• Посилання скопійовано

«Трудові відносини. Зарплата і кадри» №16(111) | 25.10.2022 р.

Сто одинадцятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам

 «Трудові відносини. Зарплата і кадри» №16(111) | 25.10.2022 р.

Це – шістнадцятий цього року (сто одинадцятий загалом і тринадцятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам. За майже три тижні, що минули з моменту написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого на цю тему.

Зокрема:

 • дізнаємося, як бути з працівником при використанні ним 90 днів неоплачуваної відпустки через виїзд за кордон під час війни;
 • повідомимо, що з 20 жовтня діє порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця;
 • розкажемо, що ВРУ підтримала у І читанні новий закон про колдоговори;
 • зазначимо, що попри війну роботодавці мають подати заяву щодо медоглядів Держпраці на 2023 рік до 1 грудня;
 • розповімо про остаточне підтримання ВРУ змін у веденні е-трудових та скасування №10-ПОІ;
 • наголосимо, що з 14 жовтня забронювати працівників можна буде тільки в е-формі;
 • нагадаємо про спрощені трудові відносини під час та після війни.

Гарного вам читання!

 

***

Працівник використав 90 днів неоплачуваної відпустки через виїзд за кордон під час війни: що далі?
Якщо працівниками використано 90 календарних днів, то надалі можуть бути  різні варіанти залежно від розвитку подій та рішення роботодавця та працівника.

Так, є такі варіанти відпустки без збереження зарплати за погодженням з роботодавцем:

Усі ці відпустки надаються за угодою сторін.

Крім того, статтею 13 Закону №2136 передбачено призупинення дії трудових договорів. Про це ми писали на підставі розʼяснення фахівців Держпраці ось тут.

 

 

З 20 жовтня діє порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця
Кабмін постановою від 14.10.2022 р. №1172 затвердив Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця - фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою.

Постанову було опубліковано в «Урядовому курʼєрі» №225 від 20.10.2022 р. Відповідно з цієї дати діє Порядок. Ним, зокрема:

 • визначено детальну процедуру та алгоритм дій працівника, який бажає припинити трудовий договір у зв’язку зі смертю роботодавця - фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою;
   
 • встановлено обов’язки та повноваження центрів зайнятості у разі подання працівником заяви про припинення трудового договору на підставі п. 8-1 частини першої ст. 36 КЗпП;
   
 • врегульовано особливості взаємодії центрів зайнятості з ПФУ та ДПС.

 

Медогляди працівників: подаємо заяву Держпраці на 2023 рік до 1 грудня!
Держпраці попередила роботодавців, що попри війну до 1 грудня поточного року потрібно скласти і погодити Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду на 2023 рік, та протягом місяця надати поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону «Про охорону праці» , ст. 169 КЗпП роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

 

Зміни у веденні е-трудових та скасування №10-ПОІ: прийнято закон
18 жовтня відбулося чергове засідання ВРУ. На ньому народні депутати у ІІ читанні та в цілому підтримали законопроєкт №7433 «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та деяких інших законів України щодо захисту прав фізичних осіб під час воєнного стану та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю».

Законопроєктом пропонується, зокрема, внести такі зміни.

 • до ч. 1 ст. 17 Закону про ЄСВ в частині, що стосується передачі інформації з Державного реєстру на запити Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю;
   
 • до ч. 2 ст. 20 Закону про ЄСВ. За ними, з метою обліку в електронній формі відомостей про трудову діяльність працівника страхувальником або представником страхувальника, якому керівним органом страхувальника делеговані відповідні повноваження, подаються відомості про працівника щодо переміщення з одного структурного підрозділу до іншого, або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, призупинення/відновлення дії трудового договору, а також про присвоєння, зміну або позбавлення рангу, розряду, класу, звання, категорії, складання присяги, стажування, навчання, належності або неналежності осіб, які працюють, забезпечують себе роботою самостійно або навчаються, до членів професійних спілок та інші відомості.  Вказані відомості подаються через вебпортал електронних послуг ПФУ в електронній формі, з дотриманням вимог законів «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги», у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб, а також у разі зміни або уточнення вказаних відомостей.

 

З 14 жовтня забронювати працівників можна буде тільки в е-формі
За інформацією Мінагрополітики, починаючи з 14 жовтня бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу можливе виключно через кабінет запитів на бронювання.

Процедура подання документів для бронювання військовозобов’язаних тепер повністю автоматизована і проходитиме набагато швидше та простіше.

Будьте уважні! Надалі листи, надіслані на електронну адресу Agromobplan2022@gmail.com розглядатися не будуть!

 

ВРУ підтримала у І читанні новий закон про колдоговори
6 жовтня ВРУ прийняла у І читанні законопроєкт №7628 про колективні угоди та договори. Законопроєктом пропонується схвалити нову редакцію Закону України про колективні угоди і договори, зокрема:

 • уточнити сферу дії колективних угод і договорів;
 • визначити порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у разі обов'язковості врахування положень кількох угод;
 • розширити суб'єктний склад сторін колективних переговорів на галузевому рівні;
 • встановити взаємозв'язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня, передбачивши можливість укладення територіальних угод в окремій галузі;
 • врегулювати питання утворення спільного представницького органу сторони на будь-якому рівні діалогу;
 • передбачити можливість призупинення та зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів, можливість приєднання до сторін угод і договорів нових суб'єктів

 

І наостанок аналітика від редакції
Чи можна неповністю розрахуватися, якщо звільнення відбувається під час війни? Чи можна не видавати працівнику копію наказу про звільнення? Що робити з працівником, з яким під час війни укладено строковий трудовий договір, після закінчення дії воєнного стану? Про це все читайте тут.

***

 

Наразі це  все.
Більше новин на тему трудових відносин та зарплати ви знайдете тут, а консультацій – тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Трудові відносини. Зарплата і кадри

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини. Зарплата і кадри»