна зазначити новий спосіб отримання витягу – в електронній формі.
Витяг в електронній формі надсилається в електронний кабінет або на адресу електронної пошти платника ПДВ. Для цього у запиті платник ПДВ має обрати відповідний спосіб отримання витягу –  в електронній формі.
Нагадуємо, що за запитом в електронній формі (ідентифікатор форми J/F1300406) платники ПДВ можуть отримати в електронній формі довідку з реєстру платників ПДВ з відомостями про своїх контрагентів.

Блокування накладних та ризиковий статус: чіткі рішення від Голови ДПС

Руслан Кравченко розповів, які кроки робить податкова для полегшення роботи бізнесу. Зокрема, зі слів Голови ДПС, податкова:
  • створила 29 консультаційних центрів, які реально допомагають бізнесу; 
  • з початку року майже 10 тисяч підприємств виведено з «ризикових»; 
  • рівень блокування ПН зменшився до 0,39%. 
Також ДПС уже ініціювала зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних. Свої пропозиції до постанови Уряду №1165 передали до Мінфіну.  А ще конкретизувала перелік підстав для розгляду питання віднесення платника до ризикових. 
Крім того, податківці мають ще одні пропозиції щодо вдосконалення організації роботи СМКОР: зміни в порядку взаємодії між структурними підрозділами ДПС усіх рівнів і комісіями територіального та центрального рівнів. 

Неплатник ПДВ, якому виписали податкову накладну, виявився платником ПДВ: що робити?

Виписали податкову накладну на неплатника, а він виявився платником ПДВ? Мабуть, ця ситуація – найпоширеніша з усіх можливих, які коли небудь траплялися з платниками ПДВ. А варіантів виходу зі ситуації – не так уже й густо:
  • можна або подати уточнюючі декларації, зареєструвати коригування та нові ПН, що може призвести до штрафів,
     
  • або не виправляти помилку, а компенсувати її клієнту через майбутні постачання.

Анулювання реєстрації платником ПДВ: підстави та наслідки

Виключення госпсуб’єкта з реєстру платників ПДВ може відбуватися з різних причин: 
  • з ініціативи самого платника, 
  • за рішенням контролюючих органів або суду, 
  • у зв’язку з певними об’єктивними обставинами.
Розглянули у цій статті основні підстави, передбачені п. 184.1 ПКУ, відповідні дати та процедуру, яку необхідно пройти платнику податку в разі добровільного або примусового припинення статусу платника ПДВ.

І насамкінець – про нюанси заповнення ПН у 2025 році

З 1 жовтня 2024 року діє нова форма податкової накладної. Які зміни та особливості вона має? На що треба звернути увагу, складаючи податкові накладні у 2025 році? Читайте у цій статті (з прикладами від редакції).

Наразі це все.
Більше новин, присвячених виключно ПДВ, ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит» 

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»