• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 9 - 15 грудня

Нова форма ТТН; нюанси розрахунку середньої зарплати для бронювання працівників; мінзарплата з 1 січня 8000 грн - на що вплине; підвищення облікової ставки НБУ та нові карткові ліміти для українців. Про це (і не тільки) ми говорили минулого тижня

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 9 - 15 грудня

Увага! Затверджено нову форму ТТН

Завдяки Закону №1534 форма ТТН ще 1 жовтня 2021 року отримала нові відомості. Зокрема, щодо опису транспортного засобу, де має бути вказано, крім марки, моделі, типу, реєстраційного номера автомобіля, причепа/напівпричепа, також його параметри зі зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто.

Досі Мінінфраструктури так і не вносило змін до Правил №363. Тому всі використовували самостійно розроблену форму ТТН, яка мала б містити всі необхідні реквізити.

Але тепер все зміниться. Мінінфраструктури наказом від 14.11.2024 №1332 внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та виклало у новій редакції ТТН. Її форму затверджено додатком 7 до Правил.

Нова форма ТТН почне діяти з дати набрання чинності Наказом №1332. Але станом на 13 грудня цього ще сталося. Про це повідомимо окремо.

 

Мінзарплата з 1 січня 2025 року – 8000 грн: на що це вплине?

Згідно зі Законом про Держбюджет-2025 розмір МЗП з 1 січня становитиме 8000 грн, погодинної – 48 грн. Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на весь 2025 рік – 3028 грн. Як ці показники застосовувати під час оплати праці у 2025 році, читайте тут і тут.

Від розміру мінімальної зарплати залежать не тільки витрати на оплату праці, але й розмір деяких податків, а також штрафи за порушення трудових відносин та норм ПКУ. Про те, наскільки вони зростуть у 2025 році, читайте у статті.

 

Як розраховувати середню зарплату для бронювання працівників?

Нагадаємо, що одним із нових критеріїв для бронювання працівників для підприємств став розмір середньої зарплати. Так, для приватних підприємств встановлюється обов’язковий критерій — нарахована середня зарплата на підприємстві за останній календарний квартал має бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн на 15 листопада 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не менше 20 тис. гривень.

Але деталей розрахунку такої суми в Порядку №76 не встановлено. Тому у багатьох роботодавців виникло питання щодо правил визначення середньої зарплати.

У зв’язку з цим Мінекономіки надало роз’яснення щодо цього питання у листі від 11.12.2024 №2704–25/89101–01. Зазначено, що розрахунок середньої заробітної плати слід здійснювати відповідно до даних єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ шляхом ділення суми рядків 1.1, 1.3, 1.4 на рядок 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату».

 

Три важливі новини щодо звітності

По-перше, за січень 2025 року вже будемо подавати щомісячну єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Нагадаємо, що Законом №4015 запроваджено щомісячну звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Ця норма почне діяти з 1 січня 2025 року. Тож за IV квартал 2024 р. звітуватимемо ще за старими правилами, а за січень 2025 р. доведеться подавати відповідну нову звітність. Звісно, її форму й порядок складання ще має затвердити Мінфін, а ДПС - підготувати відповідні е-формати.

По-друге, на 2025 рік потрібно буде подавати оновлену форму декларації з податку на нерухомість. Податківці нагадують, що нова форма Декларації набере чинності з 01.01.2025. До цього для визначення ПЗ з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, платники мають застосовувати поточну форму Декларації.

По-третє, податківці навели алгоритм заповнення оновленої форми №20-ОПП. Так, у ф. №20-ОПП потрібно по-новому заповнювати інформацію про місцезнаходження об’єкта. Для цього впроваджено нові графи 6 - 13. Це було зроблено для забезпечення інформативності і для зіставності даних було деталізовано місцезнаходження об’єктів оподаткування. Також ДПС навела нові е-формати форм заяв №1-ОПП, №17-ОПП та №20-ОПП.

 

Застосування нової ставки військового збору

ДПСУ видала роз’яснення для податкових агентів щодо застосування нової ставки військового збору з 1 грудня. Як її застосовувати щодо грудневих доходів та доходів інших місяців? Читайте з прикладами редакції – у новині.

Також нагадаємо, що за Законом №4113 для всіх «єдинників» початок сплати ВЗ перенесено на 1 січня 2025 року. Фізособи-«загальники» за 2024 рік ще також застосовують ставку ВЗ 1,5%. Вводиться низка уточнень щодо запровадження ВЗ як для ФОПів-«єдинників», так і для фізосіб. Докладніше це питання ми розглянули в окремій аналітиці.

