• Посилання скопійовано

«Трудові відносини. Зарплата і кадри» №10(162) | 07.07.2025 р.

Сто шістдесят другий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам

 «Трудові відносини. Зарплата і кадри» №10(162) | 07.07.2025 р.
Це – десятий цього року (сто шістдесят другий загалом і шістдесят третій під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена трудовим відносинам, зарплаті та кадрам. За майже три тижні, що минули з моменту написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого на цю тему.  А саме:
  • розповімо про правила нарахування та виплати заробітної плати в 2025 році;
  • зауважимо, що статус критичного підприємства можна втратити через лікарняні;
  • наголосимо, що Держпраці зможе приходити на перевірки з питань мобінгу;
  • зупинимося на ліміті бронювання працівників у 2025 році за Постановами №45 та №76;
  • зʼясуємо, як буде виглядати Єдиний реєстр кваліфікацій;
  • підкреслимо, що ​​працівники повинні надати роботодавцям інформацію про свої контактні дані;
  • дізнаємося про правила обчислення внесків на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю з 2026 року.
Гарного вам читання!
 

Працівники повинні надати роботодавцям інформацію про свої контактні дані. (Але не всі!) Термін – до 13 серпня

Нагадаємо, що 14 червня 2025 року набрав чинності Закон України від 01.05.2025 №4412-ІХ «Про внесення змін до Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору».
Далі наводимо нюанси актуалізації контактних даних роботодавцями і працівниками за новими правилами:
1. Роботодавці-юридичні особи та ФОПи повинні мати актуальні контактні дані в ЄДРПОУ. Якщо вони застаріли/неактуальні, їх слід оновити до 13 серпня включно! 
2. Роботодавці-фізичні особи, які не є підприємцями, повинні перевірити, що в їх працівників є актуальні контактні дані таких роботодавців. Якщо немає – до 13 серпня включно ці дані треба надати! 
3. Працівники, які були відсутні на робочому місці протягом 90 днів поспіль та/або робоче місце яких знаходиться на ТОТ, повинні надати роботодавцям свої актуальні контактні дані – теж до 13 серпня включно! 
4. Решта працівників (ті, хто працює на робочому місці, наданому роботодавцем, або ті, хто працює віддалено – вдома або дистанційно, або відсутні на роботі з будь-яких причин) мають перевірити, чи є у роботодавців їх актуальні контактні дані. Якщо даних немає або вони застарілі, то їх варто надати!
Наразі закон вимагає надання такої інформації тільки в разі змін (протягом 10 днів), але ми радимо всім працівникам зробити таку звірку і актуалізацію зараз, а далі вже повідомляти тільки про зміни! Конкретних термінів це зробити (зокрема, до 13 серпня включно) немає, штрафів теж, але зробити це все ж варто. Чому? Читайте нижче.
5. Якщо контактні дані не будуть оновлені вчасно, то при перевірці Держпраці штрафувати за це не буде: ні роботодавців, ні працівників (максимум – випишуть припис на роботодавця). Проте негативні наслідки можуть виникнути.

Обчислення внесків на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю з 2026 року: проєкт порядку

Мінсоцполітики оприлюднило проєкт постанови КМУ, яким затверджується Порядок обчислення середньомісячної заробітної плати (винагороди) для розрахунку внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.
Як зазначено у пояснювальній записці, його розроблено на виконання Закону від 15.01.2025 №4219-ІХ ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю”, який вводиться в дію з 1 січня 2026 року. Аналіз закону ми наводили у цій статті
Цей Порядок встановлює механізм обчислення середньомісячної заробітної плати (винагороди) за відповідний календарний квартал, розрахованої на одного працівника, для визначення розміру внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, що сплачується відповідно до Закону  ,,Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”.  Про це докладно ми розповідали тут.

Єдиний реєстр кваліфікацій – Класифікатор професій: яким він буде та що буде містити?

30 червня 2025 року Мінекономіки оприлюднило проєкт Порядку створення, внесення змін та ведення Єдиного реєстру кваліфікацій – Класифікатора професій. Ознайомитися з ним можна тут.
Єдиний реєстр кваліфікацій – Класифікатор професій (далі – Реєстр) – це автоматизована система класифікації, збирання, верифікації, оброблення, зберігання та захисту інформації про кваліфікації, професії (види занять);
Основними завданнями Реєстру є:
  • забезпечення доступності інформації про кваліфікації, професії (види занять), професійні стандарти та заявки на розроблення/внесення змін до професійних стандартів, кваліфікаційні центри та експертів з акредитації кваліфікаційних центрів, документи про професійні кваліфікації;
     
  • проведення моніторингу розвитку Національної системи кваліфікацій;
     
  • підтвердження достовірності виданих документів про професійну кваліфікацію;
     
  • виконання інших функцій у сфері кваліфікацій, визначених законодавством.

Статус критичного підприємства втрачено через лікарняні: як це сталось і чи можна було уникнути?

Нагадаємо, що мінімальний показник оплати праці 20 000 грн на працівника в місяць двічі зустрічається в Постанові КМУ від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час»:
  • як критерій визнання підприємства критично важливим (пп. 6 п. 2 Критеріїв);
  • як вимога щодо оплати праці заброньованих працівників протягом періоду дії їх броні на цьому підприємстві (п. 8 Порядку бронювання).
Недотримання цього показника призводить не тільки до втрати броні тим з працівників, кому нарахували зарплату менше, а і до втрати статусу критично важливого роботодавцем цього працівника, а значить, до втрати броні й іншими працівниками такого підприємства!
Мінекономіки каже: лікарняні враховуються. Про те, чи враховувати лікарняні в рахунок критерію оплати праці, ми писали тут.
А практика показує, що лікарняні у розмірі 20 000 грн не враховуються! Про це свідчить випадок з практики, про який ми зазначили ось тут.
На думку експерта, контролери в цій ситуації були праві: лікарняні взагалі не можна враховувати для дотримання зарплатної «планки» у розмірі 2,5 МЗП! 

Держпраці зможе приходити на перевірки з питань мобінгу

За підписаним та опублікованим Законом №4352  у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю):
  • за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону,
     
  • з питань виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.
Але діяти ці правила почнуть тільки з 1 жовтня 2025 року. 

І наостанок - дві аналітики від редакції

В які строки потрібно платити зарплату? Чим відрізняється відрядна форма оплати праці від почасової? Як дотримуватися розміру МЗП, якщо оклад працівникам встановлений у розмірі, меншому ніж 8000 грн? Дивіться  5 правил та 7 прикладів від експерта - ось тут.
 
Скільки військовозобов’язаних працівників можна забронювати? Якщо працівник має відстрочку від бронювання по утриманню трьох дітей, як це впливає на ліміт для бронювання за місцем роботи? На ці та інші запитання відповідаємо в публікації ось тут.

Наразі це  все.
Більше новин на тему трудових відносин та зарплати ви знайдете тут, а консультацій – тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/Трудові відносини. Зарплата і кадри

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини. Зарплата і кадри»