• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 6 - 12 січня

До 1 березня діють старі форми фіскальних чеків; все більше держорганів оприлюднюють плани перевірок; що змінилося в рахунках для сплати податків у 2025 році, а ще – проєкти змін до декларацій з податку на прибуток та про майновий стан і свіжий індекс інфляції

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 6 - 12 січня

До 1 березня діють старі форми фіскальних чеків

Станом на 10 січня так і не набрав чинності Наказ Мінфіну №601 щодо зміни правил застосування РРО.

Натомість Наказ Мінфіну №674 щодо перенесення старту застосування нових чеків на 1 березня вже офіційно опубліковано в «Офіційному віснику» від 10.01.2025. Його норми набрали чинності з 11 січня.

Тож до 1 березня вже остаточно діють старі форми фіскальних чеків.

 

Все більше держорганів оприлюднюють плани перевірок на 2025 рік

Станом на 9 січня вже затвердили річні плани здійснення заходів держнагляду на 2025 рік ПФУ, Держпродспоживслужба, Держпраці, Мінекономіки, НКРЕКП та ще понад десяток держорганів. Весь перелік можна переглянути у новині.

 

Що змінилося в рахунках для сплати податків у 2025 році: перше розʼяснення ДПС

ДПС наголосила, що відповідно до вимог наказу Держказначейства з 1 січня 2025 року змінилися назви кодів класифікації доходів бюджету щодо ренти за радіочастоти та плати за підакцизні ліцензії. Рахунки для сплати податків та ЄСВ не змінилися.

Реквізити нових рахунків можна переглянути тут.

 

Нарахування інших доходів до та після 1 грудня: яку ставку ВЗ застосовувати?

Нагадаємо, що з 1 грудня 2024 року ставку ВЗ для доходів фізосіб було підвищено з 1,5% до 5%. Насамперед це цікавить роботодавців, для яких у ПКУ прописали і спеціальні правила щодо перехідних зарплатних виплат. А от для інших доходів фізосіб такі правила не прописали, тому потрібна підказка від податківців.

Так, податківці стверджують, що якщо інший дохід був нарахований до 1 грудня 2024 року, то до нього треба застосовувати ставку ВЗ 1,5% – незалежно від дати виплати такого доходу. Докладніше – у коментарі до свіжого листа ДПС.

 

Нюанси сплати ВЗ платниками єдиного податку

  1. За яких умов фізособи-«єдинники» І та ІІ груп можуть не сплачувати ВЗ? Фізособи-«єдинники» І та ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати ВЗ тільки протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше к.дн.
  2. Чи мають «єдинники» право повернути або зарахувати в рахунок майбутніх платежів сплачений ВЗ у 2024 році? ФОПи, які у 2024 році сплатили ВЗ, мають право на повернення або зарахування коштів в рахунок майбутніх платежів за 2025 рік. Але для цього їм необхідно подати до ДПС за місцем реєстрації заяву за ідентифікатором форми F1302002.
  3. В які строки «єдинники» ІІІ групи мають сплачувати ВЗ вперше? «Єдинники» ІІІ групи повинні сплачувати ВЗ протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року.

 

Ще п’ять свіжих податкових роз’яснень

  1. Ліцензію на роздрібну торгівлю підакцизними товарами видано до 01.01.2025: чи вважається вона безстроковою? Ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані до 01 січня 2025 року, вважаються чинними до завершення строку, на який їх було видано.
  2. Як заповнювати ф. №20-ОПП в Е-кабінеті? При заповненні граф 7 – 9 ф. №20-ОПП, що подається в е-формі, у спливаючому вікні платник податків обирає необхідні дані з довідника, активуючи відповідне поле. Заповнення даних для граф 10 – 13 здійснюється вручну.
  3. Яких працівників не зазначають у рядку 105 додатка 1 до єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? До рядка 105 єдиної звітності не включають працівників, стосовно яких у додатку 1 до єдиної звітності зазначено тільки кількість днів перебування у трудових відносинах, проте ним не здійснювали нарахування зарплати у звітному періоді.
  4. За яким форматом фізособам-«єдинникам» подавати декларацію за 2024 рік в е-формі? Фізособи-«єдинники» І та ІІ груп подають декларацію за 2024 рік за ідентифікатором форми F0103406, а ІІІ групи - за ідентифікатором форми F0103308.
  5. Нова підстава для анулювання реєстрації юрособи-«єдинника». За новими правилами юрособа-«єдинник», яка самостійно визначила суму МПЗ до сплати та має будь-яку суму податкового боргу протягом двох послідовних кварталів, втрачає право на застосування спрощеної системи оподаткування.

