
Квартальна єдина звітність з ЄСВ, ПДФО та ВЗ, але не для всіх: альтернативний законопроєкт
1 квітня Г. Третьякова зареєструвала у ВРУ законопроєкт №13108-1 щодо спрощення механізму подання звітності для окремих платників єдиного внеску.
Він є альтернативним до законопроєкту №13108, про який ми розповідали тут. Нагадаємо, що ним передбачено перехід від щомісячного до квартального подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.
Але, на думку Третьякової, зміна періодичності подання звітності з щомісячної на квартальну не сприятиме спрощенню ведення господарської діяльності та зниженню витрат підприємців, оскільки квартальна звітність передбачає подання податкового розрахунку з розбивкою по місяцях. А це, своєю чергою, створюватиме додаткове бюрократичне навантаження під час складання звітності.
Тож законопроєктом №13108-1 передбачено квартальну звітність для платників податків з кількістю працівників не більше 10 осіб та у яких немає випадків необхідності призначення працівникам соц- та страхових виплат, розрахунок яких залежить від місячного заробітку.
До уваги «єдинників»! Нові форми декларацій вже доступні в Е-кабінеті
Звертаємо увагу, що з 1 квітня нові форми вже доступні в Е-кабінеті за такими кодами:
- F0103309 - Податкова декларація платника єдиного податку – ФОП, у якого (податковий (звітний) період квартал;
- F0103407 - Податкова декларація платника єдиного податку – ФОП, у якого (податковий (звітний) період рік;
- J0103509 - Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи);
- F/J 0103806 - Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи.
Крім того, податківці оновили «Єдине вікно» до версії 1.33.4.0 станом на 28.03.2025, де також додали формати нових декларацій з ЄП для всіх груп.
Докладніше зміни до декларацій розглянули в окремій статті.
Перша сплата ВЗ «єдинниками» ІІІ групи: обираємо правильно рахунок та сплачуємо своєчасно!
Нагадаємо, що зараз згідно з пп. 1.2 – 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ платниками ВЗ є, зокрема, фізособи-«єдинники» першої, другої і четвертої груп та платники єдиного податку третьої групи.
Тобто з січня 2025 року з’явився новий обов’язок щодо сплати ВЗ «єдинниками». І діятиме він з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Коли вперше необхідно сплатити ВЗ «єдинникам» ІІІ групи? Як обрати правильно рахунки для сплати ВЗ? Як заповнити платіжку? Яким буде штраф за несвоєчасну сплату ВЗ «єдинниками» ІІІ групи? Читайте тут.
До речі, про помилкову сплату податків можна дізнатися через сервіс «Е-повідомлення».
З ким не можуть співпрацювати фізособи-«єдинники» 1-3 груп?
ФОП, які працюють на єдиному податку, мають обмеження щодо категорій контрагентів. Тож у цій новині:
- поговоримо про категорії контрагентів, які може обирати фізособа-«єдинник» з 1, 2 та 3 груп;
- зупинимося на можливості виконання робіт такими СГ,
- розповімо про наслідки роботи зі забороненими контрагентами.
Що нового у ДПС?
- Змінився порядок оформлення результатів документальних перевірок. Порядок привели у відповідність до Закону №3603-ІХ щодо вдосконалення онлайн-комунікацій з платниками податків та Закону №2970-IX щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки.
- Як правильно підготуватися до перевірки ДПС? ДПС може завітати не тільки з плановою перевіркою, але й позаплановою. Але в будь-якому разі до неї можна підготуватися. Як саме, читайте в новині.
- З 31 березня – нові довідники податкових пільг. ДПСУ оприлюднила нові довідники податкових пільг №128/1 та №128/2 (станом на 31.03.2025). У них надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухомість, місцевих податків та зборів.
- ДПС отримала новий інструмент контролю за онлайн-продажами. З 1 березня ДПС отримує із Системи обліку даних РРО інформацію щодо громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари; щодо ФОП, які також отримують кошти на свої рахунки і при цьому не мають зареєстрованих РРО/ПРРО.
- ДПСУ оприлюднила проєкт змін до декларації з рентної плати. У новій редакції викладено додатки 8, 9, 12, 15, 16, а також з'являться два нові додатки - 17 «Кодифікатор видів спеціального використання лісових ресурсів» та 18 «Перелік видів користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин».
П’ять свіжих податкових роз’яснень
- Як правильно заповнити рядок 103 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? За роз'ясненням ДПС, кількість працівників, яким у звітному періоді нараховано заробітну плату, зазначається в рядку 103 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Саме цей показник береться для бронювання працівників.
- З 1 квітня до мінімального акцизного ПЗ застосовується коефіцієнт 1,1: що врахувати? На яких платників акцизу та на яку продукцію поширюється коефіцієнт 1,1? У які періоди та за яких обставин застосовується коефіцієнт 1,1? Як відображатиметься у звітності за 2025 рік застосування коефіцієнта 1,1 до розміру мінімального акцизного ПЗ? Читайте тут.
- Неплатник ПДВ, якому виписали податкову накладну, виявився платником ПДВ: що робити? Якщо ПН виписано на неплатника ПДВ, а він згодом виявився платником, можна або подати уточнюючі декларації, зареєструвати коригування та нові ПН, що може призвести до штрафів, або не виправляти помилку, а компенсувати її клієнту через майбутні постачання.
- Коригування та виправлення помилки з ЄCВ, допущеної у попередніх звітних (податкових) періодах. У додатку Д1 до Розрахунку за звітний період можна провести коригування та виправити помилку, яка стосується сум ЄСВ, допущену у попередніх звітних (податкових) періодах, шляхом донарахування або зменшення ЄСВ, застосовуючи коди типу нарахувань 2 або 3.
