• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 13 - 19 січня

Продовження воєнного стану та загальної мобілізації, перебронювання працівників, граничні терміни сплати податків та зборів 20 та 30 січня, аналіз форми щомісячної єдиної «зарплатної» звітності та підготовка до подання фінансової звітності

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 13 - 19 січня

Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено до 9 травня

14 січня Президент В. Зеленський зареєстрував у ВРУ, а 15 січня ВРУ прийняла в цілому:

  • законопроєкт №12404 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»;
  • законопроєкт №12405 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації».

Ними передбачено продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів - тобто з 08 лютого і до 09 травня 2025 року.

 

Перебронювання працівників: що потрібно зробити?

Ми вже писали, що усі критично важливі підприємства повинні наново підтвердити свій статус. Це треба зробити до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв.

Якщо цього не зробити, статус критично важливого підприємство з 1 березня втратить. А отже, і його працівники втратять бронь від мобілізації.

Після підтвердження можна через «Дію» знову подати списки працівників для бронювання.

Звертаємо увагу, що Уряд вже дозволив підприємствам переброньовувати працівників через портал «Дія» без очікування 72 годин. Ця новація діятиме з 22 січня до 1 березня для підприємств, які оновили статус критично важливих. Відповідні зміни містяться в Постанові №36.

Також Кабмін вирішив надати бронь від мобілізації працівникам газової галузі України. Крім того, понад норму будуть заброньовані ремонтні бригади облгазів.

 

Придбаєте чай, каву, цукор та інші продукти в офіс: що з ПДВ?

Платник ПДВ купує для офісу товари (вода, кава, чай, цукор тощо), призначені для споживання працівниками та відвідувачами офісу. Чи визнавати ПЗ з ПДВ? Читайте у коментарі редакції до ІПК від 07.01.2025 №43/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК.

 

Ще п’ять свіжих податкових роз’яснень

  1. Заповнення додатка Д5 до декларації з ПДВ. У таблиці 1 додатка 5 здійснюється розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях. ДПС навела детальний алгоритм заповнення граф цього додатка.
  2. Хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році? За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу.
  3. За якою ознакою доходу зазначати в єдиній звітності нецільову фіндопомогу? За Довідником ознак доходів фізичних осіб сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір, відображається у додатку 4ДФ до єдиної звітності за ознакою доходу 169.
  4. Виправлення помилки через уточнення декларації з прибутку: чи буде штраф під час ВС? У разі самостійного виправлення помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних періодах, які припадають на період дії ВС, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафу.
  5. Чи подавати ФОПам додаток ЄСВ у складі декларацій за 2024 рік у разі його несплати через «воєнну» пільгу? ФОПи та самозайняті особи мають право не подавати розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за 2024 рік, якщо в цьому році не нараховувався та не сплачувався ЄСВ через «воєнну» пільгу.

 

Не пропустіть граничні терміни сплати податків та зборів

Нагадуємо, що 20 січня є граничним днем:

  • першої сплати ВЗ фізособами-«єдинниками» І, ІІ та IV груп за себе за січень. Для сплати ВЗ відкрито бюджетні рахунки для фізосіб-«єдинників» – код класифікації доходів бюджету 11011700. Хто може не сплачувати ВЗ з цієї категорії осіб - дивіться у новині;
  • сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року. Сума для сплати вже становить 5280 грн. Але через воєнний стан у 2024 році всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ, а з 2025 року такої пільги вже немає;
  • подання заяви про відмову від ЄП у разі перевищення обсягу доходу. Зокрема, фізособи-«єдинники» до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку ЄП у розмірі 15%. Заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

Крім того, за даними ДПС, 30 січня є граничним терміном сплати податкових зобов’язань платниками податків за грудень 2024 року. Але ті, хто поки що не має можливості сплатити податки та підтвердили це, зможуть сплатити після закінчення війни.

 

Що ще нового у ДПС?

  1. З 11 січня діють зміни до Положення про форму фіскального чека. Наказом Мінфіну №601 передбачено можливість зазначення у фіскальному чеку спрощеної назви товару, визначення платіжного термінала, поєднаного з РРО, а також внесення низки техправок. Зміни почали діяти з 11 січня, але старі форми чеків діють до 1 березня.
  2. Оновлено «Єдине вікно подання електронної звітності». У новій версії 1.33.1.0 станом на 10.01.2025 додано нові форми статзвітів №1-ціни (пром) (місячна), №1-торг та №24-сг (місячна). А також «Довідник податкових інспекцій» станом на 03.01.2025.
  3. З 1 січня реквізити рахунків для сплати платежів не змінилися. ДПС у своєму роз’ясненні наголосила, що з 1 січня 2025 року реквізити рахунків для сплати податків, зборів, платежів та сум єдиного внеску не змінювалися.

 

Який коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік?

Держгеокадастр повідомив, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12. У 2024 році діє загальний коефіцієнт і на сільськогосподарські угіддя. Відповідно для таких земель він також становить 1,12.

Крім того, ДПС розповіла про випадки подання витягу про нормативну грошову оцінку землі. Так, визначено лише два випадки, коли платник податків подає до ДПС витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Про них читайте тут.

