• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 7 – 13 серпня

ДПС оновила план-графік перевірок на 2023 рік; Мінфін змінив порядок прийняття рішень щодо заблокованих ПН/РК; НБУ пом'якшив вимоги до готівкових платежів через термінали, а Держстат оголосив дефляцію у липні. Про це (і не тільки) ми говорили минулого тижня

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 7 – 13 серпня

Кого із платників податків перевірить ДПС у 2023 році?
Через скасування з 1 серпня мораторію на окремі перевірки ДПС податківці вже оновили свій план-графік та включили до нього платників, до кого точно завітають у 2023 році. Загалом за оновленим станом на 07.08.2023 р. планом-графіком цього року податківці планують провести 1277 планових перевірок.

Окремо податківці наголосили, що документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, розпочаті до 24 лютого 2022 року та незавершені, з 1 серпня проводитимуться в окремих платників ЄСВ. Більше про це тут.

Тим часом у ВРУ зареєстровано законопроєкт №9590 про внесення змін до КпАП щодо запровадження відповідальності за порушення порядку здійснення податкового контролю. Зокрема, до кожного податківця-порушника застосовуватиметься адмінштраф у розмірі від 8500 до 17000 грн.

 

Повернення перевірок та штрафів за роботу без РРО
З 1 жовтня будуть впроваджені великі штрафи за невстановлення підприємствами торгівлі касових апаратів. На цьому наголосив Д. Гетманцев.

Здійснювати перевірки використання підприємцями РРО або ПРРО та штрафувати у разі виявлення порушень закон уповноважує ДПС. Штраф накладатимуть на кожну транзакцію без фіскалізації. Сума штрафу залежатиме від суми чека і кількості виявлених порушень:

  • перше порушення: 100% від суми продажу товарів, робіт або послуг, учинених із порушеннями;
  • друге та наступні порушення: 150% від суми продажу товарів, робіт або послуг, учинених із порушеннями.

Кому із СГ слід потурбуватися про встановлення та застосування РРО? Читайте у цьому роз’ясненні податківців.

 

Скасування спецгрупи ЄП та деякі тонкощі переходу
1 серпня набрав чинності Закон від 30.06.2023 р. №3219-IX, яким скасовано спецгрупу ЄП. Тож податківці продовжують надавати роз’яснення на цю тему. Минулого тижня вони розповіли:

  • До 1 вересня фізособи-«єдинники» після скасування спецгрупи мають вирішити питання щодо кількості працівників. Умови для відповідної групи платників єдиного податку щодо кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах, мають бути виконані до 1 вересня.
  • Скільки часу надається платникам ПДВ після скасування спецгрупи ЄП на нарахування компенсуючого ПДВ? Після скасування спецгрупи компенсуючі ПЗ з ПДВ мають бути відображені в декларації за серпень/вересень/жовтень 2023 року - залежно від того, у якому з цих періодів платник нарахував ПЗ та склав відповідну ПН.
  • Як визначати річний обсяг доходу за 2023 рік платникам податку на прибуток при перебуванні на спецгрупі? Обсяг доходу для податкових різниць обчислюється за весь 2023 рік, у тому числі з урахуванням доходів, отриманих за періоди такого року, в яких такий платник податку перебував на спецгрупі ЄП.

 

Що ще цікавого розповіли податківці?

  1. Встановлено одну з найпоширеніших помилок, яку допускають платники податків під час складання декларації з плати за землю – некоректне декларування площі земельної ділянки.
  2. Хто з СГ може зазначати назви товарів у фіскальних чеках у спрощеному вигляді? Спрощене зазначення назви товарів у фіскальних чеках стосується тільки фізосіб-«єдинників» І, II та III групи за ставкою 5%. Проте є товари, назву яких потрібно детально зазначати у фіскальному чеку незалежно від групи єдиного податку.
  3. ДПС має списати технічний борг «єдинників» 1 та 2 груп. Нараховані суми авансів з ЄП для ФОПів 1 та 2 груп, суми штрафів та пені підлягають скасуванню (анулюванню) за відповідні періоди з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року. Але поки що у ДПС так і не з’явилося технічної можливості виконати цей обов’язок.
  4. Чи підлягають амортизації у податковому обліку безоплатно отримані ОЗ? У податковому обліку не передбачено обмежень щодо нарахування амортизації на безоплатно отримані основні засоби. Тому такі основні засоби, які призначені для використання в госпдіяльності, підлягають податковій амортизації.

