• Посилання скопійовано

«Фізособи-підприємці» №10(79) | 18.12.2024 р.

Сімдесят дев'ятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», присвячений діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах

«Фізособи-підприємці» №10(79) | 18.12.2024 р.
Це – вже сімдесят девʼятий (десятий у 2024 році та тридцятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена діяльності фізосіб-підприємців на загальній та спрощеній системах. З часу написання попереднього листа минуло більше ніж місяць, тож нам є про що розповісти. А саме:
 
  • наголосимо, що з 24 грудня для платників ЄП діятимуть нові форми реєстраційних документів;
  • підкреслимо, що ПриватБанк скасував тарифи за обслуговування для ФОПів з ІТ-сфери;
  • дізнаємося, як нові карткові ліміти вплинуть на ФОПів;
  • зауважимо, чи буде доходом фізособи-«загальника» сума власних коштів  при її внесенні на підприємницький рахунок;
  • зупинимося на перенесенні застосування ВЗ 5% для фізосіб і сплати ВЗ «єдинниками» на 1 січня 2025 року;
  • розглянемо зміни для ФОП – роздрібних торговців пальним.
Гарного вам читання!

З 24 грудня для платників ЄП діятимуть нові форми реєстраційних документів

Мінфін наказом від 11.09.2024 №440 виклав у новій редакції заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. Зокрема, зміни внесено в частині:
  • забезпечення можливості платникам єдиного податку самостійної відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у разі набуття ними статусу резидента Дія Сіті, визначеної пп. 10 пп. 298.2.3 XIV ПКУ,
     
  • заміни відомостей з КОАТУУ на КАТОТТГ. Оновлено п. 6 заяви «Місце провадження господарської діяльності (адреса, індекс)».
Але цей наказ набере чинності через 60 днів з дня його офіційного опублікування. Його опубліковано в «Офіційному віснику» від 25.10.2024. Тож нова форма заяви та розрахунку доходу почне діяти з 24 грудня 2024 року.

Як нові карткові ліміти вплинуть на ФОПів?

10 грудня ПриватБанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк та Універсал Банк (найбільші банки-емітенти) та дві асоціації - НАБУ й АУБ підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Він стосується взаємодії банків та фінустанов із клієнтами – фізособами, ФОПами та ФОПами, як частиною групи пов’язаних компаній. Зокрема, заплановано здійснювати перекази клієнтів з врахуванням запровадженого у банку ризик-орієнтованого підходу.
За Меморандумом надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу. Це означатиме, що банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема, зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами постанови НБУ від 24.02.2022 №18.
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції: 
- з 01.02.2025 – для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс;
- для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику –  відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
  • з 01.02.2025 – в сумі до 150 тис. грн/міс;
  •  з 01.06.2025 – в сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.

ПриватБанк скасував тарифи за обслуговування для ФОПів з ІТ-сфери

ПриватБанк скасував ключові тарифи за банківське обслуговування ІТ ФОП – крім безкоштовного відкриття та обслуговування рахунку, віднині для ІТ фахівців діє нульовий тариф на основні послуги по обслуговуванню бізнес рахунку та карток. 
Для клієнтів програми обслуговування ІТ-підприємців в ПриватБанку також відкриті безкоштовний валютообмін і майже цілодобовий продаж валюти, безкоштовні преміальні картки, просте керування фінансами через мобільний додаток та весь необхідний в роботі ІТ фахівців функціонал.

Фізособа-«загальник» внесла власні кошти на підприємницький рахунок: що з доходом?

Запорізькі податківці зауважили, що  власні кошти, які фізична особа - підприємець зараховує на розрахунковий розрахунок, не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі). 
Тож такі суми не відображаються у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичною особою - підприємцем.

Застосування ВЗ 5% для фізосіб і сплата ВЗ «єдинниками» з 1 січня 2025 року: аналіз Закону №4113

Зокрема, за прийнятим у ІІ читанні законопроєктом №9319 дату початку обовʼязку сплати ВЗ для «єдинників» перенесено з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року. 
Тож вперше всі «єдинники» почнуть сплачувати ВЗ вже у 2025 році. При цьому ФОПи І, ІІ та ІV груп це будуть робити щомісячно і авансом (наприклад, за січень 2025 року до 20 січня), а «єдинники» ІІІ групи сплачуватимуть ВЗ за підсумками кварталу в строк для сплати ЄП (тобто протягом 10 днів після завершення граничного строку звітування за квартал). Наприклад, за перший квартал 2025 року сплатити ВЗ доведеться до 20 травня. 
Ми окремо вже наводили загальне податкове навантаження на фізосіб-«єдинників» І та ІІ груп. 
Також цим проєктом прописані пільги зі сплати ВЗ фізособами та фізособами-«єдинниками». 
Річне декларування доходів за 2024 рік фізосіб та фізосіб-«загальників» буде відбуватися ще зі ставкою ВЗ у 1,5%. А вже з 1 січня 2025 року буде застосовуватися в т.ч. для сплати авансу з ВЗ ставка 5%. Про це все ми писали тут.
Станом на 18 грудня Президент поки не підписав Закон про перенесення сплати ВЗ «єдинниками» на 1 січня 2025 року. Про це читайте тут.

Зміни для ФОПів – роздрібних торговців пальним: аналіз Закону №4015

Щомісячний авансовий внесок сплачуватимуть ФОПи, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформацію щодо якого внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. Тобто ФОПи, які торгують пальним вроздріб на АЗС або скрапленим газом у балонах зі спеціалізованого транспортного засобу, мають ліцензію на роздрібну торгівлю пальним і зареєстровані як платники акцизного податку, які реалізують пальне (пп. 212.1.15 ПКУ).
Квартальні аванси з ПДФО називаються авансовими платежами, а щомісячні аванси роздрібних торговців пальним – авансовими внесками. Різниця суттєва і полягає у порядку визначення їх суми та у строках сплати:
  • авансові платежі ФОП розраховує самостійно згідно з фактичними даними обліку доходів і витрат, тобто сума авансового платежу залежить від результатів роботи ФОПа у звітному кварталі. Немає чистого доходу – немає й авансового платежу. Авансові платежі сплачуються після закінчення 1, 2 та 3 кварталу до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня;
     
  • авансові внески визначено у твердій сумі – 30, 45 або 60 тис. грн за кожне місце роздрібної торгівлі пальним і сплачуються до закінчення поточного місяця не пізніше 20 числа. Авансові внески сплачуються незалежно від того, чи був чистий дохід від роздрібного продажу пального у поточному місяці, чи ні.
Вперше сплачувати аванс доведеться за грудень 2024 року до 20 грудня включно. Про це все ми писали у своїй аналітиці тут.

Наразі це все.
Більше новин щодо діяльності підприємців ви завжди знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Фізособи-підприємці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Фізособи-підприємці»