• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 25 листопада - 1 грудня

Як змінилися податки з 1 грудня (новий закон); з якими показниками увійдемо у 2025 рік (Держбюджет опубліковано); що змінилося у процедурі бронювання з 1 грудня; хто і до кого прийде з перевірками наступного року та 16 змін і подій, які чекають нас у грудні

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 25 листопада - 1 грудня

УВАГА! Підвищення податків з 1 грудня

28 листопада Президент підписав Закон України від 10.10.2024 №4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».

Закон опубліковано в «Голосі України» 30.11.2024. Тож з 1 грудня почали діяти його норми (крім окремих, які запрацюють з 1 січня 2025 року).

Отже, всі нараховані доходи фізосіб з цієї дати мають оподатковуватися вже за ставкою 5% (є надія, що доходи, які підлягають оподаткуванню за 2024 рік, ще будуть оподатковуватися ВЗ за ставкою 1,5, але це ще має вирішити ВРУ).

Але у Законі прописано, що доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ.

А от ВЗ для ФОПів-«єдинників» та юросіб-«єдинників» ІІІ групи за Законом запроваджено з 1 жовтня.

Проте цей обов’язок ще переглядатимуть та перенесуть початок на 1 січня 2025 року. Комітет Гетманцева вирішив виправити ситуацію щодо окремих норм Закону №4015 та цього тижня мають вирішити їхню долю.

 

Держбюджет-2025 опубліковано: які основні показники?

28 листопада Президент підписав Закон про Держбюджет на 2025 рік. Цього ж дня його офіційно опубліковано в «Голосі України».

За ним розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2025 року і на весь рік буде таким самим, як з квітня 2024 року:

  • у місячному розмірі — 8000 грн;
  • у погодинному розмірі — 48 грн.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на весь 2025 рік – 3028 грн.

Крім того, Держбюджет у 2025 році змінив правила індексації. Зокрема, обчислення ІСЦ для індексації зарплати проводитиметься наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2025 року. А сума індексації за грудень не нараховується у січні 2025 року. Тобто всі показники індексації обнуляються з 2025 року та залежатимуть вже від індексів інфляції 2025 року.

Законом про Держбюджет також передбачено збільшити на 2025 рік розмір максимальної бази зарплати для нарахування ЄСВ з 15 до 20 МЗП та призупинити дію воєнної пільги для ФОПів щодо сплати ЄСВ, але, як і раніше, діятиме звільнення від сплати ЄСВ для окремих осіб.

 

Що змінилося у процедурі бронювання з 1 грудня?

Постановою від 22.11.2024 №1332 Уряд виклав у новій редакції норми Порядку №76 та Постанови №650. Окремо нею визначена доля вже наданих відстрочок та надані завдання держорганам. Так:

  • відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року;
  • відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.

Нові критерії критичності будуть затверджені не пізніше 4 грудня.

Підприємства, які хочуть забронювати працівника, повинні підтвердити відповідність чинним та новим критеріям – до кінця лютого 2025 року. Після підтвердження критичності підприємства повинні через Дію знову подати списки працівників для бронювання. Про це все докладно ми писали тут, а про зміни саме у Порядку бронювання - ось тут.

Звертаємо увагу, що з 1 грудня відновлюється бронювання на порталі Дія. За роз’ясненням Мінекономіки, можна бронювати працівників, доки критичність підтверджується. Але бронь на непідтвердженому підприємстві діятиме лише до 28 лютого 2025 року та можна бронювати нових працівників.

 

Що ще нас чекає у грудні?

Традиційно на початку місяця редакція розповідає про те, які зміни та події чекають нас протягом найближчих 30 днів. Крім вищезазначеного, у грудні це також:

  • початок дії режиму експортного забезпечення,
  • граничний термін для сплати податків за жовтень 2024 року (2 грудня),
  • змінена Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ,
  • оновлені форми реєстраційних документів для платників ЄП тощо.

Загалом про 16 змін та подій, що відбудуться цього місяця, читайте в огляді від редакції. А щоби не пропустити нічого важливого за листопад, радимо ознайомитися з добіркою 10 найцікавіших матеріалів за цей місяць – ось тут.

 

Держоргани почали оприлюднювати плани перевірок на 2025 рік

Планові перевірки здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Тож незважаючи на поки що чинний мораторій на перевірки, контролюючі органи вже почали оприлюднення планів перевірок на 2025 рік.

Так, уже затвердили плани перевірок на 2025 рік Мінекономіки, НКРЕКП, НКЕК, Держгеонадра та ще кілька відомств. З ними можна ознайомитися тут, а у міру появи нових планів від інших держорганів будемо оновлювати цю новину.

 

ДПСУ оновила план-графік перевірок на 2024 рік

29 листопада ДПСУ оприлюднила оновлений план-графік перевірок на 2024 рік. Цього разу зміни торкнулися усіх розділів. А саме:

  • Розділу I «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» та Розділу II «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів». Згідно з ними цього року податківці планують провести 2446 перевірок юросіб (в останньому оновленні за жовтень - 2447).
  • Розділу ІІІ «Документальні планові перевірки фізичних осіб». За ним планується перевірити 916 фізосіб (у попередньому оновленні було 914).
  • Розділу IV «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Ним передбачено 180 перевірок (у жовтневому оновленні було 181).