 

До уваги «єдинників» ІІІ групи! З 10 серпня діє форма податкового розрахунку надходжень на рахунки у банках
Ми вже розповідали раніше, що Мінфін затвердив форму Податкового розрахунку сум надходжень платника третьої групи єдиного податку на рахунки у банках і сум утриманого з них податку. Його подають податкові агенти платників єдиного податку III групи - електронних резидентів (е-резидентів). При цьому вони окремо відображають обсяг надходжень на рахунок, що оподатковані за ставкою 5% від суми зарахованих коштів, та обсяг надходжень на рахунок, що оподатковані за ставкою 15% від суми зарахованих коштів (у разі перевищення відповідного ліміту).

Наказ набрав чинності 10 серпня (з дня його офіційного опублікування в «Офіційному віснику»).

 

Ще три зміни від Мінфіну
По-перше, змінився порядок прийняття рішень комісією ДПС щодо заблокованих ПН/РК. Мінфін вніс зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН та РК в ЄРПН. Передбачено, що рішення комісії регіонального рівня про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН надсилатимуть в е-формі.

По-друге, нас очікує чергове оновлення форм декларації з місцевих податків та зборів. Оприлюднено проєкти наказів Мінфіну, якими пропонується внести зміни до форм декларацій збору за місця для паркування транспортних засобів, з податку на нерухоме майно, плати за землю, транспортного податку та туристичного збору.

По-третє, для бюджетників змінено форму виписки з рахунку. Мінфін вніс зміни до Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету. Зокрема, у новій редакції викладено Додаток 1 до Порядку «Виписка з рахунку».

 

З 2024 року адміністрування ЄСВ планують передати ПФУ
7 серпня 2023 року Г. Третьякова та ін. нардепи зареєстрували у ВРУ законопроєкти №9569 та №9570. Ними пропонується з 1 січня 2024 року об’єднати адміністративні структури та покласти адміністрування єдиного внеску на Пенсійний фонд України.

Відповідно сплата ЄСВ здійснюватиметься страхувальниками на рахунки територіальних органів ПФУ, а подання звітності про нарахування ЄСВ – через вебпортал е-послуг ПФУ. До того ж перевірками з ЄСВ також займатиметься ПФУ.

 

З 10 серпня змінилися критерії визначення критично важливих підприємств для бронювання працівників
10 серпня набрав чинності наказ Мінекономіки від 14.06.2023 р. №5496, яким внесено  зміни до Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки. А саме додано новий, дев'ятий критерій: здійснення протимінної діяльності (надання послуг та/або виконання робіт з гуманітарного розмінування території України). Крім того, два критерії викладено у новій редакції.

 

До уваги роботодавців!

  1. Чи є різниця у кадрових документах, які необхідно вести роботодавцю у мирний час і під час воєнного стану? Трудовим законодавством регламентовано певні правила використання та оформлення роботодавцем найманої праці. Більшість таких документів є обов’язковими і повинні відповідати певним стандартам. Докладніше про це у новині.
  2. Е-трудова книжка: як занести інформацію на сайт ПФУ? Знайти е-трудову книжку можна в особистому кабінеті на порталі е-послуг ПФУ. Відомості про трудову діяльність може вносити як працівник, так і роботодавець. Для їх внесення слід мати кольорові скановані копії усіх сторінок трудової книжки.
  3. Чи можна надати щорічну відпустку мобілізованому працівнику? У Держпраці наголосили, що стаття 119 КЗпП не містить норми щодо збереження в період військової служби щорічної основної відпустки. Тож тільки після демобілізації і повернення до виконання своїх повноважень працівник матиме право на щорічну відпустку.
  4. Чи може роботодавець звільняти працівника під час війни у період його хвороби? Фахівці Держпраці у своєму роз’ясненні підкреслили, що у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності.
  5. Якої тривалості має бути основна щорічна відпустка для осіб з інвалідністю? Держпраці підкреслила, що тривалість щорічної основної відпустки для працівників з інвалідністю становить: для I і II груп – 30 календарних днів, для III групи – 26 календарних днів.

