• Посилання скопійовано

«Податок на додану вартість» №11(164) | 22.07.2025 р.

Сто шістдесят четвертий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість

«Податок на додану вартість» №11(164) | 22.07.2025 р.
Це – одинадцятий з початку року (сто шістдесят четвертий загалом і шістдесят п’ятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість. З моменту написання попередньої розсилки минуло два тижні, і нам є про що розповісти. А саме:
  • розкажемо, як зараз відбувається блокування реєстрації ПН/РК;
  • надамо інструкцію для заповнення декларації з ПДВ та додатків до неї;
  • роз’яснимояк рахується «воєнний» строк для реєстрації мінусових РК до ПН;
  • повідомимо, що з 1 липня маємо нові довідники податкових пільг;
  • розповімо, як складати та подавати до ДПС пояснення до Таблиці даних;
  • зазначимо, чи діє позовна давність при поверненні ПДВ.
Гарного вам читання!

Блокування реєстрації ПН/РК – 2025: як це відбувається зараз і що буде нового?

Таке «явище» в податковому законодавстві, як блокування ПН/РК, існує вже давно й завдає платникам ПДВ чимало клопоту. Особливо це докучає зараз, під час війни, коли українському бізнесу й так доводиться працювати у надскладних умовах.
До того ж до самого Порядку №1165 досить часто вносять ті чи інші зміни, спрямовані на його «покращення». Ось нещодавно ДПС анонсувала чергові «покращення» до цього Порядку №1165, які ми коротко описали тут.
Нагадаємо чинний порядок блокування ПН/РК та закцентуємо увагу на тому, які зміни в ньому незабаром з’являться – у цій статті.

Декларація з ПДВ: інструкція зі заповнення та подання

Хто має складати декларацію з податку на додану вартість і з якою періодичністю? Як її складають нові платники ПДВ та ті, в кого цей статус анульовано? Яку інформацію наводять в декларації та на що слід звернути увагу при її заповненні? Читайте у цій статті від редакції.
А які додатки та в яких випадках слід подавати разом з декларацією з податку на додану вартість? Як їх заповнювати? Про все це докладно зі зразками заповнення – ось тут.

Як рахується «воєнний» строк для реєстрації мінусових РК до ПН?

Податківців запитали: чи враховується дата отримання розрахунку коригування у 18 календарних днів, які відведені для його реєстрації в ЄPПH? Чи можна вважати 18-й календарний день (включно), рахуючи з дня, наступного за датою отримання «мінусового» розрахунку коригування, останнім допустимим днем для його реєстрації в ЄPПH без порушення строків? 
Податківці у своєму листі від 16.07.2025 №760/2/99-00-24-01-04-02 наголосили, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено aбo скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄPПH здійснюється з урахуванням граничних строків, визначених п. 89 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Так, для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку,  в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг  їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Висновок ДПС: дата отримання розрахунку коригування покупцем є першим календарним днем для обрахунку 18 календарних днів. Відповідно залишається ще 17 днів для його реєстрації. 

З 1 липня 2025 року – нові довідники податкових пільг

7 липня 2025 року ДПСУ оприлюднила на офіційному вебпорталі нові (станом на 01.07.2025):
  • Довідник податкових пільг №129/1, що є втратами доходів бюджету;
  • Довідник інших податкових пільг №129/2.
Стандартно у довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухоме майно, місцевих податків та зборів, а також початок та кінець дії пільг.
Як тепер суб’єкт господарювання має звітувати про пільги з ПДВ, – читайте тут.

Пояснення до таблиці даних: як складати та подавати до ДПС?

Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків зазначає, що у пояснені зазначається специфіка господарської діяльності, яка підтверджує реальність здійснення платником господарських операцій, відображених в таблиці даних, в якому, зокрема, зазначається:
  • назва підприємства;
  • реєстраційні дані коротко;
  • основний вид діяльності;
  • специфіка діяльності (суть господарської діяльності) та обґрунтування необхідності використання таблиці даних платника ПДВ;     
  • наймані працівники задіяні у господарській діяльності (сезонні працівники тощо);
  • наявність ліцензій / дозвільних документів / допусків необхідних для здійснення діяльності (у разі необхідності);
  • основні фонди/ засоби, матеріальні активи, транспортні засоби, земельні угіддя тощо, які використовуються в діяльності на правах власності чи оренди, які повинні бути відображені у формі 20-ОПП, податковій та фінансовій звітності платника.
Пояснення подається у вигляді прикріпленого до Таблиці додатка довільного формату, код форми якого J/F13601.

Чи діє позовна давність при поверненні ПДВ?

ДПС у Тернопільській області розповіла, що право на повернення ПДВ закріплено у п. 200.7 ПКУ, згідно з яким платник подає разом із податковою декларацією заяву про повернення бюджетного відшкодування, і ця сума відображається у відповідному полі декларації.
Строки позовної давності (в тому числі 1095 днів) не обмежують право платника податку враховувати залишок ПДВ до бюджетного відшкодування, якщо суми, з яких сформовано податковий кредит, фактично були сплачені постачальникам.
Отож, якщо минуло більше трьох років, платник має право включити залишок такого ПДВ до відшкодування або податкового кредиту майбутніх періодів – головне, щоби цей податок було сплачено.

Наразі це все.
Більше новин, присвячених виключно ПДВ, ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»