 

Не пропустіть! 20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами та подання звітності за грудень

20 січня (наступний понеділок) – граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за ІV квартал. Сума для сплати вже становить 5 280 грн. Але через воєнний стан у 2024 році всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ, а з 2025 року такої пільги вже немає.

Крім того, 20 січня потрібно буде подати податкову звітність за грудень 2024 року. Але виконати свій обов'язок можна й після війни, якщо поки що немає такої можливості.

 

Звітуємо з транспортного податку та нерухомості на 2025 рік

Транспортний податок є складовою податку на майно. Його сплачують власники легкових автомобілів – таких, що не є старішими за 5 років і вартість яких перевищує 375 МЗП. Як подати декларацію з цього податку у 2025 році? Читайте у цій статті від редакції.

Якщо ж станом на 01.01.2025 юридична особа має у власності нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, читайте про особливості звітування за таку нерухомість ось тут. А про нюанси сплати фізособами податку на нерухомість у 2025 році читайте тут.

 

Декларації з прибутку та про майновий стан зміняться

Минулого тижня оприлюднено проєкти змін до форм:

  • декларації про майновий стан і доходи та інструкції щодо її заповнення. Форму декларації оновлять через запровадження для фізосіб-«загальників» (торговців пальним) авансових внесків з ПДФО та зміну ставки ВЗ;
  • декларації з податку на прибуток. Основною метою підготовки проєкту наказу є приведення форми декларації з податку на прибуток у відповідність до норм ПКУ через внесення до нього змін законами №4015 та №4113. Зокрема, буде оновлено рядки щодо авансових внесків по обмінникам.

 

Що ще нового у ДПС?

По-перше, з 7 січня діє оновлений порядок повернення помилково сплачених податків. Зміни у Порядку стосуються судового збору. Тепер у разі його повернення не потрібно надавати копію судового рішення, але у заяві необхідно буде додатково вказати дату та номер судового рішення і суму коштів для повернення.

По-друге, оновлені коди ДПІ вже доступні у програмі M.E.Doc. З метою успішного приймання у майбутньому ДПС податкової звітності рекомендується перевірити внесену інформацію щодо контролюючого органу у програмі M.E.Doc.

По-третє, внесено зміни до Організаційної структури Головного управління ДПС у м. Києві. Тепер діють тільки три ДПІ - Центральна, Лівобережна та Правобережна ДПІ.

 

Два новоприйняті закони

  1. ВРУ підтримала скасування Господарського кодексу. Прийнятим у ІІ читанні законопроєктом №6013 визнається таким, що втратив чинність, ГКУ. Також ним запроваджується перехідний період на сім років для поступового припинення «підприємств» та їх перетворення у госптовариства.
  2. Штраф зі знижкою 50% за несвоєчасне уточнення військово-облікових даних. За прийнятим у І читанні законопроєктом №12093 пропонується надати можливість військовозобов’язаним самостійно звернутися до ТЦК для уточнення персональних даних, сплативши при цьому штраф у розмірі 50% від мінімального визначеного розміру (тобто 8500 грн).

 

З 3 січня діє нова форма ТТН

Нагадуємо, що Мінінфраструктури внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та виклало в новій редакції форму ТТН. Тож з дати набрання чинності потрібно використовувати новий документ. Нова форма ТТН набрала чинності 3 січня.

