Звітуємо за IV квартал та 2018 рік
Сьогодні, 11 лютого, є останнім днем для подання деяких видів звітів та декларацій до ДФСУ. Серед них – декларація з ПДВ, звіти з ЄСВ та декларації для ФОПів, декларація з рентної плати та ще з десяток інших звітів. Весь перелік можна переглянути в ось цій новині або у базі бланків «Дебету-Кредиту».
Та на цьому подання квартальної та річної звітності не завершується. Попереду ще чекає декларація з плати за землю на 2019 рік (20 лютого), річна фінансова звітність до Держстату та ДФСУ, декларація з податку на прибуток (1 березня), тощо. Тож пропонуємо кілька роз’яснень, аби встигнути підготуватися.
- Кому необхідно подавати декларацію з плати за землю? У які строки це слід зробити, а у які сплачувати земельний податок? Що буде за неподання декларації? Читайте тут.
- Як правильно заповнити декларацію про доходи за 2018 рік? Дивіться у зразках від ДФСУ ось тут.
- Які нововведення очікують платників при заповненні нової форми декларації з податку на прибуток? Чи буде штраф, якщо подати декларацію за старою формою? Про це розповіли фахівці редакції в аналітиці (для передплатників).
Ще більше відповідей на запитання щодо звітності ви можете знайти у тематичному спецвипуску від редакції (також для передплатників).
Граничні доходи для «єдинників» І-ІІІ груп планують суттєво збільшити
4 лютого на сайті ВРУ зареєстровано законопроект №9533 «Про внесення змін до пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України (щодо розвитку малого бізнесу)». Ним пропонується суттєво змінити розміри граничних обсягів доходів «єдинників» І-ІІІ груп. А саме:
- для підприємців I групи – з 300 тис грн до 1,5 млн грн;
- для підприємців II групи – з 1,5 млн грн до 10 млн грн;
- для підприємців III групи (для фізосіб та юросіб – ред.) – з 5 млн грн до 40 млн грн.
Не факт, що граничні суми будуть збільшені саме до таких цифр (це – предмет для перемовин між читаннями у Раді і подальшого доопрацювання законопроекту); цілком можливо, що зміни зачеплять ще й ліміт для (не)застосування РРО (але про це – також лише після першого читання законопроекту); авторський колектив складається з представників різних фракцій і сподівається на успіх (тим паче перед виборами). Про усе це можна почитати у коментарях одного з авторів законопроекту, Олександра Кірша на його сторінці у Фейсбук.
З тінізацією праці будуть боротися по-новому
Мінсоцполітики оприлюднило проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці». Ознайомитися з ним можна тут.
Законопроектом, зокрема, пропонується:
- визначити на законодавчому рівні поняття трудових відносин та ознаки наявності трудових відносин;
- ввести у КЗпП термін «роботодавець»;
- удосконалити підстави для укладення строкових трудових договорів та змінити законодавчий підхід до застосування штрафних санкцій за використання найманої праці без укладення трудового договору;
- уточнити випадки, коли укладається строковий трудовий договір;
- зобов'язати роботодавців протягом тижня з дня повідомлення ДФСУ про прийняття працівника на роботу, інформувати працівника про направлення такого повідомлення;
- визначити у КЗпП правонаступництво у трудових відносинах;
- зобов’язати осіб, які виконують роботи або надають послуги на підставі деяких видів цивільно-правових договорів, мати статус СПД при виконанні робіт з важкими, шкідливими умовами праці та умовами підвищеного ризику для здоров’я, робіт з підвищеною небезпекою, або там де є потреба у професійному доборі.
У разі прийняття Закон набере чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
Держпраці буде перевіряти працевлаштування «квотників» та осіб з інвалідністю
6 лютого на засіданні КМУ затверджено критерії та періодичність планових перевірок Держпраці з питань охорони праці, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю. Текст постанови поки що відсутній. Проте, як розповідають в Уряді, прийняття цього документу дасть можливість:
- Держпраці та її територіальним органам виконувати повноваження та функції щодо організації та планування заходів державного нагляду (контролю), запровадити ризик-орієнтований підхід до проведення перевірок, а також забезпечити захист державних інтересів у частині належного рівня організації та здійснення державного нагляду (контролю);
- зменшити кількість і частоту проведення планових заходів державного нагляду (контролю), підвищити рівень системності та збалансованості заходів державного нагляду у сфері безпеки виробництва, створити умови для подальшого розвитку бізнесу.