 

Дві новації від Нацбанку
По-перше, оновлено низку «воєнних» валютних обмежень. За Постановою НБУ №96 з 12 серпня банки не можуть завершувати валютний нагляд за операцією з імпорту товарів, якщо відбувається повне або часткове повернення коштів імпортеру з рахунку нерезидента, відкритого в українському банку.

По-друге, пом'якшено вимоги до готівкових платежів через термінали. НБУ змінив вимоги виконання операцій із внесення готівки через програмно-технічний комплекс самообслуговування. Зокрема, дозволено не підтверджувати за допомогою мобільного телефона здійснення платіжної операції з готівкою, але є умови.

 

Інші новини

  1. Дефляція у липні – 0,6%. За даними Держстату, споживчі ціни в липні 2023 р. порівняно з червнем 2023 р. знизилися на 0,6%, з початку року зросли на 4,0%. Зокрема, ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 1,9%, на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,0%.
  2. Як треба з 11 серпня зазначати країну походження товару? 9 серпня В. Зеленський підписав Закон №3261, який передбачає приведення порядку визначення країни походження товару у відповідність до Митного кодексу Європейського Союзу. 11 серпня почали діяти нові правила.
  3. Оновлення нормативки через завершення дії карантину. ВРУ прийняла в цілому законопроєкт №9405 про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку із завершенням карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України COVID-19.
  4. Як навчатимуться школярі з 1 вересня? Незабаром почнеться новий навчальний рік, і це вже другий рік поспіль школярі будуть змушені навчатися під час війни. За словами заступника міністра, у Міносвіти очікують, що 80 - 85% шкіл розпочнуть новий навчальний рік очно або у змішаному форматі.
  5. В Україні запрацюють електронні архіви. Мін'юст та Державна архівна служба реалізували пілотний проєкт щодо запровадження е-архіву та створення належних умов для постійного зберігання е-документів Національного архівного фонду і державних е-ресурсів.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»

  • «Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 28 квітня – 2 травня
    Подаємо нову форму повідомлення про прийняття на роботу, готуємося до податкової звітності за I квартал та сезону відпусток. Знайомимося з новоприйнятими законами для роботодавців. Поговоримо про індексацію зарплати у травні… І ще про 17 змін та подій травня
    03.05.20254 190
  • Що почитати у травні: 12 найцікавіших матеріалів редакції за квітень
    На жаль, війна триває... А отже, й надалі це основна тема, до якої зводиться більшість інших (зокрема, бухгалтерських). Щоби поміж усім цим потоком інформації не пропустити чогось важливого, рекомендуємо почитати 12 найцікавіших матеріалів редакції за квітень
    01.05.20251 424
  • Що нас чекає у травні 2025 року: усе, що потрібно знати бухгалтеру
    Ми нарахували 17 важливих законодавчих змін і подій, які відбудуться у травні. Серед них – звітування ФОПів на ІІІ групі за новою формою та перша сплата ВЗ; граничний термін подання звітності за I квартал; обовʼязковий компонент біопалива не менш ніж 5% тощо
    27.04.20258 428
  • «Дебет-Кредит» за тиждень. Найважливіші бухгалтерські новини за 21 – 25 квітня
    Яку форму повідомлення про працевлаштування зараз застосовувати, чи можна зареєструвати ПН за ІІ половину квітня 18 травня, на які рахунки сплачувати ВЗ, як Уряд пропонує змінити вимоги для отримання відстрочки студентами? Про це (і не тільки) читайте далі
    26.04.20254 6562
  • Вітаємо зі святом Великодня!
    Великдень — це свято перемоги світла над темрявою, добра над злом. Нехай ця перемога надихає нас і додає віри у майбутнє. Бажаємо миру й безпеки, сили, надії, єдності та невичерпного світла у серцях. Нехай у ваших домівках панують любов, тепло й спокій
    20.04.202573