Це – вісімнадцятий цього року (сто пʼятдесят другий загалом і п’ятдесят четвертий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам. За три тижні, що минули з моменту написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого на цю тему. А саме:
- проінформуємо про оновлення Класифікатора професій;
- дізнаємося, як розраховувати середню зарплату для бронювання працівників;
- зупинимося на застосуванні податковими агентами нової ставки ВЗ з 1 грудня;
- підкреслимо, що з 2025 року слід подавати нові звіти з праці;
- поговоримо про резерв на оплату відпусток у 2025 році;
- наведемо деталі складання графіку відпусток;
- наголосимо, що з 1 грудня відновлюється бронювання на порталі Дія.
Гарного вам читання!
Оновлено Класифікатор професій: кого стосуються зміни?
Мінекономіки вдруге за поточний рік своїм
наказом від 13.12.2024 №22571 затвердило Зміну №14 до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій».
Оскільки Наказ №22571 є внутрішнім, то він набирає чинності з дня його затвердження. Тобто зміни до Класифікатора запрацювали з 13 грудня.
Відбулися такі оновлення:
- змінено 2 професійні угруповання;
- додано 1 професійне угруповання;
- скасовано 63 професійні назви робіт;
- змінено 34 професійні назви робіт;
- внесено 72 професійні назви робіт.
Про це та про те, що треба зробити кадровику через ці зміни, ми розповіли
ось тут.
Як розраховувати середню зарплату для бронювання працівників?
Для приватних підприємств встановлено обов’язковий критерій бронювання — нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал має бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн на 15 листопада 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не менше 20 тис. гривень.
Але деталей розрахунку такої суми в
Порядку №76 не встановлено.
Мінекономіки
надало розʼяснення щодо цього питання. Зокрема, рекомендовано розрахунок середньої заробітної плати здійснювати відповідно до даних єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Це треба робити шляхом ділення суми рядків 1.1 «сума нарахованої заробітної плати», 1.3 «сума оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платників податків», 1.4 «сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів ПФУ» на рядок 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату».
Застосування нової ставки ВЗ податковими агентами з 1 грудня: розʼяснення від ДПС
За розʼясненням ДПС, до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати, у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).
До зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5%.
Про це ми писали
тут, а свої приклади наводили
ось тут.
З 2025 року слід подавати нові звіти з праці
- №1-ПВ (місячна) «Звіт із праці»;
- №1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці».
Згідно з текстом наказу нові форми вводяться в дію починаючи зі звіту:
- за І квартал 2025 року - №1-ПВ (квартальна) "Звіт із праці";
- за січень 2025 року - №1-ПВ (місячна) "Звіт із праці".
Як і раніше, ці форми подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб відповідно до затвердженої методології до територіального органу Держстату. Про це все ми писали
тут.
Графік відпусток на 2025 рік: готуємось до нового року!
Згідно з
п. 20 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджених за погодженням з ВЦРПС
постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984 №213, графік відпусток складається на кожен календарний рік не пізніше 5 січня поточного року.
Проте краще скласти такий графік у грудні 2024 року, щоби вже у січні 2025 року працівники мали можливість піти у відпустку згідно з цим графіком.
Особливо важливо мати цей графік юрособам, які створюють резерв відпусток, адже у такому разі без цього графіка не обійтися. Докладно про створення цього резерву, а також про те, хто обов’язково повинен складати такий резерв, ми розповімо в окремій статті. А тепер лише зазначимо, що перше нарахування і використання цього резерву відбувається саме у січні. Тож у цьому місяці на підприємстві вже має бути графік відпусток. Про це докладніше читайте в нашій аналітиці
за посиланням.
УВАГА! З 1 грудня відновлюється бронювання на порталі Дія
За інформацією Мінекономіки, з 1 грудня 2024 року процедура бронювання знову стала доступною через портал «Дія». Для того, щоби бронювати своїх працівників, підприємство повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями. У бізнесу є на це понад три місяці – до кінця лютого 2025 року.
Водночас Уряд передбачив для підприємств з діючою критичністю можливість бронювати до 28 лютого 2025 року нових працівників, або у разі завершення бронювання діючих працівників. Тобто до кінця відведеного строку на оновлення критичності. За цей час підприємства зможуть пройти процедуру і після отримання нової критичності – бронювати працівників на строк до 12 місяців.
Приклад. Якщо термін бронювання працівників закінчується 5 січня 2025 року, а підприємство не встигло ще оновити критичність упродовж грудня, то може продовжити бронювання цих працівників через Дію, але на термін не довше ніж термін дії їхньої критичності та не довше ніж до 28 лютого 2024 року. Якщо ж підприємство вже оновило критичність – воно може вже у грудні 2024 року почати процес перебронювання цих працівників на новий строк – до 12 місяців.
І наостанок - аналітика від редакції
Щоби рівномірно розподілити витрати на оплату щорічних відпусток протягом року, підприємство складає графік відпусток на рік, рахує планову річну суму відпусткових (разом з ЄСВ) і визначає відсоток, за яким нараховуватиметься сума резерву протягом року. Про це ми писали
тут.
Наразі це все.
Більше новин на тему трудових відносин та зарплати ви знайдете тут, а консультацій – тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»