УВАГА! На держреєстри України вчинено масштабну кібератаку
19 грудня відбулася наймасштабніша зовнішня кібератака на держреєстри України. Внаслідок атаки тимчасово призупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Мінʼюсту. Особливості надання послуг громадянам будуть надані окремо.
Згодом під час брифінгу Стефанішина розповіла про поточну ситуацію із функціонуванням державних реєстрів, про план відновлення роботи ключових реєстрів та взаємодію з іншими держорганами, а також навела алгоритми дій громадян та бізнесу на період відновлення реєстрів.
Нова форма фіскального чека: що зміниться і відколи?
Наказом від 22.11.2024 №601 Мінфін змінив форми фіскальних чеків та вніс правки до:
- Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів,
- Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок),
- Інструкції щодо заповнення Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за формою №ЗВР-1.
Зокрема, передбачено можливість зазначення у фіскальному чеку спрощеної назви товару, встановлення визначення платіжного термінала, поєднаного з РРО, а також внесення низки технічних правок до Положення №13.
Відповідно до наказу формувати чеки за старою формою дозволено тільки до 1 січня 2025 року (в окремих випадках магазинам безмитної торгівлі – до 16 березня 2025). А після 1 січня 2025 у разі видачі фіскального чека за старою формою такий чек не вважатиметься розрахунковим документом і торговця можуть оштрафувати.
Проте команда Н. Южаніної звернулася до Мінфіну та переконала його в необхідності продовжити перехідний період для виконання вимог Наказу №601. Мінфін вже підготував проєкт наказу, яким запропоновано продовжити його на 2 місяці – до 1 березня 2025 року.
Закон №4113 про перенесення ВЗ для «єдинників» на 1 січня буде підписано
За словами Д. Гетманцева, законопроєкт №9319 має бути підписаний Президентом, але він не знає, коли саме це станеться. Нардеп стверджує, що зобовʼязання ФОПів зі сплати ВЗ виникнуть з 1 січня 2025 року.
Також він звернув увагу, що станом на 1 грудня кількість ФОПів становить 2 076,7 тис., із них зареєстрованих у цьому році 272,9 тис., що більше у порівнянні з початком року на 83,6 тис. осіб. Показник росту перевищує показник припинених ФОПів майже на 92 тис. осіб.
Що ще нового у ДПС?
По-перше, ДПС вже оприлюднила перелік СГ, які відповідають критеріям «білого» бізнесу. До Клубу білого бізнесу автоматично включено 8255 компаній – платників податків, які сплачують 16,6% від загального обсягу надходжень до бюджету. Із них 4487 – це юрособи на загальній системі та 2359 – юрособи на 3 групі ЄП. Перелік оприлюднено 19 грудня.
По-друге, оновлено порядок повернення помилково сплачених податків. Зміни у Порядку стосуються судового збору. Тепер у разі його повернення не потрібно надавати копію судового рішення, але у заяві необхідно буде додатково вказати дату та номер судового рішення і суму коштів для повернення.
По-третє, з 1 січня 2025 року – нові правила отримання ліцензій на підакцизні товари. Для отримання ліцензій на всі види підакцизних товарів з 1 січня 2025 року потрібно буде подавати ф. №20-ОПП за обʼєкти, через які здійснюватиметься відповідний вид ліцензійної діяльності, та проходити е-ідентифікацію в Е-кабінеті.
Три свіжі податкові роз’яснення
- Хто з ФОПів звільняється від сплати ЄСВ? ДПС нагадує, що ФОПи та самозайняті особи не сплачують ЄСВ при отриманні пенсії за віком або за вислугу років, або якщо вони є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку. ФОПи – основні працівники не платять ЄСВ у разі сплати роботодавцями на рівні мінімально внеску.
- Повторно подавати ф. №20-ОПП через оновлення її змісту не потрібно. Податківці наголосили, що про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, про які платниками податків вже було повідомлено ДПС до прийняття змін, повторно подавати заяви №20-ОПП за новою формою не потрібно.
