• Посилання скопійовано

«Фізособи-підприємці» №01(80) | 16.01.2025 р.

Вісімдесятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», присвячений діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах

«Фізособи-підприємці» №01(80) | 16.01.2025 р.
Це – вже вісімдесятий (перший у 2025 році та тридцять перший під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах. З часу написання попереднього листа минув
місяць, тож нам є про що розповісти. А саме:
  • зауважимо, що 20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року;
  • дізнаємося, хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році;
  • підкреслимо, що Мінʼюст вже обробляє заяви на припинення ФОПів за час обмеження роботи ЄДР;
  • зауважимо, що Мінфін підготував зміни до декларації про майновий стан;
  • визначимося, за яким форматом фізособам-«єдинникам» подавати декларацію за 2024 рік в е-формі;
  • нагадаємо, за яких умов фізособи-«єдинники» І та ІІ груп можуть не сплачувати ВЗ;
  • проінформуємо, що 20 січня буде перша сплата ВЗ фізособами-«єдинниками» І, ІІ та IV груп за себе за січень;
  • розповімо, що Мінфін вже підготував зміни до декларацій «єдинників».
Гарного вам читання!
 

За яких умов фізособи-«єдинники» І та ІІ груп можуть не сплачувати ВЗ?

Тільки окремі фізособи-«єдинники» можуть не сплачувати та звільнені від сплати військового збору. До них належать: 
  1. Фізособи-«єдинники» І та ІІ груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на ТОТ станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації.
     
  2. Фізособи-«єдинники» І та ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності.
     
  3. Звільнено самозайнятих осіб (фізичних осіб – підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації від нарахування, сплати та подання звітності з військового збору на весь період їх військової служби.
Про це можна прочитати в нашій новині тут.

20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року

За календарем ДПСУ, останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал є 20 січня 2025 року. Тобто центральний податковий орган керується правилами перенесення строків на наступний банківський день. 
Для уникнення спорів із податківцями за місцем обліку ми радимо не відкладати сплату на останній день. Тобто сплата ЄСВ 17 січня точно не спричинить жодних нарікань. Проте у разі якщо вам зручніше сплатити 20 січня, аргументом може бути календар ДПСУ. 
Тобто ФОПи востаннє можуть не сплачувати ЄСВ за себе за IV квартал 2024 року. Рахунки для сплати не змінилися. Про це ми писали тут.

Хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році?

За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу.
Також мають право не сплачувати та не звітувати з ЄСВ ФОПи з ТОТ, ФОПи, які мобілізовані, та які мають основне місце роботи. Про це ми писали докладно тут.

Мінʼюст вже обробляє заяви на припинення ФОПів за час обмеження роботи ЄДР

Щоб уникнути дублювання процесу припинення, у разі подання заяви про припинення діяльності обов’язково перевірте, чи таку заяву вже було подано у зазначений період.
Згідно з постановою КМУ №1546 від 31.12.2024, датою припинення ФОПа підтверджено дані про подання відповідної заяви.
До того ж вже або найближчим часом в ЄДР має зʼявитися оновлена інформація про всіх ФОПів, діяльність яких припинено. Про це все дивіться у новині ось тут.

Мінфін вже підготував зміни до декларацій «єдинників»

31 грудня Мінфін на своєму офіційному сайті оприлюднив проєкт свого наказу щодо внесення змін до форми декларації платників єдиного податку. 
На сьогодні платники єдиного податку, на яких поширюються вимоги щодо МПЗ та ВЗ, не мають можливості реалізувати обов’язки щодо звітування, застосовуючи форму звітного документа, оскільки Наказом №578 не передбачено звітування з визначенням зобов’язання військового збору та коефіцієнта і суми мінімального податкового зобов’язання.
Проєкт наказу містить зміни, які нададуть платникам єдиного податку можливість визначати зобов’язання військового збору та суми мінімального податкового зобов’язання у складі декларації платника єдиного податку відповідно до оновлених норм ПКУ.
Підкреслимо, що для «єдинників» ІІІ групи ВЗ потрібно буде зазначати за І квартал 2025 року, фізособам-«єдинникам» І та ІІ груп – за результатами 2025 року, а от фізособам-«єдинникам» IV групи – при звітуванні на 2025 рік.

20 січня - перша сплата ВЗ фізособами-«єдинниками» І, ІІ та IV груп за себе за січень

Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року для фізосіб-«єдинників» сплата ВЗ за себе стала обовʼязком.
Для сплати ВЗ відкрито бюджетні рахунки для фізосіб-«єдинників» – код класифікації доходів бюджету 11011700. Строк для сплати для "єдинників" І, ІІ та ІV груп - 20 січня. Хто може не сплачувати ВЗ з цієї категорії осіб - дивіться в новині за посиланням.
Реквізити зазначених рахунків розміщено на головній сторінці вебпорталу ДПС за посиланням.
Про рахунки редакція писала ось тут

За яким форматом фізособам-«єдинникам» подавати декларацію за 2024 рік в е-формі?

Фізособи-«єдинники» І та ІІ груп мають подавати декларацію за ідентифікатором форми F0103406 (для першої та другої груп – рiчна) разом з додатками:
  • Додаток 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» – за ідентифікатором форми F0134106;
     
  • Додаток 2 «Розрахунок загального мiнiмального податкового зобов’язання за податковий (звiтний) рiк» – за ідентифікатором форми F0134206;
Фізособи-«єдинники» ІІІ групи мають подавати декларацію за ідентифікатором форми F0103308 (для третьої групи – квартальна) разом з додатками:
  • Додаток 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» – за ідентифікатором форми F0133108;
     
  • Додаток 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звiтний) рiк» – за ідентифікатором форми F0133208.
Про це ми писали тут.

Мінфін підготував зміни до декларації про майновий стан

7 січня на сайті Мінфіну було оприлюднено проєкт його наказу «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи». 
Згідно з проєктом наказу, внесення змін до декларації та інструкції щодо її заповнення визване прийняттям Закону №4015, що вніс такі зміни до ПКУ. А саме: 
  • сплату фізичними особами – підприємцями (крім осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування), які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, авансових внесків із податку. При цьому якщо сума авансового внеску з податку, попередньо сплачена протягом звітного податкового року, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання, то сума  такого перевищення не підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів; 
     
  • зміну ставки військового збору з 1,5 до 5%; 
     
  • сума мінімального податкового зобов’язання, визначена відповідно до підпунктів 38-1.1.1 і 38-1.1.2 ПКУ, не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, – 1400 гривень з 1 гектара. 
Саме через запровадження для фізосіб-«загальників», які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, авансових внесків із ПДФО та зміну ставки військового збору виникла необхідність внесення змін до податкової декларації про майновий стан і доходи.

Наразі це все.
Більше новин щодо діяльності підприємців ви завжди знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Фізособи-підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Фізособи-підприємці»