• Посилання скопійовано

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 24 - 30 березня

Перебронювання працівників з 1 квітня, оновлення плану-графіка перевірок ДПС та довідника типів об'єктів оподаткування, застосування нових форм декларацій «єдинниками» 3 групи, нюанси працевлаштування осіб з інвалідністю та штраф за невиконання нормативу

«Дебет-Кредит» за тиждень. Найкоротші бухгалтерські новини за 24 - 30 березня

Що нас чекає у квітні?

Традиційно на початку місяця редакція розповіла про те, які зміни та події чекають нас протягом найближчих 30 днів. У квітні це:

  • зміни у сплаті акцизу для виробників спирту та біоетанолу,
  • автоматичний перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів,
  • право зовнішніх сумісників на фінансування виплат ПФУ,
  • застосування нових форм декларацій «єдинниками» 3 групи;
  • граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за І квартал 2025 року тощо.

Загалом про 24 зміни та події, які відбудуться наступного місяця, читайте в огляді від редакції. А щоби не пропустити нічого важливого за березень, радимо ознайомитися з добіркою 12 найцікавіших матеріалів за цей місяць – ось тут.

 

ДПС оновила план-графік перевірок на 2025 рік

28 березня ДПСУ оприлюднила оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік з урахуванням коригування (березень 2025). Як завжди, план-графік складається з чотирьох розділів:

  • Розділ I «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» та
  • Розділ II «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів». Згідно з ними буде проведено 3592 перевірки юросіб.
  • Розділ ІІІ «Документальні планові перевірки фізичних осіб». Він налічує 1027 осіб (раніше було 1028) до яких наступного року планує завітати з візитом ДПС (у т.ч. вже й ФОПів - платників єдиного податку І та ІІ груп).
  • Розділ IV «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». З таких питань податківці планують провести 267 перевірок.

Як не потрапити до плану-графіка перевірки від ДПС? Читайте у цій новині.

 

Що ще нового у ДПС?

  1. Оновлено довідник типів об'єктів оподаткування (станом на 19.03.2025) для заповнення ф. №20-ОПП. Він містить 451 об’єкт оподаткування.
  2. Внесено зміни до форми запиту про отримання витягу з реєстру платників ПДВ. Удосконалено порядок формування і надання витягу з реєстру платників ПДВ шляхом впровадження нового способу отримання витягу – в е-формі. При поданні запиту про отримання витягу техзасобами електронних комунікацій в е-формі обирається код форми – J1301705.
  3. Суд на боці ДПС у питання застосування штрафу за порушення обліку товарних запасів. Платник під час проведення фактичної перевірки на вимогу контролюючого органу не надав Форму ведення обліку товарних запасів. Ненадання підтвердних документів визначено самостійною підставою для застосування штрафної санкції.
  4. Поступове збільшення ставок акцизу на тютюнові вироби. 25 березня набрав чинності Закон №4115 щодо нових розмірів ставок акцизного податку на тютюнові вироби. Підкреслимо, що вони збільшуватимуться поступово до 2028 року. Докладніше про зміни тут.
  5. Блокування накладних та ризиковий статус: чіткі рішення від голови ДПС. ДПС створила 29 консультаційних центрів, які реально допомагають бізнесу; з початку року майже 10 тисяч підприємств виведено з «ризикових»; рівень блокування ПН зменшився до 0,39%. Податкова також запропонувала комплекс інших заходів для реальних змін.

 

Платникам ЄП 3 групи: з 1 квітня починається застосування нових форм декларацій

Нагадуємо, що платники ЄП 3 групи (як ФОПи, так і юрособи) мають звітувати за І квартал 2025 року вже за новими формами. Докладніше про нюанси подання та заповнення декларацій для «єдинників» на 3 групі читайте у статтях від редакції:

 

Чотири свіжі податкові роз’яснення

  1. Десять базових правил подання звіту з типом «Уточнюючий». Розрахунок і додаток Д1 з типом «Уточнюючий» при виправленні сумових помилок подають після закінчення строку з типом «Звітний» та/або «Звітний новий», як за звітний період, так і за попередні періоди, при коригуванні сум з кодами типів нарахувань «2» та «3».
  2. Виправлення помилки у формі №20-ОПП після отримання копії наказу про перевірку. Заява за ф. №20-ОПП не підпадає під визначення податкової декларації, тому нормами ПКУ не передбачено заборони її подання після отримання копії наказу про проведення документальної перевірки до початку перевірки/у день початку перевірки/під час перевірки.
  3. Чи може платник податків сплачувати за іншого платника кошти з власного рахунку? Сплата податку, збору, платежу, ЄСВ здійснюється платником безпосередньо. Платник податків не має права сплачувати кошти з власного рахунку та від власного імені за іншого платника.
  4. Право на ПСП фізособи, яка одночасно з пенсією отримує зарплату. Фізособа, що одночасно з пенсією з ПФУ отримує зарплату, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму ПСП та за умови подання роботодавцю заяви про застосування пільги.