- 5. Як застосовувати нові правила формування МРЦ на тютюн? З 25 березня роздрібна ціна продажу тютюнових виробів, на які встановлюються МРЦ, не може бути меншою за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне ПЗ зі сплати акцизу, помножене на коефіцієнт 1,45.
Бронювання працівників: що нового?
З 1 квітня усі бронювання, які були оформлені за старими правилами, втратили чинність. Продовжити бронювання своїх фахівців після цієї дати можуть лише компанії, які вже оновили статус критичності відповідно до нових вимог.
Також Урядом було прийнято рішення про надання можливості бронювати військовозобов’язаних працівників підприємств тепло- та водопостачання й управління побутовими відходами до 75%.
Крім того, 2 квітня опублікована та набрала чинності постанова КМУ від 28.03.2025 №360. Нею внесено зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних та Критеріїв і порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими. Що принесла нам нова постанова КМУ – приємні чи не дуже звістки? Читайте у статті від редакції.
Зверніть увагу, що з 02.04.2025 терміни опрацювання перебронювань працівників у «Дії» становлять 72 години. Також команда «Дії» повідомила, що разом із партнерами з «Оберіг» все ще працює над урахуванням мобілізованих у загальній кількості військовозобов'язаних станом на 18 травня 2024 року. Але станом на 5 квітня 2025 року цю функцію так і не реалізовано.
Квітневі зміни щодо мобілізації
З 1 квітня е-формат постанов став обов’язковим для всіх ВЛК. Як працює електронне направлення? Що буде, якщо згенерувати е-направлення і не прийти на ВЛК? Що таке електронна постанова ВЛК? Чи видадуть рішення ВЛК на руки після огляду? Читайте тут.
Крім того, 4 квітня Уряд схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти», яким уточнено перелік тих, хто не підлягає мобілізації.
А ще К. Черногоренко розповіла, до 8 травня у застосунку Резерв+ з’являться ще два типи відстрочок: люди з тимчасовою непридатністю до військової служби від 6 до 12 місяців та ті, які мають дружину/чоловіка у війську та дитину до 18 років.
До уваги роботодавців!
- За використання старої форми повідомлення про працевлаштування – штраф 8000 грн. З 26 лютого 2025 р. в Україні діє оновлена форма Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту. У разі подання повідомлення за старою формою ДПС може його прийняти, але Держпраці може визнати це порушенням.
- Про зміну облікових даних у березні потрібно повідомити ТЦК та СП (додаток 4) до 4 квітня. Підприємства у 5-денний строк з дня проведення звіряння вносять до списків персонального військового обліку зміни облікових даних та надсилають до ТЦК щомісяця до 5 числа повідомлення про зміну облікових даних (якщо такі є). Якщо зміни були у березні, то подати повідомлення про зміну облікових даних потрібно до 4 квітня включно.
- З 4 квітня повернулися лікарняні та декретні за рахунок ПФУ сумісникам. Основні аспекти розрахунку лікарняних для них розглянули у цій статті.
- Списки щодо додаткової відпустки та скороченого робочого тижня зміняться. СПО профспілок оприлюднив проєкт постанови КМУ, якою вносяться зміни до списків виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, які дають право на щорічну додаткову відпустку і скорочену тривалість робочого тижня.
- Чи можна надати повторну неоплачену відпустку на 90 днів під час ВС? Під час ВС роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження зарплати без обмеження строку. Тривалість такої відпустки визначається за угодою сторін.
З 1 квітня більше не діє ліміт від НБУ на карткові перекази між фізособами 150 тис. грн
З 1 жовтня 2024 року і на пів року НБУ було встановлено ліміт у розмірі 150000 грн на місяць для переказів фізичних осіб «з карти на карту». Тобто з 1 квітня 2025 року цей ліміт вже не діє. Нацбанк прийняв рішення не продовжувати дію регуляторних обмежень у розмірі 150 000 грн на місяць для вихідних переказів (P2P, C2С) на рахунки інших фізосіб. Але підвищений контроль за переказами все одно залишиться.
Які ще зміни готує Нацбанк?
- Розкриття банківської таємниці. Нацбанк врегулював розкриття банківської таємниці на запити нотаріусів, посадових осіб органів місцевого самоврядування, уповноважених на вчинення нотаріальних дій, консульських установ до банків.
- Валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків. 2 квітня набрали чинності зміни до Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
- Шаги замість копійок. НБУ розпочне процес підготовки та обговорення дизайну монет «шаг» після того, як парламент ухвалить відповідний законопроєкт. Перехід від копійок до шагів є важливим кроком для закріплення монетарного суверенітету України. За словами Пишного, жодного вилучення тієї монети, яка є в обігу, не буде. Після ухвалення відповідного рішення ВРУ Національний банк припинить карбувати копійки і почне карбувати дрібну питому українську монету – шаги.
Інші новини
- Зміни в податках для ФОП, підвищення ставок, банківська таємниця: складено Меморандум із МВФ. Влада в листі про наміри до керівництва МВФ заявила про намір змінити спрощену систему оподаткування. Крім того, ставки податку на доходи громадян хочуть підвищити, а для ДПС розкрити банківську таємницю.
- У Дії запрацювала послуга «Внесення змін про ФОП». З 1 квітня нарешті запрацювала онлайн-послуга «Внесення змін про ФОП» у Дії, де можна змінити дані щодо видів економічної діяльності (КВЕД), контактну інформацію, ПІБ, місцезнаходження ФОП.
- В Україні активізувалась шахрайська схема з підміною QR-кодів для оплати. Все частіше зловмисники замінюють справжні коди на свої, щоб перенаправити користувачів на фальшиві сайти та викрасти банківські дані. Уряд надав інфографіку, як це працює та як себе захистити.
Слава Україні!
Ваш «Дебет-Кредит»