
З 1 травня подаємо нову форму повідомлення про прийняття!
1 травня у Реєстрі е-документів ДПС з’явився затверджений формат нової форми повідомлення про прийняття. Цей формат вже є в Е-кабінеті:
- J3001005 – для юросіб;
- F3001005 – для фізосіб.
Тож всі роботодавці для подання вже можуть користуватися новими формами.
ДПСУ теж оприлюднила оновлення «Єдиного вікна подання електронної звітності» до версії 1.33.6.0 станом на 29.04.2025, у яке додано нову форму Повідомлення.
Проте щось з оновленням пішло не так, і роботодавці протягом 1 та 2 травня не отримували квитанцію №2 щодо приймання цієї форми. Чи будуть наслідки – читайте тут.
Чи треба індексувати зарплату у травні?
З січня 2025 р. нарахування індексації зарплати обнулили. Тоді ж виникла дилема – який місяць вважати базовим для нарахування індексації: грудень 2024 р. чи січень 2025 р.?
Як бути роботодавцям і чи індексувати зарплату у травні, – дізнайтеся з нашої статті.
Звітуємо до ДПС за I квартал: коли і як?
Звертаємо увагу, що менше двох тижнів залишилося до закінчення терміну подання звітності за I квартал 2025. Граничний строк - 12 травня (понеділок).
Зокрема, подається декларації з податку на прибуток та фінзвітності, декларації платників ЄП 3 групи, з рентної плати тощо.
В окремих аналітичних статтях розглянули нюанси їх подання, а всіх їх зібрали в окремій добірці.
Граничний строк сплати податків за І квартал 2025 року - 20 травня. Про це - в окремій новині.
Що ще нас чекає у травні?
Традиційно на початку місяця редакція розповіла про те, які зміни та події чекають нас протягом найближчих 30 днів. У травні це:
- звітування ФОПів на ІІІ групі за новою формою та перша сплата ВЗ;
- зростання плати за проставлення апостиля;
- поява ще двох типів відстрочок у «Резерві+»;
- звітування виробниками спирту етилового та біоетанолу по-новому;
- обов’язковий компонент біопалива не менш ніж 5% тощо.
Загалом про 17 змін та подій, які відбудуться цього місяця, читайте в огляді від редакції. А щоби не пропустити нічого важливого за квітень, радимо ознайомитися з добіркою 12 найцікавіших матеріалів за цей місяць – ось тут.
Що нового у ДПС?
- «Калькулятор податку на майно»: сервіс від ДПС створено для фізосіб - платників податку на нерухомість, плати за землю. Він надає можливість самостійно здійснювати на сайті ДПС розрахунок сум згаданих податків. Також суму нарахованого податку на нерухомість за 2024 рік можна побачити в Е-кабінеті.
- З 29 квітня діють зміни до декларації акцизного податку. Декларацію акцизного податку доповнено новим додатком 1-5 «Розрахунок суми гарантованого податкового зобов'язання з акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу».
- Контроль ДПС за розрахунками: 1000 попереджень для підприємців у сфері торгівлі. ДПС проаналізувала фіскальні чеки СГ за березень 2025 року. Виявлено, що в їхніх розрахунках не відображено жодної операції з готівкою. Це може свідчити про ймовірне непроведення готівкових розрахунків через РРО.
Побачили себе у плані-графіку перевірок ДПС: які подальші дії?
Експерт рекомендує надіслати запит до ДПС на отримання публічної інформації:
- щодо яких критеріїв ризиковості підприємство включене до плану перевірок;
- на підставі яких даних встановлено ступені ризику;
- якими рішеннями підприємство включено до плану перевірок.
Докладніше читайте тут.
До уваги ФОП!
- Чи відображати доходи ФОПів в додатку 4ДФ? Податківці наполягають на тому, що доходи, нараховані та виплачені на користь ФОПа, суб’єкти господарювання (як ЮО, так і ФОПи) мають відображати в додатку 4ДФ. Ця позиція є сталою і перейшла ще з часів форми №1ДФ. Однак не всі з нею згодні.