 

Не пропустіть! Сьогодні останній день сплати податків за лютий 2025 року

За даними ДПС, 31 березня є граничним терміном сплати податкових зобов’язань платниками податків за лютий 2025 року. Яких саме – дивіться тут.

Але ті, хто поки що не має можливості сплатити податки та підтвердили це, зможуть сплатити після закінчення війни.

 

Як переброньовувати працівників з 1 квітня?

Нагадуємо, що до 1 квітня 2025 року роботодавцям-юрособам треба провести перебронювання працівників. Звісно, це можна зробити і після 1 квітня. З цієї дати просто анулюються старі броні (крім тих, що були оформлені за Постановою №45). І, якщо ви не подбали про перебронювання, то будь-кого з ваших працівників (якщо вони не мають інших відстрочок та перебувають на військовому обліку) можуть мобілізувати.

Так само і статус критичного підприємства – він не є чимось сталим. Якщо ви його перепідтвердили – за вами і далі стежитимуть. І як тільки ви не будете відповідати критеріям – цей статус анулюють, а разом з ним – і всі оформлені вами броні. Проте статус критичного підприємства можна буде отримати і після 1 квітня, і забронювати працівників в межах квоти можна буде після 1 квітня. Докладніше – у статті від редакції.

Також звертаємо увагу, що з 1 квітня перебронювання в «Дії» і далі буде можливе за добу.

 

Ще три цікаві роз’яснення щодо бронювання працівників

По-перше, у листі від 07.03.2025 №116/2/1/6/21/05 Міноборони зазначило, що військовозобов’язані, які підлягають бронюванню, автоматично зараховуються на спеціальний військовий облік за певних умов. Тобто окрему інформацію про заброньованих подавати до ТЦК не треба.

По-друге, що робити, якщо під час бронювання у «Дії» працівник не відображається в Реєстрі військовозобов’язаних або видає помилку, що він не працевлаштований? Вирішити проблему можна спробувати через спеціальну google-форму. Докладніше читайте тут.

По-третє, бронь за Постановою №45 діє і після 31.03.2025! Мінекономіки у листі від 21.03.2025 №2704-20/24616-03 наголосила, що вимоги Постанови №1322 щодо перебронювання працівників не застосовуються до відстрочок, наданих військовозобов’язаним за Постановою №45.

 

Нюанси працевлаштування осіб з інвалідністю та штраф за невиконання нормативу

  1. Працівник зі статусом інвалідності працює неповний робочий день: що з нормативом? Для розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю включається особа з інвалідністю, яка працює за основним місцем роботи, на неповний робочий день (тиждень).
  2. Які документи треба мати при прийнятті на роботу особи з інвалідністю? Під час працевлаштування особа з інвалідністю повинна надати роботодавцю, зокрема, довідку медико-соціальної експертної комісії та виписку з акта-огляду медико-соціальної експертної комісії, де вказані строк, група інвалідності та її причина.
  3. До 15 квітня роботодавці мають сплатити штраф від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю. Жодних пільг на час воєнного стану не встановлено. Тому порушення термінів сплати штрафу тягне за собою нарахування пені. Звертаємо увагу, що Фонд виклав нові дані рахунків для 2025 року.

 

До уваги роботодавців!

