• Посилання скопійовано

«Трудові відносини. Зарплата і кадри» №06(158) | 25.04.2025 р.

Сто п'ятдесят восьмий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам

 «Трудові відносини. Зарплата і кадри» №06(158) | 25.04.2025 р.
Це – шостий цього року (сто пʼятдесят восьмий загалом і шістдесятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам. За три тижні, що минули з моменту написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого на цю тему.  А саме:
 
  • зауважимо, що у Дії вже реалізований збільшений ліміт для бронювання комунальних підприємств;
  • підкреслимо, що подавати звітність про борги зі зарплати будуть лише роботодавці, які її мають;
  • зауважимо, що роботодавцям встановлять квоту для працевлаштування учасників бойових дій;
  • нагадаємо, що роботодавці зобов’язані перевіряти військово-облікові документи при прийнятті нових працівників;
  • проінформуємо, що з 16 квітня діють нові строки зберігання документів щодо військового обліку;
  • повідомимо, що порядок розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних оновлять;
  • розповімо, що за прийнятим законом замість класифікатора професій зʼявиться Єдиний реєстр кваліфікацій.
Гарного вам читання!
 

У Дії вже реалізований збільшений ліміт для бронювання комунальних підприємств

Нагадаємо, що ще з 2 квітня Порядком бронювання визначено, що кількість військовозобов’язаних працівників, які підлягають бронюванню, повинна становити не більше ніж 75% підприємств, що здійснюють виробництво, транспортування:
  • теплової енергії та надають послуги споживачам з постачання теплової енергії,
  • централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення,
  • управління побутовими відходами.
Наразі бронювання здійснюється тільки через Дію. 
Станом на 21 квітня Дія в коментарях говорить про те, що відповідний функціонал для бронювання 75% працівників комунальних підприємств вже реалізований! Проте відповідної офіційної інформації про це поки що немає. Тож кожному роботодавцю варто зайти на сайт Дії та перевірити роботу такої послуги.

Подавати звітність про борги із зарплати будуть лише роботодавці, які її мають: законопроєкт

На сьогодні наказом Держстату від 23.06.2022 №195 затверджено форму №3-борг, яка передбачає щомісячне подання юридичними особами звітів про заборгованість із заробітної плати до органів Держстату. Проте цей наказ не містить чіткого переліку суб’єктів господарювання, зобов’язаних подавати звіти, і не передбачає обов’язку для фізичних осіб - підприємців подавати такі звіти, навіть за наявності найманих працівників та заборгованості зі заробітної плати. Це призводить до неповноти інформації та ускладнює оперативне реагування на випадки порушення трудових прав.
Мінекономіки хоче запровадити обов’язок подання звітності лише роботодавцями, які мають заборгованість зі заробітної плати, що сприятиме більш адресному реагуванню на проблеми зі заборгованістю і забезпеченню захисту прав працівників.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. 

Роботодавцям встановлять квоту для працевлаштування учасників бойових дій: законопроєкт

17 квітня на сайті ВРУ група народних депутатів зареєструвала законопроєкт №13180 про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння працевлаштуванню учасників бойових дій та забезпечення їх економічної самостійності.
Ним пропонується запровадити квоту та гарантії для працевлаштування УБД, аналогічні до тих гарантій, які передбачені для осіб з інвалідністю
Зокрема, для роботодавців із чисельністю працівників понад 8 осіб запроваджується квота для працевлаштування учасників бойових дій у розмірі 5% середньооблікової кількості штатних працівників за попередній рік (а на час війни та рік після – 2%). 

Роботодавці зобов’язані перевіряти військово-облікові документи при прийнятті нових працівників

За розʼясненням Волинського ТЦК, прийняття на роботу, навчання або взяття на персональний військовий облік можливе лише після того, як громадяни будуть поставлені на військовий облік у районних ТЦК, органах СБУ або відповідних підрозділах розвідки.
Що таке військово-обліковий документ? Це офіційне посвідчення того, що громадянин підлягає виконанню військового обов’язку. Залежно від категорії громадянина, таким документом є:
  • для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення;
  • для резервістів — військовий квиток.

З 16 квітня діють нові строки зберігання документів щодо військового обліку

Мінʼюст наказом від 14.03.2025 №748/5 вніс зміни до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів.
Зокрема, запроваджені конкретні строки зберігання документів з військового обліку! Ці нові правила діють з 16 квітня.

Порядок розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних оновлять

СПО профспілок оприлюднив проєкт постанови КМУ «Про внесення змін щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування до деяких постанов Кабінету Міністрів України». А саме пропонуються зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженому постановою КМУ від 26.09.2001 №1266.
Для запровадження однакового принципу визначення середньоденного доходу для добровільно застрахованих осіб з іншими категоріями застрахованих осіб (наймані працівники, фізичні особи – підприємці) пропонується внести відповідні зміни до пункту 7 Порядку №1266, виклавши його в новій редакції.
Так, згідно з проєктом оновленого п. 7, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення), є 12 календарних місяців (для добровільно застрахованих осіб – 12 календарних місяців дії договору добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування), що передують місяцю настання страхового випадку (для розрахунку допомоги по безробіттю – реєстрації особи в державній службі зайнятості як безробітної).

Замість класифікатора професій – Єдиний реєстр кваліфікацій: прийнято закон

15 квітня ВРУ прийняла у ІІ читанні та в цілому законопроєкт №9630 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікації відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань. 
Метою законопроєкту є впорядкування системи кваліфікації та створення Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатора професій) шляхом об'єднання Національного класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Реєстру кваліфікацій, їх діджиталізації та синхронізації з іншими базами даних, щоби процес обміну та доступу до інформації про професійні кваліфікації був швидкий, прозорий та відповідав потребам ринку праці у реальному часі. Докладний аналіз підписаного тексту закону Спікером ВРУ ми навели тут.

 

Наразі це  все.
Більше новин на тему трудових відносин та зарплати ви знайдете тут, а консультацій – тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Трудові відносини. Зарплата і кадри

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини. Зарплата і кадри»