 

До уваги роботодавців!

  1. Як рахуватимемо лікарняні та декретні у 2025 році? Як будемо оплачувати лікарняні сумісникам з квітня 2025 року? Про що треба пам’ятати бухгалтеру? Читайте у статті від редакції.
  2. Хто з працівників за новими правилами має проходити психіатричні огляди? Не всі працівники зобовʼязані проходити психіатричні огляди. Така вимога стосується лише певних категорій осіб, які виконують діяльність із підвищеними вимогами до стану психічного здоров’я.
  3. Працевлаштування осіб з інвалідністю та штраф за невиконання нормативу: правила 2025 року. У 2025 р., як і в минулі роки, усі роботодавці мають виконувати нормативи створення робочих місць для працівників з інвалідністю. Зокрема, якщо роботодавець наймає від 8 до 25 працівників, він повинен облаштувати одне робоче місце для працівника з інвалідністю.
  4. Трудовий договір із працівником призупинений: що з відпусткою? Закон №2136 не містить обмежень і заборон для сторін трудового договору щодо надання щорічних оплачуваних відпусток працівникам, із якими призупинено дію трудових договорів.
  5. Застосування ПСП та виплата авансу з зарплати: які податкові наслідки? Зарплата виплачується не рідше двох разів на місяць. Але при виплаті авансу ПСП не застосовується. Внаслідок цього можливе виникнення переплати з ПДФО. Як розрахувати та відобразити ці суми у звітності? Читайте тут.

 

До 7 лютого підприємства мають подати оновлений статзвіт про борги зі зарплати

Нагадуємо, що Держстат оновив форму №3-борг (місячна) «Звіт про заборгованість з оплати праці». Вперше подавати її маємо зі звіту за січень 2025 року (граничний термін – 7 лютого).

Звертаємо увагу, що цей звіт – не єдина форма статзвітності, яка змінюється з 2025 року. За якими звітами змінено термін та періодичність подання? Які звіти скасовано, а до яких внесено зміни? За якими формами не проводитимуться державні статспостереження? Читайте у цій новині.

 

Інші новини

  1. Індекс інфляції за грудень становить 101,4%. За даними Держстату від 10.01.2025, інфляція на споживчому ринку у грудні 2024 р. порівняно з листопадом 2024 р. становила 1,4%, з початку року – 12,0%.
  2. З 9 січня відновлюється робота ЄДР після масштабної кібератаки з боку росії. Але фактично ЄДР почав діяти тільки з 10 січня. Тепер за його допомогою вже можна отримати послуги за переліком.
  3. У Дії відновили доступ до ще чотирьох послуг. Відтепер у декілька кліків у Дії уже доступні: витяги про місце проживання дітей, актуалізація даних про місце проживання дітей, зимова єПідтримка для дітей, соціальні виплати – субсидії, допомога сімʼям з дітьми.
  4. Мінсоцполітики розповіло бізнесу про переваги запровадження накопичувальної пенсійної системи. Впровадження накопичувальної пенсійної системи надасть громадянам більше можливостей для управління власним пенсійним капіталом. Працівники матимуть доступ до інформації про свої внески та зможуть планувати майбутні пенсії.
  5. Банки не можуть блокувати банківські рахунки за часте зняття готівки – більше трьох разів на місяць. За розʼясненням НБУ, інформація про те, що українцям можуть блокувати банківські рахунки за часте зняття готівки – більше трьох разів на місяць, особливо у великих сумах, та за часте використання готівкових кредитів, не відповідає дійсності.
  6. Мін’юст оприлюднив розміри адмінзбору у сфері державної реєстрації бізнесу на 2025 рік. Зокрема, наведено розміри плати на 2025 рік за реєстрацію та надання відомостей з ЄДР, а також виправлення помилок у разі подання даних при держреєстрації.

 


Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»