У Федерації роботодавців України відбулося обговорення прийнятого Верховною Радою та нещодавно направленого на підпис фіскального законопроекту №1210.
У обговоренні взяли участь народні депутати України Ніна Южаніна та Андрій Ніколаєнко, експерти з податкових питань Тетяна Шевцова, Людмила Рубаненко, Дмитро Олексієнко, екс-голова ДРС Ксенія Ляпіна, власники, фінансові директори та бухгалтери підприємств – членів Федерації, аудитори ті інші фахівців, що спеціалізуються на проблематиці податкового законодавства. Нажаль, автори законопроекту, представники Мінфіну, яких запрошували до обговорення, не виявили бажання «прорекламувати» свій законопроект.
Під час обговорення присутні прийшли до спільної думки, що прийнятий законопроект поряд із слушними та необхідними змінами містить низку неприйнятних норм, які економічно необґрунтованими, потенційно корупціогенними та такими, що несуть ризики для економічного розвитку України у цілому, зокрема, через розширення прав та повноважень податкових органів та ускладнення податкового адміністрування для платників податків. Це робиться на тлі постійних корупційних скандалів, які на сьогодні стрясають податкову службу.
Зокрема, йшлося про:
1. Впровадження концепції «винної відповідальності» платників податків, за якою наявність чи відсутність вини при порушенні податкового законодавства буде визначатися податковим органом та у залежності від цього буде застосовуватись той чи інший розмір штрафу. Такі норми лише спровокують розквіт корупції у податкових органах.
2. Застосування оподаткування так званих «конструктивних дивідендів» а також механізму коригування фінансового результату на основі концепції визначення наявності чи відсутності «ділової мети».
3. Підвищення розмірів штрафних санкцій у 2 рази та введення нових штрафів (у тому числі за неподання (несвоєчасне подання) річної фінансової звітності), що є додатковим тиском на платників податків.
4. Суттєве ускладнення норм щодо податкового адміністрування. Також присутні торкнулися питання численних порушень Регламенту Верховної Ради України під час прийняття закону, що є підставою для визнання його таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
За підсумками дискусії та у відповідності із раніше прийнятим рішенням Президії Ради Федерації роботодавці прийняли рішення звернутися до Президента України Володимира Зеленського із проханням скористатися своїм правом вето до зазначеного закону та внести до Верховної Ради України пропозиції щодо його розділення на частини (питання адміністрування, оподаткування контрольованих іноземних компаній, ресурсні норми тощо), які необхідно доопрацювати з урахуванням позиції бізнес-спільноти.
Відповідного листа вже направлено до Офісу Президента.
Зокрема, вважати неприйнятними впровадження законом інституту винної відповідальності платника, суттєве ускладнення норм щодо адміністрування податків і зборів, скасувати низку корупціогенних норм – визначення податковими органами на свій розсуд «винної відповідальності», «конструктивних дивідендів», «ділової мети», переглянути економічно необґрунтоване підвищення розмірів штрафів та розширення прав і повноважень органів Державної податкової служби України, що призведуть до фіскального тиску на платників податків та ризиків економічного розвитку України в цілому.
Одночасно учасники зустрічі домовилися консолідувати зусилля на площадці Федерації роботодавців України щодо напрацювання та підготовки необхідних змін у податкове законодавство незалежно від того, яке рішення щодо прийнятого закону буде прийнято Президентом України. Крім того, у разі підписання Президентом України цього закону, Федерація запропонувала надати консультативну допомогу українському бізнесу шляхом проведення фахових семінарів тощо для мінімізації негативних наслідків застосування нових норм законодавства.
***
Про зміни, які були передбачені законопроектом, можете прочитати у наших аналітичних статтях:
- Місцеві податки: що змінить законопроект №1210?
- Законопроект №1210: зміни щодо трансфертного ціноутворення
- Новації у перевірках ДПС: аналіз законопроекту №1210
- Податок на прибуток: доходи нерезидентів в світлі законопроекту №1210
- Законопроект №1210 і ПДВ: чого очікувати?
- ПДФО та ВЗ: що підготував законопроект №1210?
- Податкові штрафи планують суттєво збільшити: аналізуємо законопроект №1210
- Податок на прибуток: чого чекати у 2020 році?
- Єдиний податок: можливі зміни у 2020 році
Ще більше новин про податкову реформу- 2020 дивіться за посиланням.