Комітет Гетманцева визначився з остаточною версію законопроєкту №8401 та рекомендував ВРУ прийняти його
21 червня Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ розглянув та підтримав до другого читання законопроєкт №8401. З текстом порівняльної таблиці до законопроєкту можна ознайомитися тут.
Докладно про правки до законопроєкту до ІІ читання ми розповідали в окремих новинах:
- Автоматичний перехід зі спецгрупи ЄП, наслідки з ПДВ та податку на прибуток
- Для кого з ФОПів залишиться добровільна сплата ЄП з 1 серпня?
- Які перевірки зможе проводити ДПС з 1 серпня та зміни в коригуванні плану-графіка
- До кого з платників не прийде ДПС з 1 серпня?
- Реформа застосування РРО при скасуванні воєнних пільг: що чекає на бізнес?
Я. Железняк підкреслив, що набрання чинності законом відбудеться 1 серпня, а розгляд у залі ВРУ – ще у поточному місяці.
Блокування ПН/РК та розгляд скарг на них: як це буде з 8 липня?
8 липня 2023 року набере чинності постанова КМУ від 02.06.2023 р. №574. Нею внесено зміни до порядку зупинення реєстрації ПН/РК, а також до порядку розгляду скарг на такі рішення. Докладно про те, що цікавого принесе ця постанова та на що слід звернути увагу платникам ПДВ, - читайте у статті від редакції.
Також звертаємо увагу, що з 20 червня діють зміни до критеріїв ризиковості платників ПДВ. Тепер таким критерієм є відсутність у юрособи відкритих рахунків не тільки у банках, але й у небанківському надавачу платіжних послуг.
Як з 1 липня потрібно буде заповнювати платіжки для сплати податків та ЄСВ?
Податківці нагадують, що платники податків під час сплати податків, зборів та ЄСВ з 1 липня 2023 року повинні використовувати виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції відповідно до міжнародного стандарту ISO 20022 (наказ Мінфіну від 22.03.2023 р. №148).
Зокрема, реквізити «Призначення платежу» платіжної інструкції передбачають поля встановленого формату: «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису».
Докладно про заповнення платіжок за новими правилами (з прикладами) ми раніше розповідали тут.
Що ще розповіла ДПС?
- Не пропустіть! 30 червня – останній день сплати податків за травень. За даними ДПС, ця п’ятниця, 30 червня, є граничним терміном сплати податкових зобов’язань за травень 2023 року. Але ті, хто поки що не має можливості сплатити податки та підтвердили це, зможуть сплатити після закінчення війни.
- За якою формою слід звітувати за ІІ квартал з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? ДПС наголосила, що податкові агенти вперше подають єдину звітність за оновленою формою починаючи з 1 жовтня 2023 року за звітний період – ІІІ квартал 2023 року. Тож за ІІ квартал слід звітувати за старою формою.
- Як перевірятимуть нарахування та сплату податку на прибуток? ДПС наказом від 09.06.2023 р. №445 затвердила Методику проведення перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток. Вона містить інформацію щодо обсягів інформації, яка має бути перевірена та висвітлена в матеріалах перевірки; способів викладення в матеріалах перевірки фактів та обставин, а також способів обґрунтування висновків.
- Декларацію та форми АН, РК та заяв для платників акцизу планують оновити. Оприлюднено проєкт наказу Мінфіну, метою якого є приведення нормативки щодо форм АН, заяв та декларації платників акцизу у відповідність до вимог Закону №2888-IX та виправлення окремих технічних і логічних неузгодженостей. Також звертаємо увагу, що з 5 липня для платників акцизу діятимуть удосконалені форми документів, необхідні для функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
- Торговцям нагадали про обов’язковість платіжних терміналів. ДПС попередила, що наразі почали надходити скарги громадян щодо незабезпеченння продавцями товарів можливості проведення розрахунків за допомогою платіжних карток та банківських терміналів.
З 1 липня повертаються стандартні ставки ПДВ та акцизу на пальне і нафтопродукти
Нагадаємо, що з 17 березня по 29 вересня 2022 року включно були встановлені нульові ставки акцизу на деяке пальне та нафтопродукти. З 30 вересня 2022 року нульові ставки на ці товари були скасовані і запроваджені знижені ставки акцизу.
Одночасно із запровадженням знижених ставок було прописано і строк, до якого вони діють – до 1 липня 2023 року. І ось з 1 липня ми повертаємося до стандартних ставок, які діяли до 17.03.2022 р. А також скасовується ставка ПДВ 7% на пальне, нафту і сирі нафтопродукти. Докладніше читайте у статті від редакції.
