Це – перший цього року (сто пʼятдесят третій загалом і пʼятдесят пʼятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам. За три тижні, що минули з моменту написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого на цю тему. А саме:
- розкажемо, яких працівників не зазначають у рядку 105 додатка 1 до єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ;
- дізнаємося, якими є розмір ПСП і граничний розмір доходу для її застосування у 2025 році;
- проінформуємо про появу проєкту щомісячної єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ;
- зауважимо, що через кібератаку Мінʼюсту чинні бронювання продовжено на місяць;
- повідомимо, що сумісники матимуть право на фінансування лікарняних від ПФУ;
- зазначимо, що у Дії вже можна самостійно анулювати бронювання;
- розповімо про працевлаштування осіб з інвалідністю та долю штрафу за невиконання нормативу у 2025 році;
- зʼясуємо, як обчислювати лікарняні та декретні у 2025 році.
Гарного вам читання!
Яких працівників не зазначають у рядку 105 додатка 1 до єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
Кількість працівників, яким нараховується зарплата, зазначається в рядку 105 єдиної звітності.
При цьому до рядка 105 не включаються працівники, стосовно яких у додатку 1 до єдиної звітності зазначено тільки кількість днів перебування у трудових відносинах, проте ним не здійснювалося нарахування заробітної плати у звітному періоді, зокрема, у зв’язку із:
- відпусткою без збереження заробітної плати (якщо така відпустка тривала протягом всього звітного періоду);
- перебуванням протягом всього звітного періоду на лікарняному, який фактично буде оплачений тільки в наступному звітному періоді;
- перебуванням протягом всього звітного періоду у відпустці (оскільки відпусткові були нараховані в попередньому звітному періоді);
- іншими підставами, визначеними законодавством.
Якими є розмір ПСП і граничний розмір доходу для її застосування у 2025 році?
Нагадаємо, що згідно з
пп. 169.1.1 ПКУ податкова соціальна пільга надається для будь-якого платника податку в розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (з розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року. Ця норма у 2024 році не змінювалася.
У 2025 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб залишається на рівні 2024 року – 3 028 грн.
Отже, у 2025 році базовий розмір ПСП (100%) становить: 3 028 грн х 50% = 1 514 грн.
Відповідно до абз. 1
пп. 169.4.1 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує певного порогу – суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Тобто у 2025 році цей поріг становитиме: 3 028 грн х 1,4 = 4 240 грн.
Про це та про те, в яких розмірах застосовувати ПСП за різними підставами, ми розповідали
тут.
Щомісячна єдина звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ: оприлюднено проєкт нової форми
Нагадаємо, що відповідно до
Закону №4015 з 1 січня 2025 року
змінився термін подання звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ на щомісячний.
З огляду на це, 31 грудня 2024 року Мінфін
оприлюднив проєкт свого наказу, яким викладено у новій редакції:
- форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджену наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4(завантажити), з додатками;
- Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (завантажити).
Через кібератаку Мінʼюсту діючі бронювання продовжено на місяць
24 грудня КМУ
ухвалив рішення автоматично подовжити діючі бронювання від мобілізації на один місяць, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Це стосується бронювань, які були чинними станом на 19 грудня 2024 року та надані відповідно до
Постанови №76 від 27 січня 2023 року. Рішення пов’язане з тимчасовим призупиненням роботи держреєстрів через кібератаку.
Приклад: якщо строк дії бронювання працівника завершувався 20 грудня 2024 року, його буде автоматично продовжено до 20 січня 2025 року. Якщо ж бронювання завершилося до 19 грудня, тобто до кібератаки – роботодавці зможуть його поновити після відновлення роботи реєстрів.
Відтепер у Дії можна самостійно анулювати бронювання
31 грудня на порталі Дія
запустили можливість анулювання бронювання для військовозобовʼязаних працівників.
Як анулювати бронювання працівника на порталі Дія?
1. Авторизуйтесь на порталі з електронним підписом юридичної особи.
3. Подайте заяву з даними про працівників на розбронювання.
4. Перевірте заяву та підпишіть її електронним підписом.
5. Очікуйте результат протягом доби – на електронній пошті та в особистому кабінеті.
Зверніть увагу, що податися на анулювання можна лише раз на 30 днів. А якщо компанія втрачає статус критичності, то бронювання анулюється автоматично.
Сумісники матимуть право на фінансування лікарняних від ПФУ
4 січня відбулося офіційне опублікування у газеті «Голос України» Закону від
18.12.2024 №4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування».
Уточнено норми абзацу другого частини першої
статті 22 Закону №1105 стосовно права застрахованих осіб на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом, що відповідатиме іншим нормам зазначеного Закону та Закону “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Також змінами до
Закону №1105 пропонується встановити, що застрахованим особам, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками, у зв’язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження такого страхувальника та/або внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, що підтверджується даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страхові виплати призначаються за заявою застрахованої особи, поданою до уповноваженого органу управління в паперовій або електронній формі, та здійснюються територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем проживання / перебування застрахованої особи.
І наостанок - дві аналітики від редакції
У 2025 році, як і в минулі роки, усі роботодавці мають виконувати нормативи створення робочих місць для працівників з інвалідністю. Зокрема, якщо роботодавець наймає від 8 до 25 працівників, він повинен облаштувати одне робоче місце для працівника з інвалідністю. Про це ми писали
тут.
Як рахуватимемо лікарняні та декретні у 2025 році ? Як будемо оплачувати лікарняні сумісникам з квітня 2025 року? Про що треба пам’ятати бухгалтеру? Про це читайте
тут.
Наразі це все.
Більше новин на тему трудових відносин та зарплати ви знайдете тут, а консультацій – тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»