• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 21 – 25 квітня

Яку форму повідомлення про працевлаштування зараз застосовувати, чи можна зареєструвати ПН за ІІ половину квітня 18 травня, на які рахунки сплачувати ВЗ, як Уряд пропонує змінити вимоги для отримання відстрочки студентами? Про це (і не тільки) читайте далі

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 21 – 25 квітня

Повідомлення про прийняття працівників: яку форму застосовувати?

Нагадаємо, що ще з 26 лютого маємо нову форму повідомлення про прийняття на роботу. Її доповнено новою графою 9 щодо інформації про громадянство з метою обліку працевлаштованих іноземців та осіб без громадянства.

Але поки що ДПС підготувала тільки проєкти форматів нового повідомлення. Тож фактично скористатися ними роботодавці не можуть, оскільки ні в Е-кабінеті, ні в ПЗ різних програм нові формати поки що не внесено.

Один із роботодавців запитав у ДПС, за якою ж формою зараз слід звітувати. У листі від 22.04.2025 №410/2/99-00-24-01-03-02 ДПС лише зазначила: повідомлення про прийняття на роботу подається за формою, затвердженою Постановою №413, зі змінами. Тобто податківці не зробили чіткого висновку, й відомо чому.

Тож наразі роботодавцям залишається одне - подавати повідомлення в е-формі за старим форматом до появи нового.

 

Увага! Для сплати ВЗ обирайте правильні рахунки

Податківці нагадують, що у 2025 році для сплати слід застосовувати різні реквізити залежно від категорії платника:

  • фізособи код - 11011001,
  • «єдинники»: код для фізосіб – 11011700, для юросіб ІІІ групи – 11011800,
  • військовослужбовці код - 11011600,
  • податкові агенти код - 11011000.

 

Сплата ВЗ «єдинниками» III групи: коли та яка відповідальність?

Чернівецькі податківці зазначили, що «єдинники» ІІІ групи сплачують військовий збір за себе протягом 10 к.дн. після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за звітний квартал. За І квартал слід сплатити до 20 травня включно. Також ми це питання розглянули раніше в окремій статті.

За порушення правил сплати (перерахування) сум ВЗ штрафуватимуть. Зокрема, при затримці:

  • до 30 к.дн. включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – штраф у розмірі 5% погашеної суми податкового боргу;
  • більше 30 календарних днів – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу.

 

Ще п’ять цікавих податкових роз’яснень

  1. Скільки часу слід зберігати первинку юрособам-«єдинникам»? На юросіб-«єдинників» поширюються загальні правила щодо строку зберігання первинних документів та податкової звітності. 1825 днів встановлено для первинки, регістрів бухобліку, фінзвітності, інших документів.
  2. Помилка у додатку Д1 щодо ЄСВ до єдиної звітності: як виправити? Коригування у додатку Д1 з типом «Уточнюючий» помилки в реквізитах щодо застрахованої особи проводиться з використанням ознаки «0» (якщо рядок слід ввести) чи «1» (якщо рядок слід виключити), а коригування сум ЄСВ – з використанням типів нарахувань 2 та 3.
  3. Як правильно заповнити графу 7.1 ф. №20-ОПП щодо поіменованих об’єктів? У разі подання інформації про об’єкт оподаткування, який має ознаки поіменованого, у ф. №20-ОПП заносять назву та адресні дані такого об’єкта, які відповідають даним правовстановлювальних документів.
  4. Час надсилання звітності до ДПС у граничний строк має значення? Одеські податківці розповіли про судове рішення. Так, позивач 30.09.2022 подав звіт про ТЦУ та повідомлення про участь у МГК за 2021 рік, що підтверджується протоколом відправки звіту з програми MEDOC, але час відправки звіту - 18:03. Суд став на бік ДПС щодо несвоєчасності звітування.
  5. Чи може фізособа-«загальник» використовувати банківську виписку для підтвердження оплати банківських послуг? Фізособа-«загальник» має право використовувати виписку банку як документ, що підтверджує витрати на оплату банківських послуг за умови зазначення в ній даних про надання банком таких послуг, сум операцій та заповнення обов’язкових реквізитів.

 

Сплата ЄСВ ФОПами у 2025 році: інфографіка

Податкова експертка Вікторія Величко в інфографіці навела відповіді на найважливіші запитання щодо ЄСВ для сплати фізособами-підприємцями обох систем оподаткування:

  • Скільки ЄСВ платити ФОПам?
  • Які дати сплати будуть граничними у 2025 році?
  • Хто з ФОПів звільнений від сплати?
  • Яких штрафів чекати за прострочення?