  1. Найпоширеніші помилки при перевірках ТЦК. Найчастіше ТЦК виявляє такі порушення: прийняття військовозобов’язаного на роботу без військово-облікового документа; неведення підприємством військового обліку; непризначення особи, відповідальної за ведення військового обліку; невиконання розпорядження ТЦК.
  2. Лікарняні та декретні сумісникам. З 4 квітня повертаються лікарняні та декретні за рахунок ПФУ сумісникам. Жодних перехідних правил не встановили. Розглянемо основні аспекти розрахунку лікарняних для них у цій статті. З якого доходу нараховувати лікарняні – читайте тут.
  3. У якому місяці відображати нарахування перехідних відпусткових? На суму відпусткових ЄСВ нараховують у місяці їх виплати з огляду на максимальну базу нарахування ЄСВ і сплачують в місяці виплати відпусткових. У звітності з ЄСВ в додатку Д1 їх відображають у місяці нарахування окремими рядками в розрізі місяців.
  4. Сумісники внутрішні та зовнішні в єдиній «зарплатній» звітності: як складаємо додатки Д1 та 4ДФ? Те, яким є місце роботи для працівника – основним чи сумісництвом, визначає наразі сам працівник. Проте це має бути зазначено і в кадрових документах, і в єдиній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ.
  5. Раді пропонують уточнити у КЗпП порядок сплати податків і зборів за час вимушеного прогулу. Законопроєктом №13126 пропонується уточнити у ст. 235 КЗпП, що податки і збори зі суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягатимуть нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та вираховуються при виплаті працівнику.

 

Три новоприйняті закони

  1. Ринковий нагляд за продукцією, що реалізується через інтернет: прийнято за основу урядовий законопроєкт №12426 щодо удосконалення державного ринкового нагляду та системи технічного регулювання відповідно до вимог Європейського Союзу.
  2. Роботодавцям заборонять під час війни односторонньо зупиняти дію колдоговору: прийнято за основу законопроєкт №12291-1 «Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо зупинення дії окремих положень колективного договору».
  3. Зміни до КЗпП щодо надомної та дистанційної роботи: прийнято в цілому законопроєкт №10164-1, який передбачає, що при направленні працівника, який виконує роботу дистанційно, у службове відрядження працівник зобов’язаний повідомити роботодавця про своє місцезнаходження будь-яким зручним способом (з використанням інформаційно-комунікаційних технологій).

 

Зміни у поданні статзвітності під час війни: урядовий законопроєкт

24 березня у ВРУ зареєстровано проєкт Закону №13132 «Про внесення змін до пункту 1 Закону України "Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" щодо особливостей подання звітності у період дії воєнного стану або стану війни».

Законопроєктом передбачено, що дія положень Закону №2115 щодо подання звітів та інших документів протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни не поширюватиметься на подання статистичної, фінансової та іншої звітності.

Також звертаємо увагу, що Держстат продовжує щорічне традиційне оновлення форм державних статистичних спостережень. Минулого тижня оновлено форми стазвітів №51-вод (місячна), №31-вод (квартальна), №1-кб (місячна), №1-інновація (один раз на два роки) та №1-КЗР (місячна).

 

Як працюватимемо та відпочиватимемо у квітні 2025?

Завдяки Великодню українці мали б мати подовжені вихідні з 19 по 21 квітня. Але через війну працівники працюватимуть у понеділок 21 квітня з оплатою праці як у звичайний (несвятковий) робочий день. Більше читайте тут.

Норми тривалості робочого часу на підприємстві у 2025 році можна переглянути тут.

 

Інші новини

  1. Відстрочка через «Резерв+» — тепер для усіх осіб з інвалідністю (навіть без пенсійного посвідчення). Заступник Міністра оборони К. Черногоренко повідомила, що відтепер ще більше людей з інвалідністю зможуть отримати відстрочку через «Резерв+» — навіть якщо в них немає пенсійного посвідчення. Крім того, до 8 травня у застосунку з’являться ще два типи відстрочок.
  2. Змінився Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Зокрема, доповнено перелік виплат, які враховуються / не враховуються для призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
  3. До 31 липня призовники мають стати на військовий облік. З 1 січня до 31 липня 2025 року всі громадяни України чоловічої статі, яким виповнюється 17 років, зобов’язані стати на військовий облік онлайн через застосунок «Резерв+» або особисто в ТЦК та СП. За несвоєчасну реєстрацію – штраф від 17000 до 25500 грн.
  4. Трудовий стаж для пенсії: роз'яснення від ПФУ. Трудовий стаж, отриманий до 1 січня 2004 року, зараховується на підставі записів у трудовій книжці. Також до нього входять військова служба, навчання у вищих і середніх навчальних закладах, період отримання допомоги по безробіттю, робота за договорами ЦПХ тощо.
  5. НБУ готує зміни до порядку емісії та еквайрингу платіжних інструментів. Пропонується внести зміни до порядку емісії та еквайрингу платіжних інструментів, у тому числі платіжних карток. Це сприятиме підвищенню прозорості проведення платіжних операцій з використанням платіжних інструментів та посиленню захисту прав користувачів.

Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: «Дебет-Кредит»/Новини порталу

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Новини порталу»