- ФОП працює на основному місці та за сумісництвом: що зі сплатою ЄСВ за себе? У разі, якщо роботодавцем ФОПа (не обов'язково за основним місцем роботи!) сплачено за нього ЄСВ в розмірі не менше мінімального страхового внеску, то ФОП звільняється від сплати ЄСВ за себе.
- Найпопулярніші помилки ФОПів, що призводять до великих штрафів від ДПС. ФОПи у 2025 році стикаються з низкою ризиків, які можуть призвести до штрафів і проблем із податковою. Про що саме йдеться – далі у новині від податкового експерта та поради від редакції.
Законодавчі новації для роботодавців
Минулого тижня ВРУ прийняла, серед інших, два законопроєкти:
- за основу законопроєкт №9510 щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати, в тому числі у разі неплатоспроможності роботодавця. Докладніше - у новині.
- в цілому законопроєкт №12255-1, за яким призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї зі сторін сукупно на строк не більше ніж 90 к.дн. Після закінчення цього строку дія трудового договору відновлюється в повному обсязі.
Тим часом 2 травня набрали чинності два важливі закони:
- замість класифікатора професій – Єдиний реєстр кваліфікацій. Законом №4353 передбачено створення Єдиного реєстру кваліфікацій на підставі Класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій та Реєстру кваліфікацій. Такий Реєстр буде створено у 2026 році.
- зміни до КЗпП щодо надомної та дистанційної роботи. Закон №4339 передбачає, що при направленні працівника, який виконує роботу дистанційно, у службове відрядження працівник зобов’язаний повідомити роботодавця про своє місцезнаходження будь-яким зручним способом (з використанням інформаційно-комунікаційних технологій).
Доплата до МЗП та нарахування мінімального ЄСВ
В окремій новині ми вже наголошували на тому, що при оплаті праці не важливо, який статус має працівник – усім треба контролювати нарахування зарплати не менше від МЗП за фактично відпрацьований час. А от для нарахування ЄСВ не нижче від мінімального статус працівника має значення.
У чому ж між цими випадками різниця? Коли слід проводити нарахування доплати до зарплати до МЗП, а коли – ні? Чи впливає це на розмір ЄСВ? Як донараховувати ЄСВ до мінімального внеску? Про це все – далі у статті.
Своєю чергою, Держпраці розповіла про доплату до МЗП для працівників-сумісників. Наголосила, що оплата до рівня мінімальної зарплати працівнику проводиться, якщо він відпрацював повний робочий час згідно з нормою на підприємстві, незалежно чи є це сумісництвом. Якщо він працює неповний робочий час, то МЗП виплачують пропорційно до виконаної норми праці.
Готуємося до сезону відпусток
Продовжуємо цикл статей та роз’яснень держорганів про нюанси надання та оформлення відпусток у 2025 року. Протягом тижня ми розповіли:
- Як оформити документально надання щорічних відпусток? Який обов’язковий перелік документів має бути? Чому не завжди потрібна заява на відпустку від працівника? Читайте у статті від редакції.
- Як заповнюються неоплачувані відпустки у додатку 1 до єдиної звітності? У додатку 1 до єдиної звітності заповнюються всі дані працівника. Але, крім зазначення відомостей, у полі Кількість днів перебування у трудових відносинах зазначається Кількість днів без збереження зарплати. Про це та про порядок нарахування ЄСВ – у новині.
- Коли працівник має право на компенсацію за невикористану відпустку? Трудове законодавство дозволяє компенсувати невикористані дні не лише під час звільнення, а й у період роботи – за певних умов. Про це поговоримо в новині.
Нові деталі від «Дії»
Як отримати відомості про працівників з Реєстру військовозобов'язаних? Як подати заяву на отримання таких відомостей на порталі «Дія» і хто має право подати таку заяву? Що означає, якщо ви не отримуєте відомостей про певних фізосіб, яких вказали у заяві? Читайте у цій новині.