 

Готуємося до подання фінзвітності за 2024 рік

Нагадуємо, що фінансову звітність за 2024 рік слід подати до Держстату та ДПС не пізніше 28 лютого включно. Для полегшення її складання підготували для вас окремі статті щодо кожної із форм звітності:

  • Баланс підприємства – це головний із фінансових звітів, який відображає майнове становище підприємства на початок і кінець звітного періоду. Розглянемо, як складати баланс за 2024 рік, у цій статті.
  • Другою формою фінзвітності після балансу є звіт про фінансові результати (форма №2). Він показує склад доходів і витрат підприємства, і в ньому формується фінансовий результат – прибуток або збиток.
  • Третій звіт з комплекту повної фінансової звітності — це звіт про рух грошових коштів. Складати його можна за прямим та непрямим методом. Про це читайте тут.
  • Звіт про власний капітал деталізує інформацію з розділу I пасиву Балансу та з розділу II звіту про фінрезультати. Розгляньмо на прикладі, як скласти звіт про власний капітал – у цій статті.
  • Примітки до річної фінансової звітності за 2024 рік. Як вимагають НП(С)БО, до деяких статей фінзвітності потрібно наводити додаткову інформацію у примітках. Для цього передбачено типову форму приміток, яку ми і розглянемо у цій статті.

 

Ще три статті від редакції щодо подання звітності

  1. Щомісячна єдина «зарплатна» звітність. Як будемо звітувати з ПДФО, ВЗ та ЄСВ щомісяця? Чи зміниться принцип заповнення додатків? Як виправляти помилки, допущені у квартальній звітності? Що зміниться для гіг-контрактів? Читайте тут. Нагадуємо, що за неподання, подання з порушенням строків, подання не в повному обсязі єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ тягне за собою накладення фінштрафу у розмірі 1020 грн та адмінштрафу у розмірі від 34 до 51 грн.
  2. Зміни до декларації з акцизного податку – з січня 2025 року. Зміни стосуються понаднормативних втрат сировини та товарів, податкових векселів у разі розливу імпортного алкоголю у споживчу тару, реалізації пального для Міноборони та електронних акцизних марок.
  3. Декларація з плати за землю – 2025. Хто має подавати цю декларацію: тільки юрособи чи і ФОПи також? Хто звітує: лише власники земельних ділянок чи й орендарі теж? Як порахувати податкове зобов’язання для цієї декларації? Розглянемо особливості її заповнення ось тут.

 

До уваги роботодавців!

  1. Що змінилося у фінансуванні лікарняних та декретних? Законом №4158 відновлено надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності і пологах за місцем роботи за сумісництвом. Також внесено зміни щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві.
  2. Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю. Прийнятий у ІІ читанні законопроєкт №5344-д передбачає вибір для роботодавців: або працевлаштувати осіб з інвалідністю, або сплатити цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до Фонду соціального захисту таких осіб. Які штрафи діють за непрацевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році – читайте ось тут.
  3. Для роботодавців пропонують встановити норматив для працевлаштування ветеранів. Законопроєктом №12398 пропонується встановити норматив для працевлаштування ветеранів війни у кількості 1 особа - для підприємств з чисельністю від 8 до 25 осіб, 4% робочих місць - для підприємств з чисельністю 25 і більше штатних працівників.
  4. Як встановлюються строки для виплати заробітної плати? Зарплата має виплачуватися працівникам регулярно в робочі дні. Строки встановлюють колдоговором або нормативним актом роботодавця. Погоджує виборний орган первинної профспілкової організації чи інший уповноважений на представництво трудовим колективом орган.
  5. Донарахування зарплати за періоди до 1 грудня: яку ставку ВЗ застосовувати? Якщо роботодавець виявив помилку – заниження суми зарплати, яка сталася в попередніх місяцях і виправляється (донараховується) після 1 грудня 2024 року, то для утримання слід застосовувати ставку ВЗ в 5%.

 

Інші новини

  1. З 17 по 20 січня ЄДР та інші держреєстри працюватимуть нестабільно. З 22:00 17 січня по 08:00 20 січня 2025 року проводитимуться фінальні технічні роботи з відновлення інфраструктури реєстрів, які постраждали внаслідок масштабної кібератаки. В ці дні не працюватимуть ЄДР та інші держреєстри.
  2. Чи планують підвищувати МЗП у 2025 році? У Мінфіні розповіли, що можливість підвищення розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати буде розглянуто у разі позитивної динаміки зміни макропоказників економічного і соціального розвитку.
  3. Удосконалення адміністрування акцизу. Законопроєктом від Уряду передбачено реалізацію відображення в СЕА РП та СЕ відомостей про власників пального та встановлення відповідальності за здійснення зберігання пального або спирту етилового без реєстрації платником акцизу.
  4. Новації в оподаткуванні імпорту посилок. Законопроєктом передбачено, що товари, які громадяни купують на маркетплейсах або інших подібних платформах, підлягатимуть оподаткуванню ПДВ незалежно від їх вартості. Ввізне мито справлятиметься лише у разі, якщо їх вартість буде більша за 150 євро.
  5. Довідки про страховий стаж за ОК-5 та ОК-7: коли та як формуються? Довідка ОК-5 містить дані щодо суми заробітку для пенсії, визначення страхового стажу. Вона формується за будь-який період починаючи з 2000 р. Довідка ОК-7 містить відомості про суми зарплати, з якої сплачується ЄСВ, та страховий стаж за період із 2011 р.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»