Це – вісімнадцятий цього року (і сімдесят перший загалом) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам.
За два тижні, які минули з моменту написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого на цю тему. Зокрема:
- визначимося, кого з роботодавців можуть підозрювати у неоформленні працівників;
- проінформуємо, що Уряд затвердив перенесення робочих днів на 2021 рік;
- зазначимо, що робити у разі захворювання працівника на коронавірус;
- розповімо, що буде за відсутність графіків змінності;
- поговоримо про особливості індексації зарплати у жовтні 2020 року;
- наголосимо, що ФСС буде відбирати та проводити перевірки по-новому.
Гарного вам читання!
***
Кого з роботодавців будуть підозрювати у неоформленні працівників: пропозиції від ПФУ
Проєктом постанови ПФУ пропонується внести зміни до Порядку обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю.
Зокрема, сумісники, у яких багато роботодавців, більше контролерів не цікавлять. Натомість їх почали цікавити ті, хто перебуває у безоплатних відпустках понад 15 календарних днів (тобто пропонується конкретизувати, що таке тривалість безоплатної відпустки понад встановлену законодавством).
Конкретизується і коло роботодавців, які підпадатимуть під увагу контролерів в разі скорочення штату. Критерій скорочених залишається тим самим – 10 та більше відсотків на місяць. А ось роботодавців, до яких він застосовуватиметься, стане менше – тих, у кого працівників менше за 20 осіб, до уваги не братимуть. Про це ми писали тут.
Перенесення робочих днів-2021: з'явився текст розпорядження КМУ
30 вересня Урядом ухвалено розпорядження №1191-р з метою забезпечення раціонального використання робочого часу і створення сприятливих умов для святкування у 2021 році 7 січня — Різдва Христового, 24 серпня — Дня незалежності та 14 жовтня — Дня захисника України. Зокрема, рекомендовано перенести для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, в порядку та на умовах, визначених законодавством, робочий день з:
- п'ятниці 8 січня на суботу 16 січня,
- понеділка 23 серпня на суботу 28 серпня,
- п’ятниці 15 жовтня на суботу 23 жовтня.
Про це та про те, на кого поширюються такі рекомендації, ми писали тут.
Працівник захворів на СОVID-19: які дії роботодавця?
Держпраці з Рівненської області наголосила, що керівник підприємства незалежно від форми власності у випадках лабораторно підтверджених фактів інфікування найманого працівника інформує із застосуванням сучасних засобів зв’язку обласний лабораторний центр МОЗ для проведення санітарно–протиепідеміологічних заходів вогнища інфекції у суб’єкта господарювання.
За погодженням між працівником і роботодавцем для працівника може бути встановлений гнучкий режим робочого часу (дистанційна робота) відповідно до ст. 60 КЗпП.
За угодою сторін працівнику може надаватися щорічна відпустка, а також відпустка без збереження заробітної плати на весь період дії карантину, а її строк не враховуватиметься в 15-денну норму на рік для відпусток за власний рахунок.
Але роботодавець не має права на власний розсуд не допустити до роботи працівника лише через підозру, що він є носієм вірусу, оскільки контактував із хворим.
Що буде за відсутність графіків змінності?
Під час перевірки Держпраці було зафіксовано, що в суб’єкта господарювання за трудовими договорами працює 19 осіб. Працівники працюють 7 днів на тиждень з режимом роботи з 7:30 по 19:30 та з 8:00 по 20:00.
У суб’єкта господарювання відсутні графіки змінності для працівників (провізор, фармацевт), в яких визначено час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) відповідно до режиму роботи.
Зазначений факт свідчить про недостовірний облік виконуваної працівниками роботи та бухгалтерський облік витрат на оплату праці.
З метою усунення виявлених під час інспекційного відвідування порушень, керівнику підприємства винесено припис та надано строк для їх усунення. Водночас стосовно керівника складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 41 КУпАП, який направлено до суду для ухвалення відповідного рішення.
Індексація зарплати у жовтні 2020 року
Індекс споживчих цін, на підставі якого здійснюється розрахунок для проведення індексації, у серпні 2020 року становив 99,8%. Тому він не вплинув на розрахунок коефіцієнта для проведення індексації у жовтні 2020 року. Тобто всі роботодавці будуть нараховувати індексацію за коефіцієнтами для липня-вересня.
Як саме індексувати в ці місяці, ми зазначали тут та тут.
Про індексацію зарплати у жовтні докладніше читайте тут.
ФСС буде відбирати та проводити перевірки по-новому
2 жовтня ФСС затвердив Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів ФССУ та застосування штрафних санкцій за порушення встановленого порядку їх використання. Прийнятий документ дозволяє запровадити превентивні та ризик-орієнтовані підходи, зменшити кількість нерезультативних та малоефективних документальних перевірок, а також запроваджує уніфіковану форму акта документальної перевірки.
Зауважимо, що станом на 12 жовтня так й не з’явився текст нового порядку. Тому чекаємо далі.
***
Наразі це все.
Більше новин на тему трудових відносин та зарплати ви знайдете тут, а консультацій – тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»