До речі, 15 квітня 2019 року – дедлайн для сплати штрафних санкцій за непрацевлаштування інвалідів. Чого очікувати підприємствам та фізособам, які використовують найману працю, після цієї дати, а також як захищатись у разі стягнення штрафу Фондом інвалідів? Читайте в аналітиці від нашого юриста.
Нові сервіси від ДФСУ та Держстату
1 лютого Держстат запустив роботу нового сервісу для електронного звітування – безкоштовне програмне забезпечення «Кабінет респондента». Для реєстрації та роботи в ньому необхідно мати електронний підпис із двома сертифікатами: для підписання та шифрування.
Крім того, минулого тижня податківці повідомили про появу нових функцій в Електронному кабінеті:
- створено нові можливості при вході до приватної частини (особистого кабінету) з обранням типу особи, якою здійснюється вхід та проводиться електронна ідентифікація;
- для фізосіб реалізовано автоматичне заповнення основних реквізитів платіжки на підставі облікових даних та відомостей щодо рахунків;
- надано онлайн-доступ до сформованих податкових повідомлень-рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, транспортного податку та плати за землю.
Три свіжі роз’яснення від податківців та два від Держпраці
- ДФС у Херсонській області звернула увагу, що пільг щодо нарахування ЄСВ на заробітну плату пенсіонерів, які є найманими працівниками, не передбачено.
- В ІПК від 25.01.2019 р. №278/6/99-99-15-02-02-15/ІПК податківці роз’яснили, коли втрачається право не застосовувати податкові різниці та чи можна його отримати в наступних роках знову.
- У ДФС вкотре наголосили, що мінімальний строк зберігання первинних документів для «єдинників» – це 1095 к.дн. з останнього дня подання декларації.
- За роз’ясненням Держпраці, якщо працівник з якихось причин не скористався правом на щорічну відпустку за минулий рік або за кілька попередніх років, він має право використати її у поточному році.
- Фахівці кіровоградської Держпраці розповіли, коли та як заповнювати особову картку на працівника.
Аналітика від «Дебету-Кредиту»
- Як органи місцевого самоврядування контролюють додержання законодавства про працю? Які документи вони складають при перевірці? Які штрафи можуть накладати та куди (у який бюджет) слід перераховувати ці штрафи? Читайте тут.
- Як надавати працівникам спецодяг за новими правилами (тобто з урахуванням Мінімальних вимог, затверджених наказом Мінсоцполітики №1804)? Про це ми розповіли тут.
Інші новини
- Фонд соцстраху розробив методрекомендації для складання нового звіту щодо заборгованості зі страхових внесків. Ознайомитися з ними можна тут.
- Нацбанк ввів додаткові валютні послаблення. Головними з них є скасування резервування купівлі валюти та введення 30% обов'язкового продажу валюти з березня 2019 року.
- ДФСУ оприлюднила проект наказу Мінфіну, яким пропонується викласти в новій редакції форму декларації з туристичного збору.
- А індекс інфляції за січень – 101%.
Запрошуємо на вебінар!
Вже в цю п'ятницю, 15 лютого, відбудеться вебінар «Оптимізація витрат на персонал: механізми та ризики». Лектор: Тимур Алієв, експерт з трудового права та оплаті праці.
Ви дізнаєтесь:
- як рік за роком залишатися в одних і тих самих окладах;
- як відстрочити індексацію зарплати;
- які є недоліки використання неповного робочого часу;
- ...та переваги строкового трудового договору;
- а також як без ризиків використовувати аутсорсинг і аустаффінг.
Реєструйтесь для участі і одразу залишайте свої питання за темою.
Для передплатників пакету «Профі» та друкованого журналу «Дебет-Кредит» – безкоштовно.
До зустрічі через тиждень!
Ваш «Дебет-Кредит»