До речі, Д. Гетманцев зауважив, що в Україні після закінчення війни проти росії не стануть скасовувати військовий збір, який зараз підвищили до 5%. Проте коли війна закінчиться та скасують воєнний стан, підвищення також скасують і він знову повернеться до значення у 1,5%.

 

Ще п’ять свіжих податкових роз’яснень

  1. Кому зі СГ слід підготуватися до встановлення платіжних терміналів з 1 січня 2025 року? З 1 січня 2025 року платіжні термінали (POS-термінали) будуть необхідні торговцям у населених пунктах з населенням менше ніж 5 тис. жителів (крім «єдинників» І групи, торговців з торговими автоматами, виїзної торгівлі, продажу власної продукції).
  2. Якими будуть граничні розміри доходів для «єдинників» І-ІІІ груп у 2025 році? Через встановлення МЗП з 1 січня 2025 року на рівні 8000 грн зростуть розміри граничних сум доходів для «єдинників» І-ІІІ груп. А саме: для І групи – 1336000 грн, ІІ групи – 6672000 грн, а для ІІІ групи – 9336000 грн.
  3. При нарахуванні зарплати у 2025 році її мінімальний рівень не може бути менше 8000 грн. Податківці нагадали, що розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір МЗП. Але з 1 січня 2025 розмір МЗП у місячному розмірі так і становитиме 8000 грн, у погодинному – 48 грн.
  4. Чи можна юрособі-«єдиннику» надавати фіндопомогу фізособам? Надання фінансової допомоги (поворотної або безповоротної) фізичній особі не є діяльністю у сфері фінансового посередництва, а отже, не суперечить вимогам перебування на ЄП, - зазначила ДПС.
  5. Як зміняться правила сплати за ліцензії на підакцизні товари у 2025 році? З 1 січня 2025 року ліцензії на право торгівлі пальним, алкоголем, тютюном, рідинами для е-сигарет надаються безстроково, а плата за них справляється щокварталу (для роздрібних) або щороку (для оптових) рівними частинами. ДПС навела розміри плат на 2025 рік.

 

30 грудня – останній день сплати податків за листопад 2024 року

За даними ДПС, 30 грудня (понеділок) є граничним терміном сплати податкових зобов’язань платниками податків за листопад 2024 року. Але ті, хто поки що не має можливості сплатити податки та підтвердили це, зможуть сплатити після закінчення війни.

Також податківці зауважують, що 31 грудня та 1 січня не вдасться поповнити рахунки з електронного адміністрування ПДВ та акцизу, а також перерахувати кошти щодо ЄСВ, митних платежів та інших податків.

 

Готуємося до подання фінзвітності за 2024 рік

Базовим звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік, яким на практиці вважається проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів. Тому річний баланс складається станом на кінець останнього дня звітного року – 31 грудня.

Про загальні правила складання фінзвітності за 2024 рік читайте у цій статті. А окремо про фінансову звітність-2024 для малих та мікропідприємств - у цій аналітиці.

 

Банкам надано право знижувати ліміти на перекази «з картки на картку»

10 грудня ПриватБанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк та Універсал Банк (найбільші банки-емітенти) та дві асоціації - НАБУ й АУБ підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Він стосується взаємодії банків та фінустанов із клієнтами – фізособами, ФОПами та ФОПами як частиною групи пов’язаних компаній. Зокрема, заплановано здійснювати перекази клієнтів з врахуванням запровадженого у банку ризик-орієнтованого підходу.

Меморандум викликав хвилю обговорення серед населення. Тож голова НБУ, А. Пишний, надав відповіді на найбільш резонансні запитання.

 

Інші новини

  1. Індекс інфляції за листопад - 101,9%. За даними Держстату від 10.12.2024, інфляція на споживчому ринку у листопаді 2024 р. порівняно з жовтнем 2024 р. становила 1,9%, з початку року – 10,4%.
  2. НБУ ухвалив рішення щодо нової облікової ставки із 13 грудня на рівні 13,5%. Відповідне рішення було прийнято 12 грудня 2024 року. Облікову ставку підвищено вперше з липня минулого року.
  3. З 1 січня психіатричні огляди працівників здійснюватимуться коштом роботодавця. МОЗ внесло зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин.
  4. Запуск другого рівня пенсійної системи: які наслідки для бізнесу? За словами радника Мінсоцполітики, саме держава інвестуватиме у накопичувальні пенсії громадян частину відрахувань із ПДФО та ЄСВ. Тож податкове навантаження залишається незмінним, а відбуватиметься внутрішній перерозподіл.
  5. Порядок направлення податкових вимог платникам податків зміниться. ДПСУ оприлюднила проєкт наказу Мінфіну «Про внесення змін до Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків».

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»