Окремо у «Дії» розповіли, що робити, якщо дані нового працівника відсутні у відомостях. Якщо працівник не з’явиться – це означає, що Оберіг не отримує від ПФУ інформацію про актуальне місце роботи або він не працевлаштований за ЄДРПОУ компанії, за якою особу бронюють. Щоб виправити ситуацію, працівнику слід виправити дані у Резерв+.
Крім того, «Дія» у відеорозʼясненні розповіла про нові можливості для підприємств, спрощення процедури підтвердження працевлаштування, автоматичне продовження строку бронювання та що робити, якщо маєте дозвіл бронювати понад 50% працівників.
До уваги роботодавців!
- Правила внутрішнього трудового розпорядку. Ви є юридичною особою або ФОПом, що використовує працю найманих працівників? Вам треба розробити, затвердити та застосовувати правила внутрішнього трудового розпорядку! Чи це обов’язково та як це зробити? Відповіді у статті від редакції.
- Документальне оформлення мобілізації та демобілізації працівника. Як оформити мобілізацію працівника кадровими документами? Які документи підтверджують службу в лавах ЗСУ? Чи видавати наказ, якщо працівник повертається на роботу після демобілізації? Які гарантії встановлені для мобілізованих працівників? Читайте тут.
- Єдиний працівник у декреті або у відпустці по догляду: що з єдиною звітністю з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Тернопільські податківці підкреслили, що роботодавець, який має одного працівника, що перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами (відпустці для догляду за дитиною) та стосовно якого у звітному місяці не здійснювалось нарахування доходів, додаток Д1 до єдиної звітності не подає.
- Як оформити найманого працівника та які податки сплачувати? ДПС з метою інформування роботодавців створила листівку «Як оформити найманого працівника та які податки сплачувати?». Також податківці на прикладі заробітної плати в розмірі 15000 грн пояснили, скільки податків та зборів потрібно сплатити.
- Перевірки від ТЦК: що треба знати роботодавцю? ТЦК мають право перевіряти стан військового обліку на підприємстві. Як відбувається така перевірка, як часто її можна проводити і які наслідки вона може мати? Читайте тут.
Насамкінець - два свіжі урядові рішення
По-перше, це новий законопроєкт про реєстр рахунків. КМУ відкликав свій законопроєкт щодо запровадження реєстру рахунків фізосіб та юросіб. Але намір запровадити такий реєстр залишається.
З огляду на це, 29 квітня Уряд схвалив законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення відповідності актам права ЄСВ та відповідним критеріям, встановленим Європейською платіжною радою, з метою приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPА). А вже 30 квітня на сайті ВРУ з'явився зареєстрований новий урядовий законопроєкт №13233. Що ним передбачено – читайте тут. А які шанси на його прийняття - розповів Я. Железняк.
По-друге, законопроєкт щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи. Його вже зареєстровано на сайті ВРУ під №13232. Які наслідки чекати бізнесу, банкам та фізособам – читайте тут.
Інші новини
- Поетапне підвищення розміру мінімальної зарплати з 1 липня. У ВРУ зареєстровано проєкт Закону №13164-1. Оскільки в умовах воєнного стану немає достатніх доходів у зведеному бюджеті для забезпечення одноразового підвищення розміру мінімальної заробітної плати, законопроєктом пропонується поетапне підвищення розміру мінімальної заробітної плати з 1 липня 2025 року.
- Е-постанови та направлення на ВЛК: як отримати через Резерв+? З 1 квітня е-формат постанов стане обов’язковим для всіх ВЛК. Як працює електронне направлення? Що буде, якщо згенерувати е-направлення і не прийти на ВЛК? Що таке електронна постанова ВЛК? Чи видадуть рішення ВЛК на руки після огляду? Відповідає Міноборони.
- Незабаром буде припинено роботу ЄДРПОУ. Проєктом розпорядження КМУ передбачається урегулювання окремих питань державної реєстрації, ідентифікації юридичних осіб у зв’язку із припиненням ЄДРПОУ, визначення основних вимог його припинення.
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»