Якщо Уряд не продовжить дію карантину через COVID-19: які наслідки будуть для бізнесу?
Нагадаємо, що поки що в Україні карантин діє до 30 червня включно. Хоча ВООЗ вже оголосила про завершення дії надзвичайної ситуації у галузі суспільної охорони здоров'я, що була оголошена через коронавірусну інфекцію в березні 2020 року.
До того ж Уряд 13 червня ухвалив законопроєкт №9405 про зміни до ПКУ, пов'язані із завершенням карантину, встановленого через COVID-19. Та коли буде прийнято цей закон і коли він почне працювати, наразі невідомо.
Але часу до 30 червня залишається обмаль. Тому маємо чекати на офіційне повідомлення від МОЗ, і можливо, що воно буде щодо завершення карантину.
Які будуть наслідки для бізнесу у разі непродовження дії карантину? Читайте тут.
Свіжі урядові рішення
По-перше, затверджено нові акцизні марки для алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Постановою від 19.06.2023 р. №618 Уряд затвердив нові зразки марок акцизного податку для алкогольних напоїв вітчизняного та імпортного виробництва, а також тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва. ДПС доручено забезпечити виготовлення та продаж нових марок акцизного податку з 25 серпня 2023 р. Марки попереднього зразка припинять продавати з 1 вересня 2023 року.
По-друге, скасовано необхідність ведення книг відгуків і пропозицій. Кабмін постановою від 16.06.2023 р. №614 затвердив нові Правила побутового обслуговування населення. Ці Правила визначають основні вимоги до побутового обслуговування населення і встановлюють особливості регулювання відносин між споживачем та виконавцем у наданні побутових послуг на території України. Крім того, цією постановою скасовано вимогу щодо ведення книги відгуків і пропозицій у сфері надання послуг.
Щорічні відпустки: як надавати у 2023 році?
Незважаючи на війну, літо настало за розкладом, і воно у розпалі. Тож у бухгалтерів виникають запитання щодо надання й оплати відпусток. В окремій аналітиці ми відповіли на деякі зі запитань, які ставлять найчастіше:
- що з обмеженнями кількості днів щорічної основної відпустки під час війни?
- які відпустки є щорічними, крім основної?
- чи вплинула війна на порядок надання щорічних додаткових відпусток? Чи потрібно для їх надання також складати графік?
- як надається щорічна відпустка зовнішньому сумісникові?
- що робити, якщо на період щорічної відпустки припадають святкові або неробочі дні?
Хто має право на оплату лікарняного в розмірі 100% середньої зарплати?
ПФУ зазначила, що допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачують застрахованим особам у розмірі 100 % середньої зарплати за наявності у них понад вісім років страхового стажу та в деяких випадках. Про них розповідаємо у цій новині.
Інші новини
- Відтепер на порталі «Дія» можна автоматично закрити ФОПа. Для подання заяви потрібно авторизуватися в «Дії» та обрати послугу «Автоматичне закриття ФОПа». Уся необхідна інформація підтягнеться у заяву з ЄДР. Далі потрібно перевірити дані та підписати заяву ЕЦП. Крім того, Мінцифри анонсувало, що незабаром у «Дії» з'являться сервіси, завдяки яким можна буде швидше ввезти і переоформити в разі купівлі-продажу автомобіль. А фізособи матимуть не лише е-паспорти, а і е-дипломи – документи про освіту нарешті з'являться у «Дії».
- В Україні планують запровадити норми для бронювання ФОПів та гіг-спеціалістів. У Мінекономіки обговорюють можливості, як зробити ФОПів і гіг-спеціалістів доступними для бронювання від мобілізації. Про це повідомив Сергій Сметанко, директор департаменту економбезпеки і оборони Мінекономіки.
- Банки та обмінники не зможуть відмовляти в обміні «зношеної» валюти. Нацбанк здійснив комплекс заходів для врегулювання непорозумінь під час здійснення валютно-обмінних операцій, а також для мінімізації впливу людського фактору на визначення ступеня зношеності іноземної валюти.
- Закон про зайнятість населення планують оновити. Мінекономіки приведе норми законів «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у відповідність до Закону №2073-ІХ «Про адміністративну процедуру».
- З 22 червня діють закони для підтримки виробництва дронів в Україні. Президент підписав закони щодо підтримки виробництва дронів шляхом звільнення на час війни від ПДВ і мита ввезення складових БПЛА, що ввозяться підприємствами для власної виробничої діяльності з виробництва та ремонту БПЛА. Ці закони діють з 22 червня.
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»