- Чи звітувати з екоподатку у разі використання генераторів? У період дії ВС та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування СГ, який використовує генератори та не має інших об’єктів оподаткування екологічним податком, не подає до ДПС декларацію з екологічного податку.
Знайомимося з новою формою ТТН
Нагадуємо, що наказом від 14.11.2024 №1332 Міністерство розвитку громад та територій України внесло зміни до Правил перевезень вантажів автотранспортом в Україні та привело їх у відповідність до Закону про автомобільний транспорт.
Особливості індексації зарплати у грудні та з 2025 року
У грудні індексувати зарплату працівникам потрібно буде за новими відсотками. А ще вперше цього року це треба буде робити для базових місяців червень – серпень 2024 року. Докладніше про це – у статті від редакції.
А от з 2025 року індексація зарплати знов обнуляється. Згідно із Держбюджетом-2025 обчислення ІСЦ для індексації зарплати проводитиметься наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2025 року. Але який місяць буде базовим у 2025 році, вже є відповідь від Мінсоцполітики.
До уваги роботодавців!
- Працівник працює дистанційно: що з відпусткою за ненормований робочий день? Держпраці у своєму розʼясненні наголосила, що якщо у письмовому трудовому договорі про дистанційну роботу зазначено, що за ненормований робочий день надається відпустка, то її необхідно надавати.
- Сумісники матимуть право на фінансування лікарняних від ПФУ. 18 грудня ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №10017 зі змінами до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соцстрахування. Завдяки цьому законопроєкту сумісникам повернуть право на фінансування лікарняних та декретних від ПФУ.
- Яких наслідків чекати роботодавцю за неповідомлення ПФУ про виплату лікарняних? Відсутність повідомлення про виплату коштів застрахованим особам протягом трьох місяців з дня отримання фінансування від ПФУ є підставою для проведення позапланової перевірки.
Бронювання працівників: оновлено деякі критерії для визначення важливих підприємств
Затверджено нові Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи та організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки:
- у сфері охорони здоров’я. Докладніше – у новині;
- у галузі сільського господарства в особливий період ( про це – тут).
Оновлено Класифікатор професій: кого стосуються зміни?
Мінекономіки затвердило Зміну №14 до Національного класифікатора ДК 003:2010. Зміни почали застосовуватися з 13 грудня та стосуються різних видів професій, у т.ч. ІТ та юридичної галузі. Кого стосуються зміни, – читайте у статті.
Що потрібно зробити бухгалтеру наприкінці 2024-го - на початку 2025 року?
Передсвятковий новорічно-різдвяний період у роботі бухгалтерів завжди був гарячим. Що вже говорити тепер, під час війни... Аби допомогти вам подолати його, ми зібрали добірку актуальних матеріалів з порадами, що слід зробити наприкінці цього – на початку 2025 р.
Інші новини
- Знову оновлено Перелік ТОТ та територій бойових дій. Мінреінтеграції вкотре оновило Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають у ТО. Зміни стосуються територіальних громад Сумської та Донецької областей.
- До меморандуму про зменшення карткових лімітів приєдналися ще 25 банків та фінкомпаній. До Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг приєдналися ще 23 банки України та 2 фінкомпанії, які є також платіжними системами. Серед них Укрексімбанк, Правекс Банк та NovaPay.
- Страхові виплати від ПФУ: оприлюднено проєкт Порядку фінансування страхувальників для надання страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Також заплановано оновити форми заяви-розрахунку та повідомлення про виплату страхових коштів.
- Рада прийняла в цілому закон про розкриття банківської таємниці. Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №9235 щодо окремих питань розкриття банківської таємниці та встановлення опіки над майном зниклих безвісти. Зокрема, банки розкриватимуть банківську таємницю на запити Мін’юсту та нотаріусів.
- Уряд скоротить перелік держав (територій) для визначення контрольованих операцій. Оприлюднено проєкт постанови КМУ, яким пропонується викласти у новій редакції Перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим пп. 39.2.1.2 ПКУ. Кількість держав (територій) у ньому буде скорочено з 78 до 46.
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»