• Посилання скопійовано

«Податок на додану вартість» №12(147) | 15.08.2024 р.

Сто сорок сьомий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість

«Податок на додану вартість» №12(147) | 15.08.2024 р.
Це – дванадцятий з початку року (сто сорок сьомий загалом і сорок восьмий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на додану вартість. З моменту написання попередньої розсилки минуло три тижні, і нам є про що розповісти. А саме:
  • розповімо, що ДПС вже підготувала зміни до форм ПН і РК, а також декларації з ПДВ;
  • проінформуємо, що Порядок блокування реєстрації ПН та РК буде оновлено;
  • дізнаємося, скільки ПН та РК було заблоковано у червні 2024 року;
  • наголосимо, що 18 серпня можна буде зареєструвати ПН за ІІ половину липня;
  • зʼясуємо, скільки ризикових платників ПДВ в Україні;
  • зазначимо, що з 27 липня діють пільги з ПДВ та мита під час ввезення енергообладнання.
Гарного вам читання!
 

ДПС вже підготувала зміни до форм ПН і РК, а також декларації з ПДВ

29 липня ДПС оприлюднила проєкт наказу Мінфіну «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України». 
Його розроблено на виконання п. 8 розділу ІІ Закону №3706-ІХ з метою практичної реалізації податкових механізмів у частині застосування режиму експортного забезпечення до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільськогосподарської продукції. 
Зміни вносяться до: 
  • форми податкової накладної та Порядку її заповнення;  
  • форм та Порядку заповнення і подання звітності з ПДВ.
Крім того, ці форми й порядки до них приведуть у відповідність до норм Закону №2918 та №2155.
Про те, що з 1 липня у ПКУ вже діють зміни до обов’язкових реквізитів ПН, ми зауважили тут.  Щоправда, скористатися ними неможливо, доки Уряд не запровадить режим експортного забезпечення до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільськогосподарської продукції.
Докладніше про те, що саме зміниться у формі ПН та декларації й додатків до неї - дивіться у нашій новині.

З 27 липня діють пільги з ПДВ та мита під час ввезення енергообладнання

26 липня Президент підписав Закони від 16.07.2024 №3853-IX та №3854-IX
Ці Закони мали б набрати чинності з дня, наступного за днем їхнього опублікування. 26 липня їх було опубліковано в "Голосі України". Тож пільги за цими законами діють вже з 27 липня.
За Законами тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні передбачено звільнити від оподаткування митом та ПДВ операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів, у тому числі машинокомплектів), що ввозяться суб'єктами господарювання для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування.
Крім того, ними передбачено пільги з митних платежів та ПДВ під час ввезення в Україну енергетичного обладнання, інших відповідних товарів, необхідних для відновлення процесу безперебійного постачання електроенергії в Україні. Це стосується: 
  • електрогенераторного обладнання;
  • обладнання для вітро та сонячної генерації;
  • акумуляторів (крім акумуляторів малої потужності).
Також за ініціативою волонтерів до переліку пільг додані тактичні навушники спеціального військового призначення для військових. 

Скільки ПН та РК було заблоковано у червні 2024 року?

За даними від ДПС, у  червні 21 тис. платників (14% до тих, які подавали ПН/РК на реєстрацію) було заблоковано 238 тис. ПН/РК на суму ПДВ 4,4 млрд грн. При цьому порівняно з травнем кількість заблокованих ПН/РК збільшилась на 9%, а сума ПДВ – на 8%.
17 тис. платників подали копії документів для розблокування 155 тис. ПН/РК на суму 3 млрд грн.
За результатами рішень комісій ДПС  були зареєстровані зупинені раніше 138 тис. ПН/РК на суму 2,6 млрд грн.
У червні після виключення платника з переліку ризикових автоматично зареєстровано в ЄРПН зупинені 27 тис. ПН/РК від 225 платників.
За рішенням суду у червні 498 платникам було зареєстровано 1 557  ПН/РК. Про це ми писали тут.

Порядок блокування реєстрації ПН та РК буде оновлено

1 серпня ДПС розмістила на своєму сайті інформацію про оприлюднення проєкту постанови КМУ «Про внесення змін Порядку зупинення реєстрації ПН та РК в Єдиному реєстрі податкових накладних». 
Проєкт постанови розроблено на виконання вимог пункту 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3706 з метою приведення у відповідність положень Порядку зупинення реєстрації ПН та РК до них, до вимог Закону №3706-ІХ для забезпечення комплексного підходу до механізму застосування експортного забезпечення товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення. 
Зокрема, проєктом постанови запропоновано  доповнити Порядок новими нормами, що визначають ознаки безумовної реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування, у яких відображено операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення.
Також заплановано уточнити механізм проведення автоматизованого моніторингу для таких операцій. 

18 серпня можна буде зареєструвати ПН за ІІ половину липня

Ще з 16 січня 2023 року діють нові строки реєстрації в ЄРПН на час війни. А саме: вони поширюються на час дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Про нові строки реєстрації ми докладно писали тут.
Граничним днем для реєстрації ПН та РК за І половину місяця є 5 число наступного місяця, а за ІІ половину – 18 число (так, для серпня 2024 року – це 5 та 18 числа).
Тож 18 серпня можна буде зареєструвати ПН та РК за ІІ половину липня в ЄРПН. Про це читайте у нашій новині ось тут.

Скільки ризикових платників ПДВ в Україні: цифри від ДПС

В Україні кількість платників ПДВ станом на 01.07.2024 становить 246 тис. (91% юридичних осіб, 9% фізичних осіб). 
У червні 2024 року майже 152 тис. платників (62% від загальної кількості) подали ПН/РК на реєстрацію в ЄРПН, при цьому порівняно з травнем 2024 зменшилась:
  • кількість таких платників на 2%;
  • кількість ПН/РК на 8%;
  • сума ПДВ у ПН/РК на 9%.
Станом  на 01.07.2024 кількість ризикових платників становить майже 32 тисячі (21% до всіх платників, які реєстрували ПН/РК). 
Перелік ризикових платників у червні збільшився, і тенденція до зростання кількості ризикових платників зберігається з вересня 2023 року, тобто за 11 місяців податкова визнала ризиковими 3,2 тис. платників.
Про це все можна прочитати ось тут.

Наразі це все.
Більше новин, присвячених виключно ПДВ, ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит» 

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»