 

Ще чотири новації ДПС, які набрали чинності минулого тижня

  1. З 25 листопада - зміни до оперативного обліку ДПС податків, зборів, платежів та ЄСВ. Нагадаємо, що Мінфін затвердив зміни до Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Ці зміни запрацювали з 25 листопада.
  2. З 25 листопада діють оновлений Порядок обліку платників податків і зборів та форма №20-ОПП. Зокрема, у новій редакції викладено форми №20-ОПП, №34-ОПП та №30-ОПП. Проте наразі ще немає оновлених е-форм відповідних повідомлень.
  3. З 27 листопада ДПС повідомлятиме банки про відсутність порушення граничних строків ЗЕД-розрахунків. Мінфін затвердив форму та Порядок повідомлення банків про відсутність факту порушення встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. Наказ почав діяти з 27 листопада.
  4. З 29 листопада - нова форма Декларації про МРЦ на підакцизні товари. Мінфін вніс зміни до форми Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) та Порядку її складання. Їх приведено у відповідність до Закону №3173-IX.

 

Правила складання ПН та експорт товарів за РЕЗ з 1 грудня: роз’яснення ДПС

З 1 грудня ПН_РЕЗ, яка була складена на операцію з експорту Товарів-РЕЗ та не була зареєстрована в ЄРПН, не надає платнику податку можливості розпочати митне оформлення такого товару.

Для операцій з постачання Товарів-РЕЗ запроваджено окрему електронну форм ПН за кодом J1211001. У верхній лівій частині у рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» у полі «Тип причини складання ПН» – 22. Правила складання такої накладної читайте тут.

Податківці також підкреслили, що з 1 грудня одиниці виміру товарів з РЕЗ у ПН повинні зазначатись у кілограмах, незалежно від того, які одиниці виміру використані для такого товару у первинних бухдокументах.

Як з 1 грудня потрібно заповнювати митну декларацію щодо товарів з РЕЗ, – читайте тут.

 

До уваги роботодавців!

  1. Як працюватимемо та відпочиватимемо у грудні? З 2023 року Різдво Христове в Україні офіційно (згідно зі змінами до КЗпП) святкуємо лише 25 грудня. Проте за правилами воєнного часу офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає. При цьому графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець. Більше подробиць – у новині.
  2. Як будемо індексувати зарплату у грудні 2024 року? У грудні індексувати зарплату працівникам потрібно буде за новими відсотками. А ще вперше цього року це треба буде робити для базових місяців червень – серпень 2024 року.
  3. Нюанси звільнення працівників під час воєнного стану. У період дії воєнного стану допустимим є звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці із зазначенням дати звільнення.

 

Якими будуть пропорції розподілу ЄСВ у 2025 році?

СПО профспілок оприлюднила проєкт змін до пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які будуть актуальними у 2025 році.

Так, пропонується переглянути Пропорції розподілу ЄСВ шляхом зменшення відсотка суми єдиного внеску, що розподіляється на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, до 2,6028 % (11 019,9 млн грн) і до 1,2477 % (2 154,7 млн грн), – від сплати грошового забезпечення військовослужбовцям, а також збільшення, відповідно, відсотка суми єдиного внеску, що розподіляється на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до 87,8245 % та до 98,7523 %, – від виплати грошового забезпечення військовослужбовцям.

 

Інші новини

  1. З 29 листопада діє оновлений Перелік ТОТ та територій бойових дій. Мінреінтеграції вкотре оновило Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають у ТО. Зміни стосуються територіальних громад Донецької та Харківської областей.
  2. Бізнес просить ДПС переглянути критерії для «білого» бізнесу. Бізнес вважає за потрібне удосконалити критерії визначення бізнесу з високим рівнем дотримання податкового законодавства, звертаючи увагу на їх невідповідність для новоствореного бізнесу, інвестиційних компаній, малого бізнесу.
  3. ДРС вважає за потрібне зменшити кількість звітності для бізнесу. На виконання Державної антикорупційної програми на 2023 – 2025 роки ДРС опрацювала форми звітності підприємців, які є зайвими чи обтяжливими, та чекає на думку бізнесу з цього питання.
  4. Якої тривалості будуть зимові канікули у 2024 році в Україні? У грудні розпочнуться зимові канікули в українських школах. Для більшості учнів вони триватимуть два тижні, але в окремих містах діти отримають цілий місяць відпочинку від уроків.
  5. НБУ розробив проєкт регламенту роботи СЕП та банків у період завершення 2024 року. Нацбанк пропонує визначити регламент роботи системи е-платежів НБУ та порядок роботи банківської системи України в період завершення 2024 року та на початку 2025 року. Але чіткі дати будуть відомі вже після затвердження постанови.

5 грудня міжнародна компанія Forvis Mazars проведе безплатний вебінар на тему «Нові виклики для роботодавців: зміни в бронюванні та отриманні критичності».

Процедура бронювання військовозобов’язаних знову зазнала змін. Щоб допомогти вам розібратися в нових вимогах, команда Forvis Mazars проведе вебінар, де детально розкаже:
  • які критерії критичності тепер обов’язкові для бізнесу;
  • як підтвердити відповідність цим критеріям до 28 лютого 2025 року;
  • як змінилися правила бронювання працівників, зокрема щодо зарплати, квот і нових підстав для анулювання відстрочки.

Дата: 5 грудня, 11:00 – 12:20;
Формат: online, участь безплатна.

Програма вебінару та реєстрація — за посиланням.


Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»