
KADREX у своєму Телеграм-каналі розповідає, у якому місяці відображати нарахування перехідних відпусткових: у місяці початку відпустки чи в кожному з місяців, на які вона припадає.
У звітності з ЄСВ в додатку Д1 перехідні відпусткові відображають у місяці їх нарахування окремими рядками в розрізі місяців (див. тут).
Цей підхід ґрунтується на нормах пп. 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5, яким встановлено, що суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їх фактичної виплати, розподіляються пропорційно до часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці.
Наприклад, відпускні, що припадають на вересень – жовтень: ті, що припадають на вересень, відображають у вересні як нарахування вересня, а ті, що припадають на жовтень, відображають також у вересні, але як нарахування в жовтні.
Трапляється, що окремі бухгалтери перехідні відпусткові відображають у додатку Д1 в тих місяцях, на які вони припадають. Наприклад, відпусткові, що припадають на вересень – жовтень: ті, що припадають на вересень, відображають у вересні, а ті, що припадають на жовтень – у жовтні.
Але який би варіант нарахування чи відображення відпусткових підприємство не застосовувало, на суму відпусткових ЄСВ нараховують у місяці їх виплати з огляду на максимальну базу нарахування ЄСВ в місяцях, на які вони припадають, і сплачують в місяці виплати відпусткових.
Що стосується відображення факту нарахування відпусткових проведенням Дт 471/витрати Кт 661, то його роблять у місяці початку відпустки на всю суму. Робити проведення в різні місяці неправильно. Такий підхід свого часу ґрунтувався на тому, що всю суму відпусткових виплачували в місяці початку відпустки, а оподатковувалися вони в розрізі місяців. Зараз відпускні оподатковують у місяці нарахування, тому й проведення на всю суму нарахування слід робити в місяці початку відпустки.