• Посилання скопійовано

«Контролюючі органи і перевірки» №06(160) | 24.04.2025 р.

Сто шістдесятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена перевіркам різних органів влади та їхній діяльності в цілому

«Контролюючі органи і перевірки» №06(160) | 24.04.2025 р.
Це – шостий з початку року (сто шістдесятий загалом та п’ятдесятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена перевіркам різних органів влади та їхній діяльності в цілому. З моменту написання попередньої розсилки минуло три тижні, тож нам є про що розповісти. Зокрема:
  • поговоримо про планові перевірки ДПС та як до них підготуватися;
  • повідомимо, що Держпраці дозволили перевірки у частині мобінгу під час ВС;
  • розкажемо про зміни до Інструкції про порядок валютного нагляду банків; 
  • зауважимо, що прийнято за основу ще один закон з пакету про реформи системи перевірок бізнесу;
  • розповімо про проєкт Методики верифікації пільг на оплату житлово-комунальних послуг;
  • зазначимо деталі від ДПС щодо запровадження електронного аудиту;
  • розглянемо, що перевіряють податківці у частині ведення товарного обліку ФОП;
  • поговоримо про штрафи за недопуск Держпраці до перевірки без керівника.
Гарного вам читання!
 

Планові перевірки ДПС: на що звернути увагу?

Заступник начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області Ю. Мороз розповіла, що варто знати платникам податків про формування плану-графіка податкових перевірок. Зокрема:
  • Хто потрапляє до плану-графіка? 
  • Як відбувається перевірка? 
  • Яка тривалість планових податкових перевірок? 
  • Як оформлюються результати перевірок?
ДПС може завітати не тільки з плановою перевіркою, але й позаплановою. Але в будь-якому разі до неї можна підготуватися. Як саме, читайте в новині.

Держпраці дозволили перевірки у частині мобінгу під час ВС

15 квітня ВРУ прийняла в цілому законопроєкт №11044 щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу щодо працівників.
Пропонується встановити, що у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю):
  • за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону,
     
  • з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.
Органи Держпраці можуть прийти з позаплановою перевіркою на підставі заяви працівника або профспілки, за результатами перевірки скласти акт про порушення (або їх повідомлення). У разі доведення мобінгу Держпраці може скласти протокол про правопорушення. Докладніше – у новині.

Валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків: зміни до Інструкції

Нацбанк постановою від 31.03.2025 №40 вніс зміни до Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Удосконалено положення Інструкції, які регулюють порядок дій банків у разі отримання повідомлення від Нацбанку засобами електронної пошти НБУ / інформації в реєстрі митних декларацій від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, про зміну обслуговуючого банку в митній декларації за операцією з імпорту або експорту товарів.
Зокрема, зазначено, що банк, який отримав повідомлення про зміну обслуговуючого банку в МД за операцією з експорту товарів, зобов’язаний не пізніше п’ятого робочого дня з дня отримання повідомлення про зміну обслуговуючого банку в МД завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за операцією резидента з експорту продукції.
Постанова набрала чинності 2 квітня 2025 року.

Реформа системи перевірок бізнесу: прийнято за основу зміни щодо відповідальності посадових осіб

ВРУ прийняла за основу проєкт Закону  №5838 «Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо підвищення відповідальності посадових осіб органів державного нагляду (контролю)». 
Нагадаємо, що ще у 2021 році Уряд планував повністю перезавантажити систему перевірок бізнесу. Для цього у ВРУ ним було зареєстровано два законопроєкти - №5837 (його прийнято у першому читанні 8 жовтня 2024) та  №5838, який прийнято за основу 15 квітня.
 Ним пропонується внести зміни до ст. 166-21 КУпАП з метою посилення відповідальності посадових осіб органів державного нагляду (контролю) за порушення вимог законодавства з питань здійснення держнагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Як саме – читайте тут.

В Україні перевірять правомірність пільг з ЖКП для громадян

СПО профспілок оприлюднив проєкт наказу Мінфіну, яким пропонується затвердити Методику верифікації пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу.
Цю Методику розроблено з метою забезпечення єдиного підходу щодо здійснення верифікації пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, механізм надання яких визначено Порядком надання пільг на оплату житловокомунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою КМУ від 17.04.2019 №373.
Верифікація пільг здійснюватиметься шляхом порівняння даних, наданих реципієнтом для призначення пільги, які надав ПФУ, та інформації суб’єктів надання інформації (Мін’юсту, МВС, Мінсоцполітики, Мінветеранів, ДПС, ДМС тощо).

Запровадження електронного аудиту: деталі від ДПС

ДПС повідомлено про можливість укладання Меморандуму з великими платниками податків про участь в експерименті із запровадження процедури («е-аудит») шляхом надсилання відповідних повідомлень до їхніх Е-кабінетів. Ознайомитись з Меморандумом про участь в експерименті із запровадження Концепції електронного аудиту великим платникам податків можна за посиланням: Головна/БАНЕР/SAF-T/Меморандум про участь в експерименті із запровадження процедури (е-аудит).
Протягом 2024 року заключено/пролонговано 24 Меморандуми про участь в експерименті із запровадження процедури «е-аудит» з великими платниками податків, які надали згоду сформувати та надіслати стандартний аудиторський файл (SAF-T UA) до ДПС для його тестової обробки, та проведено з ними онлайн-зустрічі.
На сьогодні SAF-T UA в Україні впроваджується поступово – на нинішньому етапі вимога до формування та подання стандартного аудиторського файлу поширюється лише на великих платників податків.

Ведення товарного обліку ФОПами: що перевіряють податківці?

ДПС у Київській області повідомляє, що ведення обліку товарних запасів – один із важливих обов’язків фізичних осіб - підприємців. Це питання регулюється нормами ПКУ та іншими законодавчими актами.
Облік товарних запасів ФОПи ведуть шляхом постійного внесення до форми ведення обліку товарних запасів інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку. Які це первинні документи? Читайте у цій статті від редакції.
На вимогу ДПС ФОПи повинні надати документи, що підтверджують облік товарних запасів. Якщо оригінали документів відсутні, можна надати їх копії, а оригінали пред’явити до завершення перевірки.

І насамкінець – аналітика від редакції

Якщо під час візиту на перевірку на підприємстві відсутній керівник, це не завжди свідчить про створення перешкод для інспекторів Держпраці. Тут важливо, чи надали інспектори документи про перевірку перед її початком і кому. Докладніше розповіла юрист «Дебету-Кредиту».

Наразі це все.
Більше новин на тему перевірок ви знайдете тут, а консультацій –  тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»