Наочно – у цій новині.

 

18 травня можна буде зареєструвати ПН за ІІ половину квітня

Ще з 2023 року діють нові строки реєстрації в ЄРПН на час війни. А саме: вони поширюються на час дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Граничним днем для реєстрації ПН та РК за І половину місяця є 5 число наступного місяця, а за ІІ половину – 18 число.

Тобто за чинними правилами можна зареєструвати ПН та РК в ЄРПН у вихідний день, якщо такий день є граничним днем їх реєстрації. Тож 18 травня можна буде зареєструвати в ЄРПН ПН за ІІ половину квітня.

 

30 квітня – останній день сплати податків за березень 2025 року

За даними ДПС, 30 квітня (середа) є граничним терміном сплати податкових зобов’язань платниками податків за березень 2025 року. Яких саме – читайте тут.

Але ті, хто поки що не має можливості сплатити податки та підтвердили це, зможуть сплатити після закінчення війни.

 

Що ще нового у ДПС?

  1. Оновлено перелік представників «білого» бізнесу. Загалом до переліку включено 8199 платників податків, що на 55 платників менше ніж у попередньому переліку. Це представники великого, середнього та малого бізнесу, що мають найкращі показники рівня сплати та податкової дисципліни.
  2. З 25 квітня діють зміни до порядку оформлення результатів документальних перевірок ДПС. Порядок привели у відповідність до Закону №3603-ІХ щодо вдосконалення онлайн-комунікацій з платниками податків та Закону №2970-IX щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки.
  3. З’явилися е-формати нових заяв для отримання ліцензій на підакцизні товари. Податківці розповіли, що для суб’єктів господарювання у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів на веборталі ДПС доступні нові електронні форми заяв для отримання ліцензій на підакцизні товари.
  4. Застосування податківцями нагрудних відеокамер під час перевірок. ДПС внесла зміни до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків. Їх доповнено новим розділом III «Рекомендації щодо зберігання, застосування нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) (далі - технічних приладів / засобів) посадовими (службовими) особами органу ДПС, накопичення та використання такої мультимедійної інформації (фото-, відео-, звукозапис)».
  5. Положення про реєстрацію фізосіб у ДРФО зазнає змін. Відповідний проєкт Мінфіну оприлюднила ДПСУ. Зокрема, запропоновано доповнити Положення новим додатком 15-1, у якому встановити форму надання контролюючим органом відомостей з ДРФО у відповідь на запит фізособи у разі відсутності інформації про доходи у цьому реєстрі.

 

Нові вимоги для отримання відстрочки студентами: що пропонує Уряд?

Ми вже розповідали, що Уряд схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти». 18 квітня його зареєстровано у ВРУ під №13193.

Законопроєктом пропонується уточнити, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, поміж іншого:

  • учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року, в якому виповнилось 25 років, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти,
  • здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти,
  • докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі – резиденти (зазначені положення поширюються на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше.

Також пропонуються зміни для викладачів та науковців. Докладніше читайте тут.

 

Бронювання працівників у «Дії»: коротко про головне

Як відомо, через сайт Дії можна подати списки військовозобов’язаних працівників на бронювання, якщо ваша компанія визнана критично важливою для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань або для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Алгоритм від Мінцифри ми наводили тут.

Але в процесі отримання послуги у роботодавців надалі виникають різні запитання. Технічна підтримка Дії систематизувала їх та навела у вигляді відповідей на найпоширеніші з них ось тут.

Також у Дії повідомили, що:

  • вже реалізований збільшений ліміт для бронювання комунальних підприємств;
  • працівників, які мають бронювання на період мобілізації/до кінця воєнного стану, переброньовувати не потрібно. Термін бронювання буде продовжено автоматично.

 

До уваги роботодавців!

