Це – вже чотирнадцятий з початку року (і двадцять другий загалом) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам. За два тижні, які минули з моменту написання попереднього листа, з’явилося достатньо нового та цікавого на цю тему.
Цього разу ми:
- визначимося, як нараховувати індексацію зарплати у серпні 2018 року;
- проінформуємо про появу розроблених Мінсоцполітики норм тривалості робочого часу на 2019 рік;
- з’ясуємо, як правильно звільнити особу із захищеної категорії (а також з ініціативи роботодавця);
- наведемо роз’яснення Держпраці щодо розроблення та форми штатного розпису, а також щодо внесення в нього змін;
- розповімо, чи може працівник одночасно виконувати роботу за основним місцем роботи і за сумісництвом;
- поговоримо про затвердження нових строків звітування щодо стягнутих аліментів з працівників;
- ...та зазначимо, який штраф буде застосовано за несвоєчасну виплату зарплати працівникам.
Гарного вам читання!
***
Індексація зарплати у серпні 2018 року
Оскільки показник індексу інфляції за червень 2018 року становить 100%, то він не змінює розміри коефіцієнтів для проведення індексації. Тому у серпні 2018 року проведення індексації залишається на рівні липня 2018 року.
Дізнатись більше, а також переглянути коефіцієнти (залежно від місяця та року останнього підвищення окладів) ви можете у нашій аналітиці.
Норми тривалості робочого часу на 2019 рік – рекомендації від Мінсоцполітики
Мінсоцполітики у листі від 08.08.2018 р. №78/0/206-18 надало рекомендації щодо розрахунку норми тривалості робочого часу на 2019 рік та приклад такого розрахунку. Згідно з ними у 2019 році будемо працювати 250 к.дн, а відпочивати – 115 к.дн.
До того ж за графіком п’ятиденного робочого тижня у 2019 році:
- вихідний день у неділю 28 квітня має бути перенесений на понеділок 29 квітня,
- вихідний день у неділю 16 червня має бути перенесений на понеділок 17 червня,
- вихідний день у суботу 24 серпня — на понеділок 26 серпня.
Ознайомитися з нормами робочого часу на 2019 рік можна у нашій новині.
Держпраці – про штатний розпис: розроблення, форма, поради, приклади
По-перше, штатний розпис має затверджуватися наказом керівника підприємства у довільній формі. Головне, що має бути вказане в наказі, – це дата введення в дію штатного розпису. Вона може відрізнятися від дати видання наказу або співпадати з нею. «Заднім числом» ввести в дію штатний розпис не можна.
По-друге, Держпраці попередила, що не слід встановлювати в штатному розписі різну зарплату для однакових посад.
По-третє, протягом року до штатного розпису можуть бути внесено зміни в разі введення (виведення) штатних одиниць, змін розміру посадових окладів, а також змін суттєвих умов праці (назв посад, розрядів, категорій тощо).
Про це все докладніше читайте ось тут.
Про стягнення аліментів роботодавці будуть звітувати щомісячно
Мін'юст наказом від 02.08.2018 р. №2522/5 вніс зміни до Інструкції з організації примусового виконання рішень. Зокрема, уточнено, що за кожною постановою про стягнення роботодавцями з працівників щомісяця (раніше - щокварталу) та після закінчення строку відповідних виплат або у разі звільнення працівника подається окремий Звіт про здійснені відрахування та виплати.
Цей наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування (наразі його не опубліковано), але не раніше дня набрання чинності Законом від 03.07.2018 р. №2475-VIIІ (28 серпня 2018 року). Відповідно вперше звітувати за новими правилами до виконавчої служби щодо аліментів доведеться за серпень 2018 року, якщо Наказ №2522/5 буде опубліковано у серпні.
Новина та наш коментар – за посиланням.
Працівник не може одночасно виконувати роботу за основним місцем роботи і за сумісництвом
За роз’ясненням Держпраці, працiвник має право реалiзувати свої здiбностi шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декiлькох пiдприємствах. Але він не може одночасно виконувати роботу за основним місцем роботи і за внутрішнім сумісництвом. Це буде вважатися суміщенням професій.
Про це та про особливості оформлення трудових відносин при сумісництві та суміщенні читайте у нашій новині.
Який штраф доведеться сплатити за порушення порядку виплати зарплати
Штраф за порушення порядку виплати зарплати може бути в розмірі однієї (3 723 грн) або трьох мінімальних зарплат (11 169 грн); але аж ніяк не 30 мінімальних зарплат (111 690 грн) за кожного працівника. Таку позицію озвучила Держпраці у листі від 26.07.2018 р. №5892/4/4.3-ДП-18.
Коментар до листа від наших колег читайте тут.
Наостанок – дві аналітики від редакції
Кого із захищених категорій осіб не можна звільняти з ініціативи роботодавця? Як їх звільняти за угодою сторін та їх власним бажанням? Про це читайте нашу аналітику (для передплатників).
Звільнення працівника за ініціативою роботодавця передбачено, зокрема, ст. 40 КЗпП. У яких випадках цю статтю можна застосовувати і як це відобразити в трудовій книжці? Коли слід надати вихідну допомогу? Коли можна обійтися без згоди профспілки? Про це ми пишемо ось тут.
***
Наразі це все.
Більше новин на тему трудових відносин та зарплати ви знайдете тут, а консультацій – за цим посиланням.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»