  1. На сайті ПФУ з’явилися нові опції для роботодавців! Тепер при створенні заяви-розрахунку додано можливість використання символу & в полі “Найменування страхувальника”, а при включенні до неї е-лікарняного, який має копії, не надається повідомлення щодо надання матзабезпечення лише за одним місцем роботи.
  2. Чи можна замість оформлення трудових відносин використовувати договір про співпрацю? За позицією ВС, наявність договору про співробітництво між ФОПами не виключає обов’язку оформлення трудових відносин у разі виконання однією особою трудових функцій в інтересах іншої.
  3. Як правильно скласти цивільно-правовий договір, аби уникнути штрафів від Держпраці? Для правильного укладання договору ЦПХ, зокрема, потрібно зазначити чіткий період: «Договір діє 6 міс., терміни виконання робіт узгоджуються окремо за кожною заявкою». Не прописувати графіки, обов’язки, контроль часу роботи тощо.
  4. Працівник не погоджується із наказом про призупинення дії трудового договору: які дії роботодавця? Держпраці вказала, якщо працівник не погоджується із наказом про призупинення дії трудового договору, він має право оскаржити його до Держпраці або її територіальних органів.
  5. Які позапланові перевірки може проводити Держпраці під час ВС? Протягом періоду воєнного стану дозволено проведення позапланових перевірок Держпраці у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю за окремими питаннями.

 

Звільнення працівника: усе про підстави, оформлення та розрахунок

Норми КЗпП дають можливість припиняти трудові відносини за різними причинами та підставами. Підстави умовно можна розділити на декілька груп: з ініціативи працівника, з ініціативи роботодавця, за угодою сторін та за іншими підставами. Докладно про них та як їх правильно документально оформити – читайте у цій статті.

Що ще треба врахувати бухгалтеру, якщо працівник звільняється? Коли нарахувати вихідну допомогу? Чи робити перерахунок ПДФО? Як діяти, якщо звільняється платник аліментів? Що зазначити в повідомленні про суми, які належать до виплати при звільненні? Читайте в цій аналітиці від редакції.

Окремо Держпраці нагадала строки розрахунку при звільненні. Так, якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нарахованння слід письмово повідомити працівника перед виплатою сум.

 

Фінансова звітність за І квартал 2025 року: куди та коли подавати?

Проміжна фінансова звітність за І квартал 2025 р. подається підприємствами до ДПС у строки, передбачені ПКУ. А саме: у складі (як додаток) декларації з податку на прибуток, яка подається до 12 травня 2025 року (включно).

Також проміжну фінзвітність необхідно подавати до Держстату. Строк за І квартал 2025 року – 30 квітня.

Але що таке «проміжна фінансова звітність» і хто саме має її складати? Дізнайтесь у цій статті від редакції.

 

Новий закон про персональні дані: яких наслідків чекати бізнесу?

Ще 20 листопада 2024 року ВРУ ухвалила в першому читанні законопроєкт №8153 «Про захист персональних даних». Станом на 26 квітня його ще не підготовлено до ІІ читання. Тож, найімовірніше, триває процес доопрацювання тексту. Також на поточну дату немає інформації про найближчий його розгляд на засіданні комітету ВРУ. Але його поява неминуча, і до неї краще всім підготуватися заздалегідь.

Яких змін чекати бізнесу у разі прийняття цього закону – читайте тут.

 

Три закони, які рекомендує ухвалити Комітет ВРУ

  1. Удосконалення процесу проведення перевірок лікарняних листків. Рекомендованим до прийняття за основу законопроєктом №13062 передбачено удосконалення процесу проведення перевірок листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування.
  2. Обмеження строку призупинення дії трудового договору до 90 днів: рекомендовано прийняти у ІІ читанні законопроєкт №12255-1. За ним призупинення дії трудового договору може здійснюватися сукупно на строк не більше ніж 90 к.дн. Після закінчення цього строку дія трудового договору відновлюється в повному обсязі.
  3. Віртуальні активи. Комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав до першого читання доопрацьований законопроєкт про регулювання та оподаткування віртуальних активів.

 

Інші новини

  1. Чи планують підвищити МЗП у 2026 році? НБУ в оновленому макропрогнозі допускає підвищення мінімальної зарплати вже наступного року: МПЗ у 2026 році зросте з 8000 грн до 8370 грн, а у 2027 році - до 8950 грн.
  2. Нове у застосунку Резерв+. У оновленні застосунку Резерв+ з’явилися нові сервіси, а саме: можливість дізнатися про зміну даних в реєстрі Оберіг та отримати розширену інформацію з нього. Також додалися категорії у запитах виправлення даних. Крім того, «Резерв+» відправлятиме push-повідомлення, якщо військовозобов’язаного подали в розшук або зняли з нього. Це допоможе дізнаватися про свій статус заздалегідь.
  3. Які документи не можна апостилювати: роз’яснення від Мінʼюсту. Апостилювати можна не всі документи. До таких документів належать оригінали документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, військові квитки та трудові книжки.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»